Ruszają kontrole czystości w Mysłowicach!

19 lutego 2019

Drukuj artykuł
Kategoria:
Interwencje

O (nie) porządkach w Mysłowicach pisaliśmy w niedzielę 18 lutego. Po kontroli dot. czystości miasta i opłakanych wnioskach nie trzeba było długo czekać na reakcję prezydenta miasta Dariusza Wójtowicza. W poniedziałek zwołał naradę, w której uczestniczyli m.in. Straż Miejska Mysłowice oraz pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska.

Po intensywnych rozmowach na temat czystości na terenie naszego miasta oraz segregacji odpadów została podjęta decyzja. Od marca rozpoczynają się wzmożone kontrole czystości na obszarze Mysłowic.

Pod kontrolę pójdą podwórka, wiaty śmietnikowe, tereny użyteczności publicznej, tereny szkół, a nawet klatki schodowe w gminnych budynkach. 

- Zanim rozpoczniemy karanie mandatami administratorów nie posprzątanych terenów zostanie wysłana do nich informacja, przypominająca o konieczności utrzymywania w czystości miejsc, którymi zarządzają. Jeśli to nie przyniesie efektów będziemy zmuszeni karać mandatami karnymi – mówi prezydent Dariusz Wójtowicz.

Kontrolę czystości będą przeprowadzać strażnicy miejscy i pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska, a rozpoczną się one od marca. Za nie nieprzestrzeganie zapisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz zapisów Uchwały Rady Miasta Mysłowice w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta grozi mandat karny od 20 zł do 500 zł. 

Istotną kwestią jest również segregacja odpadów. Jak informują pracownicy wydziału Ochrony Środowiska w naszym mieście wciąż jest z tym spory problem. Tym bardziej, że w tym roku zwiększy się zakres segregacji. Dodajmy, że opłata za śmieci segregowane kosztuje obecnie mieszkańców Mysłowic 12 zł, a za niesegregowane 21 zł.

- Jeśli zwyczaje mysłowiczan nie zmienią się, będziemy zmuszeni do podniesienia stawki za wywóz śmieci niesegregowanych nawet o 100%. W miejskim budżecie nie ma pieniędzy i nie możemy sobie pozwolić na dopłacanie do śmieci z budżetu miejskiego. Zwyczajnie nas na to nie stać – dodaje Dariusz Wójtowicz.

 

O Autorze

Iwona Chajto

Mysłowiczanka z wyboru, dziennikarka społeczna zajmująca się sprawami miejskimi, ekologią i prawami zwierząt. Redaktor Naczelny Myslowice.net

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice