Sensacyjne odkrycie! Odnaleźli grób założyciela kopalni Mysłowice!

21 lipca 2014

Drukuj artykuł
Kategoria:
Wydarzenia

W mysłowickiej wspólnocie wyznania mojżeszowego było wiele wybitnych osobistości. Najbardziej znany był Loebel Danziger, który założył kopalnię węgla, zwaną później kopalnią "Mysłowice", a także przez wiele lat przewodniczył deputacji miejskiej. Na jego grób natknęli się "nowi opiekunowie" żydowskiego cmentarza. - Nikt nie spodziewał się, że prawdopodobnie grób Danzigera będzie w Mysłowicach. To byłoby bardzo ważne odkrycie - mówi Wiesław Tomanek. 

Loebel Danziger był synem Isaaca Danzigera Kupca pierwszego Żyda w Mysłowicach, który nosił to nazwisko. Urodził się w roku 1790 a zmarł w 01.01.1859. Był żonaty z Charlotte (Cyrel) Schweitzer urodzoną w 1800 a zmarłą w 25/08/1847. Miał potomstwo (Isaac Danziger (1829-30) ) (Johanna Danziger (1833-34 1897) ) (Bertha Danziger (1838-39) ). Loebel Danziger, jeden z założycieli w 1837 r. kopalni „Danzig” późniejszej Kopalni „Mysłowice” 

W mysłowickiej wspólnocie wyznania mojżeszowego było wiele osób, które ze względu na wspomnianą już pozycję ekonomiczną, odgrywały znaczącą rolę w życiu publicznym miasta. Najbardziej znany był Loebel Danziger, który założył kopalnię węgla, zwaną później kopalnią ,,Mysłowice", a także przez wiele lat przewodniczył deputacji miejskiej. Dużą rolę odgrywał lekarz, dr Jacob Lustig, który był członkiem rady miejskiej i jej sekretarzem. Królewskim dystrybutorem tytoniu był Michel Jacob Orgler. Znany był też syn hurtownika Isaaka Weichmanna, Max (spedytor stacji emigracyjnej).

Mysłowicka wspólnota judaistyczna kształtowała się przez prawie sto lat. Już w połowie XVIII wieku ludność żydowska miała w Mysłowicach własny dom modlitwy, a opiekę religijną nad nią sprawował rabin Abraham Moises. W 1826 roku naprzeciw za¬meczku, w Ogrodzie Zamkowym, zbudowano masywną bóżnicę, którą w 1859 roku pokryto łupkiem. Poświęcenie skromnej synagogi wraz z inauguracyjnym nabożeństwem odbyło się 18 września 1826 roku. Budynek bóżnicy był prosty i skromnie urządzony. Kilka lat później zakupiono przylegający do niej dom, a nad Przemszą, w pobliżu browaru, urządzono łaźnię rytualną (mykwa). Od połowy XVIII wieku ludność żydowska miała własny cmentarz (kirkut), położony za stawem huty Zofia, na tzw. Kwiatczysku. Rabinami byli Cohn (do 1815 r.), Weissler (1815-1837), David Deutsch (1838-1846), Bach (1846-1852) i dr Jaffe (1852-1867)." 

Na końcu ul. Partyzantów stała Huta Aleksander, zlokalizowana prawdopodobnie tuż za mostem, przeznaczonym obecnie do rozbiórki. Jej szczątkowe ślady zachowały w postaci brył odpadów hutniczych, leżących za przystankiem autobusowym obok mostu. Tuż obok huty przebiegała linia kolejki konnej - popularnej Rosbanki, której ślady również zachowały się do dziś, w postaci metrowego nasypu, który przez kilkadziesiąt metrów przebiega na skraju kolei piaskowej. Huta wyposażona była w 6 podwójnych pieców, należała aż do 13 udziałowców. Najwięcej udziałów posiadał kupiec żydowskiego pochodzenia Löbel Danziger - współwłaściciel wielu innych kopalń na terenie miasta i okolic.

Z hutą sąsiadowała kolonia Rozalia, z zakładem hutniczym o tej samej co ona nazwie. Kopalnia „Glück auf” Tytułowa kopalnia należała do większych pól na terenie Kosztów. Jej pole górnicze to dzisiejszy rejon ulic Dolnej i Kopernika. Pierwsze nadanie pola górniczego „Glück auf” miało miejsce w maju 1841 roku. Natomiast do regularnej eksploatacji przystąpiono dziesięć lat później. Pierwszymi właścicielami kopalni była Luiza Sułkowska, a po jej śmierci syn Maksymilian.

Od tej dwójki udziały w kopalni kupił znany z Mysłowic Löbel Danziger. Drugą połowę udziałów w zakładzie posiadał Aleksander Schreiber, z zawodu bankier. To właśnie postać Schreibera wprowadza dziećkowicki ślad do historii kopalni. Schreiber odkupił w roku 1838 Dziećkowice od rodziny Waligórskich. Dodatkowo zakupił też spore ilości pól, łąk i lasów. Z biegiem lat Żydzi zajmowali bardzo intratne stanowiska w mieście, przyczyniając się w znacznym stopniu do jego rozwoju. Do najbardziej znanych należeli min.: Löbel Danziger - właściciel kopalni Mysłowice, dr Jackob Lustig - lekarz, członek rady miasta, autor pierwszej monografii Mysłowic, Max Weichmann - dyrektor mysłowickiej stacji emigracyjnej. Ponadto szereg innych Żydów, właścicieli hoteli, restauracji i sklepów. 

O Autorze

Sandra Jędrzejas

Absolwentka socjologii, pedagogiki i zarządzania. Nieustanna pasjonatka zwierząt. W wolnym czasie nie stroni od dobrej książki. Stałe zatrudnienie nie przeszkadza jej w realizowaniu zadań związanych z portalem, który współtworzy społecznie od 2011 r.

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice