Trudne dyskusje o mieszkaniach komunalnych i budżecie!

25 listopada 2015

Drukuj artykuł
Kategoria:
Wydarzenia

Listopadowe posiedzenie Komisji Gospodarki Miejskiej, Ochrony Środowiska i Rolnictwa poświęcone było omówieniu realizacji wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem miasta. W drugim punkcie spotkania omówiono projekt budżetu miasta na 2016 rok i dyskusja momentami stawała się bardzo gorąca.

(na zdjęciu gminny budynek przy Dworcowej w Brzezince - tam mieszkańcy od lat czekają na obiecany remont!)

Odpracowanie czynszu w ramach prac na rzecz MZGK, ilość mysłowickich pustostanów i ich remonty, wieloletni plan inwestycyjny w infrastrukturę zasobów komunalnych to tematy poruszone podczas posiedzenia Komisji.

Ciekawym zagadnieniem poruszonym przez jednego z radnych jest praktykowana w mieście forma odpracowania zaległości czynszowych, z której rezygnują ludzie korzystający ze wsparcia Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. W Mysłowicach odpracowanie zaległości, a co za tym idzie wycena tych działań, wlicza się rodzinom jako przychód i dochodzi do sytuacji, że ludzie rezygnują z tej formy współpracy z MZGK, bojąc się, że uchylone zostaną decyzje o pomocy materialnej bądź rzeczowej. To dziwne zjawisko ma być niebawem wyjaśnione.

Ochrona Środowiska i przyszłe inwestycje
Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Mysłowice przygotował obszerny dokument pod nazwą "raport z realizacji programu ochrony środowiska dla miasta Mysłowice".
Opracowanie planu gospodarki odpadami, gospodarki niskoemisyjnej, usuwania wyrobów zawierających azbest oraz kierunki działań zawartych w aktualizacji programu ochrony środowiska dla Mysłowic to główne tematy, które szczegółowo omówili naczelnik wydziału Mirosław Waszkowiak i kierownik Tadeusz Nowak.

Pieniądze na azbest i termomodernizację
Najwięcej pytań padło w tematach pozyskiwania środków zewnętrznych na utylizację azbestu i termomodernizację miejskich obiektów. Tu radni wyrażali swoje zaniepokojenie w (nie)pozyskiwaniu funduszy. To pewnie pokłosie ostatniego wstydliwego raportu "Wspólnoty", gdzie Mysłowice zajęły ostatnie miejsce w Polsce w pozyskiwaniu środków zewnętrznych na różnego rodzaju inwestycje i modernizacje!

Komunikacja pomiędzy Mysłowicami, a Tychami
Radni dyskutowali dzisiaj również o dodatkowym połączeniu komunikacji zbiorowej po między Mysłowicami, a Tychami. Zastępca prezydenta Mysłowic przedstawił wstępne założenia mające na celu kompleksowe rozwiązanie połączeń pomiędzy miastami, aby wspomóc mysłowiczan pracujących w Tychach.

Nerwowo przy omawianiu budżetu
Jak już wspominaliśmy, radni są w posiadaniu projektu budżetu na 2016 rok. Dokument kilka dni temu przedłożył Radzie prezydent Mysłowic.
Przebudowa ulicy Orła Białego, budowa mostku na Bolince jak i całego cieku, przebudowa dróg rowerowych, modernizacja oświetlenia ulicznego to zagadnienia budżetowe, które zostały poruszone podczas dyskusji.

Trudne pytania Mariusza Wielkopolana i Wojciecha Chmiela
Radny Mariusz Wielkopolan po raz kolejny zapytał, dlaczego Miasto i MZGK nie korzysta z programów pomocowych związanych z pozyskiwaniem środków finansowych na modernizację obiektów mieszkalnych będących we władaniu Gminy. Odczytał nawet nazwy projektów, z których można było skorzystać. Był zaskoczony brakiem wiedzy urzędników w tym zakresie. Wcześniej radny Wielkopolan nie pozostawił suchej nitki na prezydencie Lasoku i jego polityce w pozyskiwaniu pieniędzy unijnych, a raczej ich braku.

W trakcie dyskusji nad inwestycjami w MZGK doszło do mało przyjemnej dla obserwatorów awantury po między radnymi Damianem Sojką, Józefem Zajkowskim i zastępcą prezydenta Bernardem Pastuszką. Na sali obrad zawrzało, ponieważ pytania o pozyskanie środków zewnętrznych w 2015 roku spowodowały nerwowość osób odpowiedzialnych za projekty i pozyskiwanie pieniędzy dla MZGK  - czyli samego kierownictwa.
Temat drążył Wojciech Chmiel, który kilkukrotnie dopytywał o ogólne kwoty zdobytych pieniędzy przez dyrektora MZGK w 2015 roku. Zastępca dyrektora Janusz Wszołek po długiej i niewiele wnoszącej odpowiedzi poinformował, że... nie zdobyto żadnej kasy! Radni wręcz drwili z profesjonalizmu w zarządzaniu miejskim zakładem komunalnym.

Unijna kasa znów przeszła koło nosa!
Podsumowując burzliwą debatę należy stwierdzić, że Miejski Zarząd Gospodarki Komunalnej w 2015 roku nie pozyskał ani złotówki z pieniędzy unijnych na renowację kamienic czy dotacji wojewódzkich na modernizację obiektów zabytkowych. To pokazuje w jakim miejscu jest nasze Miasto i jacy ludzie pełną kluczowe funkcje w MZGK.

Zamiast wysokiej klasy specjalistów, w konkursie na dyrektorów wyłoniono dwóch byłych radnych, którzy wcześniej nie zapadli w pamięci mieszkańców jako osoby o znaczących dokonaniach samorządowych. Wywodzą się jednak z grupy najbliższych współpracowników obecnego prezydenta i wnioski nasuwaja się same. Tak więc „sukcesy” kadrowe naszego włodarza nie przynoszą szumnie obiecywanych zmian. Ostatnie miejsce w Polsce w pozyskiwaniu unijnych pieniedzy jest tego namacalnym efektem.

Wnioski radnych:
Po burzliwej debacie, na koniec posiedzenia, radni złożyli wnioski do budżetu miasta na 2016 rok, które nie zostały zapisane przez prezydenta w omawianym dokumencie. Oto kilka ciekawszych propozycji:
- Damian Sojka wniósł o dodatkowe pieniądze na stypendia dla najbardziej uzdolnionej mysłowickiej młodzieży w dziedzinie nauki, kultury i sportu. Obecnie na ten cel zapisano tylko 30 tysięcy złotych na cały rok! Wniósł również w budowę strefy płatnego parkowania w centrum miasta. Jako dodatkowe źródło finansowania wskazał środki z budowy strażnicy dla PSP budowanej przy ulicy Mikołowskiej.

- Dariusz Wójtowicz wniósł modernizację oraz przebudowę chodników i ulic Kolejowa wraz z Mieleckiego. Następnie o doposażenie terenu zielonego po byłym przedszkolu na ulicy Franciszka Kawy w dodatkowe elementy do ćwiczeń na świeżym powietrzu, budowę placu zabaw z bezpieczną nawierzchnią poliuretanową wraz z przebudową alejek i pielęgnacją zieleni. Dodatkowo złożył wniosek o stworzenie wybiegu dla czworonogów na leżącym odłogiem terenie zielonym po między ulicami Hlonda, a Korfantego. Tłumaczył, że dzielnica Brzęczkowice kolejny rok została potraktowana po macoszemu, a jest jednym z największych skupisk mieszkańców Mysłowic.
Jako źródło finansowania powyższych działań wskazał środki z promocji miasta i wydatki na działalność Urzędu Miasta.

- Wojciech Chmiel wniósł o przekazanie 100 tysięcy złotych na budowę bezpiecznego przejścia dla pieszych przy skrzyżowaniu ulic Oświęcimska i Karola Miarki wraz z dodatkowym doświetleniem. Jako źródło finansowania zadania wskazał środki z budowy strażnicy PSP przy ulicy Mikołowskiej.

- Maria Musioł wniosła o remont byłego skrzydła mieszkalnego w budynku szkoły podstawowej nr 11 w dzielnicy Larysz. Potrzebną na ten cel kwotę w wysokości 150 tysięcy złotych wskazała - wydatki na Urząd Miasta Mysłowice.

- Wiesław Tomanek wniósł o zdjęcie kwoty 380 tysięcy złotych z zaplanowanej w przyszłym roku budowy strażnicy PSP przy ulicy Mikołowskiej i przekazanie tych środków na remonty chodników.

Na koniec posiedzenia radni zaopiniowali projekty uchwał przygotowanych na czwartkowe posiedzenie Rady Miasta Mysłowice.

O Autorze

Sandra Jędrzejas

Absolwentka socjologii, pedagogiki i zarządzania. Nieustanna pasjonatka zwierząt. W wolnym czasie nie stroni od dobrej książki. Stałe zatrudnienie nie przeszkadza jej w realizowaniu zadań związanych z portalem, który współtworzy społecznie od 2011 r.

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice