Bezdomność to nie dożywotni wyrok!

13 lutego 2019

Drukuj artykuł
Kategoria:
Interwencje

Ta historia miała swój początek pod koniec listopada ubiegłego roku. Nasi strażnicy jak co dnia w okresie zimowym wyjechali w teren kontrolować miejsca przebywania osób bezdomnych. Kontrolując rejon ulicy Jodłowej, za budynkami mieszkalnymi, na terenie porośniętym wysoką trawą i krzakami zauważyli prowizoryczny namiot przykryty folią. Pod tym niby zadaszeniem na znajdującym się na ziemi materacu, leżały dwie osoby, kobieta i mężczyzna. Dodam, że w tym dniu temperatura oscylowała około wartości -8°C.

W trakcie interwencji okazało się, że mężczyzna jest bardzo osłabiony, nie potrafi wstać, w związku z czym w obawie o zdrowie i życie tych ludzi, podjęto decyzję, o wezwaniu na miejsce załogi pogotowia ratunkowego celem przebadania tych osób. Po przebadaniu mężczyzna wyraził zgodę na przewiezienie go do miejskiego szpitala, natomiast jego konkubina została przewieziona naszym radiowozem, do pracownika socjalnego MOPS przy ulicy Powstańców 9, który po przeprowadzeniu z nią szczegółowego wywiadu skierował kobietę do miejskiego hostelu dla kobiet przy ulicy Żwirki i Wigury 2. Z uwagi na fakt, że kobieta posiadała ze sobą cały swój dobytek zabrany z ulicy Jodłowej, nasz patrol podwiózł ją do hostelu. Przez kolejne dni dyskretnie interesowaliśmy sie losami tych dwojga bliskich sobie ludzi. Od pracowników MOPS-u mieliśmy bieżące informacje, kobieta była bardzo zadowolona ze swojego nowego miejsca pobytu i codziennie odwiedzała swojego konkubenta w szpitalu.

W obecnej chwili mężczyzna po wyjściu ze szpitala, naszym staraniem i pracowników MOPS-u Mysłowice, znalazł schronienie w mysłowickiej noclegowni przy ulicy Strażackiej 9. Oboje z konkubiną są bardzo zadowoleni ze zmian, które zaszły w ich życiu od listopada zeszłego roku. Mówią, że nie zdawali sobie sprawy, ze ich życie może inaczej wyglądać. Jak pokazuje przykład tych dwojga ludzi, bezdomność nie musi być dożywotnim wyrokiem.

Na zakończenie zwracamy się z apelem, do mieszkańców naszego miasta, aby nie byli obojętni na los takich osób. W razie napotkania bezdomnych przebywających w warunkach zagrażających ich życiu i zdrowiu prosimy o zgłaszanie takich faktów do Straży Miejskiej, MOPS, Centrum Zarządzania Kryzysowego, lub pod bezpłatnym numerem telefonu 987.

Materiał: Straż Miejska Mysłowice-J. Balicki

O Autorze

Iwona Chajto

Mysłowiczanka z wyboru, dziennikarka społeczna zajmująca się sprawami miejskimi, ekologią i prawami zwierząt. Redaktor Naczelny Myslowice.net

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice