Restrukturyzacja długów MPWiK - kolejne podejście

19 sierpnia 2020

Drukuj artykuł
Kategoria:
Interwencje

Dzisiaj w w Urzędzie Miasta Mysłowice odbyło się bardzo ważne spotkanie związane z restrukturyzacją ogromnych zobowiązań finansowych MPWiK. Prezydent Dariusz Wójtowicz zaprosił wszystkich radnych miejskich, aby przekazać im propozycję rozłożenia w czasie spłatę długów, a jednocześnie uwolnić zablokowane miliony złotych i przeznaczyć je w najbliższych latach m.in. na remonty zdewastowanych dróg czy kompleksową modernizację placówek oświatowych.

Długi spółki, w części poręczone przez budżet, powodują, że Miasto nie posiada pieniędzy na pozyskanie unijnych, bądź ministerialnych pieniędzy na niezbędne inwestycje. To skutecznie hamuje rozwój miasta. Efekty rabunkowej polityki ostatnich dziesięcioleci widać gołym okiem.

Na najbliższej sesji Rady Miasta, samorządowcy mogą doprowadzić do sytuacji, że w latach 2021 - 2024 będziemy mieli w końcu własne pieniądze na remonty dziurawych jak ser głównych ciągów komunikacyjnych (m.in. ulice: Długa, Plebiscytowa, Prusa) i oczywiście na projekty techniczne planowanych termomodernizacji szkół, przedszkoli, ośrodków kultury i sportu.

Jednak sama zmiana harmonogramu spłat zobowiązań miejskiej spółki wodociągowej nie spowoduje, że nagle na Mysłowice spadnie złoty deszcz pieniędzy. Tu potrzebna jest ścisła współpraca władz miasta z radnymi, aby określić, w jaki sposób zostaną spożytkowane uwolnione z poręczeń miliony złotych. O tym czy pieniądze zostaną „przejedzone” czy zainwestowane w infrastrukturę miasta, powinni wspólnie i z pełną świadomością zadecydować radni z trójką prezydentów.

Próba restrukturyzacji długów MPWiK będzie podejmowana po raz czwarty w tej kadencji.

O Autorze

Redakcja

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice