Sesja RM: obrady poświęcone bezpieczeństwu w mieście

26 lutego 2015

Drukuj artykuł
Kategoria:
Wydarzenia

Obrady Rady rozpoczęły się od awantury, którą wszczął jeden z mieszkańców domagający się wyprowadzenia z sali obrad przez służby mundurowe za zakłócanie porządku. Ten sam człowiek miesiąc wcześniej również przerywał posiedzenie głośnymi okrzykami. Interwencja nie została podjęta, a krzykliwy jegomość sam opuścił salę posiedzeń.

Powołano nową radną
Agata Kansy zasiadła dzisiaj pierwszy raz w ławach mysłowickiej Rady Miasta. Uzupełniła wakat po Bernardzie Pastuszce, który w styczniu został powołany na funkcję zastępcy prezydenta Mysłowic. Nowa radna zawodowo związana jest z Gimnazjum numer 5 w dzielnicy Wesoła. Jest nauczycielką fizyki, matematyki i chemii. Mandat samorządowca uzyskała z okręgu wyborczego numer 4 z komitetu wyborczego My To Mysłowice, zdobywając 103 głosy.

Bezpieczeństwo publiczne w miescie
Lutowe posiedzenie Rady Miasta Mysłowice poświęcone było podsumowaniu raportu o stanie bezpieczeństwa w mieście. Jako pierwsza głos zabrała szefowa mysłowickiej Prokuratury Rejonowej pani Monika Stalmach - Ćwikowska, która przedstawiła statystykę działań podejmowanych w 2014 roku. Z jej informacji wynika, że mysłowiccy prokuratorzy postawili zarzuty i skierowali do sądów akty oskarżenia wobec 1000 osób. Wspomniała, że wysoka wykrywalność przestępstw to efekt dobrej współpracy z mysłowicką Komendą Policji.

Następnie raporty przedstawili Komendanci Straży Pożarnej (Krystyn Bebło), Komendy Miejskiej Policji (Dariusz Półtorak) i Straży Miejskiej (Ginter Płaza) oraz naczelnik zarządzania kryzysowego (Marek Lis). Omawiane materiały są przedstawione poniżej, w formie załączników.
W trakcie dyskusji poruszono tematy związane z bezpieczeństwem w kilku dzielnicach, dodatkowym zatrudniem strażników miejskich. Pytano również o postępowanie w sprawie zgłoszonego mobbingu w jednej z jednostek miejskich.

Strategia oświatowa w Mysłowicach
Zastępca prezydenta miasta Mysłowice Grzegorz Brzoska przedstawił dokument pod nazwą "strategia oświatowa miasta Mysłowce na lata 2015 -2020". Materiał związany jest z zamierzeniami jakie obecne władze miasta chcą realizować w najbliższych 6 latach. Jak powiedział prezydent Grzegorz Brzoska, strategię oświatową opiniował wcześniej "zespół roboczy" składający się z osób mających duże doświadczenie w zarządzaniu oświatą, a powołany przez Radę Miasta, w składzie: Grzegorz Brzoska (zastępca prezydenta), Iwona Nowak (naczelnik wydziału edukacji), Marek Fabryczny (prezes oddziału ZNP), Ewa Światkowska (dyrektor I LO), Maietta Grabowska (dyrektor Gimnazjum numer 2), Grażyna Chomiuk (NSZZ Solidarność), Joanna Plewa (radna), Jolanta Charchuła (radna), Mariola Gorbacz (dyrektor szkoły podstawowej nr 13), Leszek Filarski (dyrektor II LO), Beata Szubert - Bajda (dyrektor poradni psychologiczno - pedagogicznej), Beata Żyk (dyrektor przedszkola nr 7), Barbara Adler (dyrektor MZOPO), Tomasz Wrona (radny), Wiesław Tomanek (radny).

Wyliczenia finansowe związane z utrzymaniem mysłowickich placówek oświatowych prezentowała Iwona Nowak, która w trakcie prac pełniła funkcję naczelnika wydziału edukacji. Obecnie Iwona Nowak jest dyrektorem kancelarii prezydenta.

Materiały wypracowane przez pracowników urzędu i "zespół roboczy" prezentujemy poniżej.

Jezuickie Gimnazjum powstaje w Mysłowicach
Podczas dyskusji nad strategią mysłowickiej oświaty padło pytanie o tworzenie w Mysłowicach Jezuickiego Gimnazjum, w którego kosztach będzie musiało partycypować Miasto. Zgodę na utworzenie takiej szkoły udzieliły obecne władze miasta. Fakt ten bulwersuje środowisko nauczycielskie, któremu  dzisiaj wręcz nakazuje się wprowadzanie oszczędności w gminnych placówkach. Jak wiemy, działania te mogą spowodować pokaźne obciążenie finansowe dla miejskiego budżetu. Opłacanie wyznaniowego Gimnazjum ze środków publicznych oburzyło niektórych radnych. Informację o decyzji prezydenta miasta radni pozyskali z nieformalnego źródła. Nikt ich wcześniej o tym nie poinformował, nawet podczas komisji edukacji. Prezydent resortowy Grzegorz Brzoska próbował się tłumaczyć przed radnymi, ale wygladało to bardzo niewiarygodnie. Zaistniała sytuacja wygląda na próbę "przemycenia" działań władz miasta i postawienie radnych przed faktem dokonanym.

Radni Joanna Frysztacka, Wojciech Chmiel, Dorota Konieczny - Simela, Edmund Sawicki i Dariusz Wójtowicz w ostrych słowach komentowali decyzję prezydenta, którego decyzja stawia w trudnej sytuacji środowisko mysłowickich nauczycieli pracujących w szkołach publicznych. - taka decyzja może spowodować, że jedno z mysłowickich Gimnazjów publicznych zostanie postawione w stan likwidacji - mówili członkowie komisji edukacji, wyliczając ilość gimnazjalistów w mieście.

Do gorącego tematu Jezuickiego Gimnazjum wrócimy niebawem.

Sprawy rady...
Podczas lutowych obrad, radni przyjeli program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt (druk nr 33), dokonali podziału środków finansowych na prace konserwatorskie dla obiektów objętych opieką konserwatora zabytków (druki nr 2, 3, 4, 5 i 6), dokonali zmian w budżecie miasta na 2015 rok (druk nr 19), powołano komisje doraźną do opracowania zmian w statucie miasta Mysłowice (druk nr 12), ustalili składy osobowe komisji stałych i doraźnych rady miasta (druk nr 13), zarzadzili wybory do Rad Dzielnic (druki nr 21, 22, 23, 24, 25, 26,27, 28, 29, 30, 31, 32).

Na koniec obrad odczytano oświadczenie radnych PiS, że z klubu radnych został usunięty radny Tomasz Palka. W oświadczeniu nie było ani słowa o tym, co spowodowało taką decyzję. Klub PiS pracuje teraz w składzie 3 osobowym. Radny Palka o decyzji swoich "kolegów" dowiedział się dopiero podczas obrad.

Przewodniczący Rady Miasta poinformował zebranych o wyjazdowym szkoleniu mysłowickich samorządowców. W związku z tym, że jeden z trenerów mających szkolić radnych zrezygnował, tematyka owego szkolenia jest jeszcze nie znana...

Radny Józef Zajkowski potępił z mównicy prezydenta Edwarda Lasoka za to, że oficjalnie popierał w wyborach uzupełniających do Senatu RP kandydata Platformy Obywatelskiej Michała Gramatykę, a teraz w mediach popiera Bronisława Komorowskiego. Zarzucił prezydentowi, że przed wyborami samorządowymi Edward Lasok prosił o poparcie PiS i je otrzymał. - co mam teraz powiedzieć ludziom panie prezydencie - zakończył radny Zajkowski, który wraz z klubem radnych PiS wymówił umowę koalicyjną i co za tym idzie poparcie podczas głosowań.

Edward Lasok odpowiedział, że jest zażenowany wypowiedzią Józefa Zajkowskiego i z sarkazmem skomentował wypowiedź radnego PiS. To wywołało zniesmaczenie wśród działaczy PiS.

O Autorze

Redakcja

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice