Utrzymanie dróg, zieleni i czystości w Mysłowicach

23 września 2013

Drukuj artykuł
Kategoria:
Wydarzenia

Dzisiejsze posiedzenie Komisji Gospodarki Miejskiej, Ochrony Środowiska i Rolnictwa poświęcone było w głównej mierze utrzymaniem technicznym dróg w mieście oraz utrzymaniem czystości i zieleni miejskiej. Spotkanie prowadził Wiesław Tomanek.

(na zdjęciu Antoni Zazakowny i Jerzy Biesiadecki)

Apel mieszkańców Słonecznego Wzgórza!
Jednak posiedzenie rozpoczęło się od odczytania apelu przez mieszkańców osiedla domów jednorodzinnych "Słoneczne Wzgórze" do radnych i prezydenta o pomoc w przyłączeniu nieruchomości do sieci kanalizacyjnej. Zdaniem skarżących się mieszkańców, tak długi czas oczekiwania na przyłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej to skandal.

Temat związany z utrzymaniem technicznym dróg w mieście omówiła naczelnik Urszula Dyla. Przekazała informację o pionowym i poziomym oznakowaniu dróg, przy czym stwierdziła, że na ten rok wszystkie środki zostały wykorzystane.
Poinformowała, że prace przy rondzie na Pukowca - Wybickiego zakończone zostaną 30 września.

Kierownik Tadeusz Witański przedstawił pełną informację na temat utrzymania czystości w mieście na terenach zielonych oraz chodnikach i ulicach miejskich. Zaznaczył, że Zakład Oczyszczania Miasta Mysłowice, który utrzymuje czystość na terenach gminnych, wykosił niemal dwukrotnie więcej traw niż przewiduje umowa. Z dodatkowych robót jakie wykonywali pracownicy ZOMM w ciągu roku warto przypomnieć wszelkiego rodzaju działania przy organizacji imprez organizowanych przez gminę, rady osiedlowe, parafie i placówki oświatowe. Dodatkowo ZOMM na bieżąco realizuje wnioski rad osiedlowych w zakresie oczyszczania miasta z chaszczy i dziko rosnących krzaków. To ogrom prac, który pochłania dodatkowe koszty.

Wita Stwosza, Plebiscytowa, Kościelniaka czy Paderewskiego to zdaniem niektórych radnych ulice, o których urzędnicy zapomnieli. Uszkodzone drogi i zarośnięte rowy melioracyjne czy przelewające się fekalia na pobocza dróg to widok mysłowickiego południa. Do tego dochodzą zatkane wpusty uliczne i latami nie czyszczone studzienki - grzmieli radni.

Antoni Zazakowny przypomniał, że nie widać widocznych postępów związanych z odtworzeniem dróg po awariach sieci wodociągowej. Przypomniał, że wieloletnie zaniedbania w tym zakresie rujnują nam miasto.

Dariusz Wójtowicz przypomniał, że to prezydent Edward Lasok przedstawił Radzie Miasta budżet bez pieniędzy na czyszczenie rowów, czyszczenie studzienek i wpustów ulicznych, malowanie pasów ulicznych, wycinkę drzew, remont dróg czy malowanie barierek ulicznych, a Rada Miasta taki budżet przyjęła większością głosów! To takie miejskie kuriozum, o którym można rozmawiać godzinami - żartował sobie z niektórych radnych Wójtowicz.

Przy okazji Dariusz Wójtowicz przypomniał o fatalnym stanie technicznym ulic Kolejowa i Mielęckiego. Jak pisaliśmy kilka dni temu, drogowcy "odwalili" tam niezłą fuszerkę, łatając dziury w sposób skandaliczny.

Pani skarbnik miasta Lidia Łazarczyk omówiła bieżące płatności gminne i stan miejskiego skarbca. Przedstawiła również finansowe projekty uchwał jakie trafią na najbliższe posiedzenie Rady.

Szczegółowe sprawozdanie z realizacji ustawy śmieciowej w naszym mieście zostało przeniesione na przyszły miesiąc z powodów czysto technicznych. Otóż do miejskiego urzędu nie spłynęły jeszcze wszystkie informacje związane z ilością odebranych odpadów i ich segregacji na terenie miasta Mysłowice.

Posiedzenie Komisji zakończyło się o 16:25! Jej sprawne prowadzenie zagwarantował dzisiaj Wiesław Tomanek.

APEL MIESZAŃCÓW OSIEDLA SŁONECZNE WZGÓRZE SKIEROWANY DO RADNYCH MASTA MYSLOWICE

Będąc właścicielami domów przy ul. Słoneczne Wzgórze w Mysłowicach, zwracamy się do Państwa jako do Radnych z prośbą o pomoc w rozwiązaniu kuriozalnej sytuacji, jaka zaistniała parę lat temu na naszym osiedlu, trwa nadal i dotyka nas bezpośrednio.

Nasze nieruchomości nabyliśmy od Spółki Wolf Developer, z którą to rozliczyliśmy się również za wykonanie przyłącza wodno-kanalizacyjnego od budynków do granicy naszych działek. Do maja br. całe osiedle podłączone było do szamb bezodpływowych, a za wywóz nieczystości odpowiedzialne było MPWiK.

Od maja 95% osiedla zostało wpięte do kanalizacji sanitarnej MPWiK. Pozostały 4 domy o numerach: 101, 103, 105 i 107, z których ścieki nadal wpływają do szamba. Szamba, zaznaczmy!, należącego do Spółki Wolf Developer, znajdującego się w działce należącej do Fundacji Rozwoju Regionalnego Ryszard Szczepanik, która to z kolei jest we władaniu prezesa Spółki Home Construction & Design Tomasza Maya (byłego prokurenta Wolf Developer). Za wywóz takiego szamba MPWiK pobiera od nas – mieszkańców opłatę 13zł brutto za 1m3, informując nas, przy każdej podjętej przez nas próbie rozmowy, iż stawka ta jest niska i w każdej chwili może wzrosnąć do 20zł za 1m3 zgodnie z taryfikatorem.

A podejmowane przez nas rozmowy dotyczą głównie problemu: kiedy i my zostaniemy wpięci do kanalizacji sanitarnej MPWiK? MPWiK przysłowiowo „rozkłada ręce”, twierdząc, że nie ma takiej możliwości, gdyż jesteśmy zbyt nisko wybudowani, ścieki nie płyną pod górę, a wokół są prywatne działki, i najważniejsze: kto da na ewentualną inwestycję pieniądze, bo MPWiK-owi dla 4 domów to nie opłaca się wydawać pieniędzy!

Informujemy Państwa, iż to nie tylko 4 domy, gdyż Wydział Architektury, Urbanistyki i Strategii już dawno wydał pozwolenie na budowę kolejnych 5 domów na wspominanej działce Fundacji Rozwoju Regionalnego Ryszard Szczepanik, tej na której jest obecne szambo a wybudowane domy będą położone jeszcze niżej od naszych!

Co więcej, Naczelnik Wydziału Architektury, Urbanistyki i Strategii Pan mgr inż. Dominik Lorenc w piśmie datowanym na 8 stycznia 2013roku, zapewniał, iż na odcinek sieci łączącej sieć kanalizacji osiedlowej z siecią kanalizacji MPWiK zostało wydane pozwolenie na budowę Nr 475/2012 z dnia 26.10.2012r., którego inwestorem jest MPWiK. Okazuje się, że Wydział chyba przeoczył, że 4 domy nie zostaną podpięte i kolejne 5, na których budowę deweloper uzyskał pozwolenie!

Dodamy jeszcze, że szambo dość często jest przepełnione i jak nie zadzwonimy do MPWiK i nie przypomnimy, że mają szambo wypróżniać, to ścieki rozlewają się nawet przez kilka dnia. W tej sprawie informowaliśmy Wydział Ochrony Środowiska, kilkukrotnie Straż Miejską, Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Katowicach i znowu wszyscy „rozkładają ręce”, nic nie robią, żeby nie brać odpowiedzialności, a my w tym smrodzie i obok wypływających ścieków żyjemy.

Drodzy Państwo, nasze domy są oddane do użytkowania i zamieszkujemy je z naszymi rodzinami!

A miasto Mysłowice, mimo że płacimy podatek za dom w użytkowaniu, nie dba o nas jako o mieszkańców. Co w sytuacji, kiedy właściciel szamba lub właściciel działki, na której owe szambo się znajduje, zażyczy sobie od MPWiK opłatę za dzierżawę? MPWiK przerzuci zapewne taką opłatę na nas. A co jeśli zostanie szambo zlikwidowane? Ścieki z domów zamieszkałych i oddanych do użytkowania będą płynęły po bruku?! Tak, czy inaczej, w końcu cała sprawa znowu wróci do Urzędu Miasta i odbije się na Wydziale Architektury, na MPWiK, na Radnych i na Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego.

Pragniemy Państwu uświadomić, że próby rozwiązania tego problemu, nasze spotkania z pracownikami Urzędu Miasta, z prezydentem Janem Wajantem, z pracownikami MPWiK na dzień dzisiejszy w stopniu zerowym rzutowały na całą sprawę.

Dlatego liczymy na Państwa, na to że w końcu ktoś zacznie rozwiązywać nasz problem z kanalizacją, że zwróci uwagę na samowolę w budowie Osiedla Słoneczne Wzgórze. Jesteśmy zdesperowani i zmęczeni wiecznie istniejącym problemem, szczególnie, iż wiemy, że to nie my powinniśmy dążyć do jego rozwiązania, gdyż za zaistniałą sytuację odpowiedzialne są osoby decyzyjne Urzędu Miasta Mysłowice oraz bezpośrednio przed tym Urzędem odpowiadające.

      Z wyrazami szacunku
     (nazwiska do wiadomości redakcji)

Treść pisma przedstawiona jest w wersji oryginalnej


 

O Autorze

Sandra Jędrzejas

Absolwentka socjologii, pedagogiki i zarządzania. Nieustanna pasjonatka zwierząt. W wolnym czasie nie stroni od dobrej książki. Stałe zatrudnienie nie przeszkadza jej w realizowaniu zadań związanych z portalem, który współtworzy społecznie od 2011 r.

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice