Seniorze, zadbaj o swoje bezpieczeństwo!

26 lutego 2015

Drukuj artykuł
Kategoria:
Wydarzenia

Od dłuższego czasu Śląska Policja z niepokojem obserwuje wzrost liczby przestępstw to jest: oszustw, wymuszeń i kradzieży metodą „na wnuczka”, których ofiarami padają ludzie starsi i samotni. Pozbawieni skrupułów przestępcy wykorzystują ich dobre serce i chęć niesienia pomocy bliskim nie zważając na status materialny swoich ofiar. Często osoby starsze za swoją ufność i szczere intencje płacą utratą dorobku całego życia.

Coraz więcej uczciwych ludzi pada ofiarą oszustów. Złodzieje nie mają żadnych skrupułów. Żerują na naiwności, a często na dobroci starszych osób i okradają ich z ostatniego grosza. Są coraz bardziej bezwzględni. Pomimo ostrzeżeń, nadal dużo osób daje się oszukać, a oszuści wymyślają wciąż nowe sposoby, by zdobyć pieniądze. Do najbardziej znanych metod oszustów należą te „na wnuczka” czy też sprawcy oferują możliwość zakupu różnych towarów za wyjątkowo atrakcyjną cenę.

Sposób działania oszustów metodą „na wnuczka” za każdym razem odbywa się według podobnego scenariusza. Zazwyczaj ktoś telefonuje do wybranej ofiary i podaje się za wnuczka, siostrzeńca lub dalekiego krewnego. W trakcie rozmowy próbuje zdobyć zaufanie osoby wykazując troskę o jej zdrowie, a jednocześnie tak prowadzi rozmowę, aby rozmówca nieświadomie podał dane osobowe owego „wnuka”. Rzekomy wnuczek prosi o pilną pożyczkę na okazyjny zakup samochodu, potrzebuje pieniędzy na adwokata lub został okradziony. Kiedy dziadkowie zgodzą się pożyczyć pieniądze „wnuczek” oświadcza, że po pieniądze przyjdzie jego znajomy, ponieważ on sam nie może.

Oszuści wykorzystując naiwność i łatwowierność osób starszych, najczęściej mieszkających samotnie, często grając na ich uczuciach, dokonują kradzieży pieniędzy lub wartościowych przedmiotów. Podają się za znachorów, znajomych członków rodziny, udają listonoszy, „gazowników”, roznoszą ulotki lub oferują do sprzedaży atrakcyjne cenowo towary.

W trosce o Państwa bezpieczeństwo policja apeluje aby nie przekazywać  żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków Waszej rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy poprzez osoby pośredniczące. Należy sprawdzić, czy jest to prawdziwy krewny, poprzez oddzwonienie do niego  lub skontaktowanie się z innymi członkami rodziny, którzy mogą potwierdzić, że jest to ta osoba za którą się podaje oraz czy rzeczywiście potrzebuje takiej pomocy o jaką prosi. Pamiętajmy, aby nie udzielać żadnych informacji przez telefon, nigdy nie podajemy swoich danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich, nie mówimy o swoich planach życiowych czy członkach rodziny.

Mając na względzie dobro mieszkańców naszego województwa,  policja apeluje o ostrożność i rozwagę w podobnych sytuacjach.

Pamiętajmy, że oszuści są gotowi wykorzystać różne sposoby, aby wkupić się w łaski domownika.

Radzimy, aby zwracać szczególną uwagę na osoby, które odwiedzają nasze domy, szczególnie wówczas, kiedy są to osoby nam obce. Najlepiej nie korzystajmy z ich usług, bądź poprośmy sąsiada lub znajomego, aby był blisko nas, w czasie takiej wizyty. Tylko dzięki ostrożności i przezorności możemy uniknąć nieprzyjemnych zdarzeń.

Częstym pretekstem do wyłudzeń gotówki od starszej, samotnej osoby jest trafiająca się „znakomita okazja”, dokonanie jakiejś transakcji np. kupno sprzętu gospodarstwa domowego.Nie wierzcie Państwo w żadne fantastyczne okazje,a szczególną ostrożnością kierujcie się wobec sprzedających „wszystko” domokrążców. Zalecamy stosowanie zasady ograniczonego zaufania do nieznajomych – lepiej wyglądać na człowieka podejrzliwego, niż stracić dorobek życia.

W sytuacjach kiedy  koniecznym jest  wpuszczenie obcej osoby do domu, pamiętajmy aby nie zostawiać  jej ani na chwilę samej  w mieszkaniu, najlepiej aby towarzyszyli nam wtedy sąsiedzi lub ktoś z rodziny.  Należy również pamiętać aby nigdy nie przekazywać żadnych pieniędzy akwizytorom czy inkasentom i nie podpisywać  z nimi żadnych umów. Transakcje należy zawierać w siedzibie firmy.

Apelujemy również do bliskich osób starszych - zadbajcie Państwo  o bezpieczeństwo seniorów. Powiedzcie im o zagrożeniach, uczulcie na opisywane przestępcze techniki, z których korzystają oszuści. Porozmawiajcie ze swoimi rodzicami bądź dziadkami o czyhających na nich zagrożeniach ze strony takich osób. Wpłyńcie Państwo na osoby starsze, by kontaktowały się z Wami i pytały o radę.

W każdej sytuacji budzącej Państwa podejrzenia, co do niezgodnych z prawem intencji, nieznanych osób, należy się kontaktować z Policją. Policjanci na pewno sprawdzą każdy taki sygnał i być może uda się złapać oszustów na gorącym uczynku.

O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy, natychmiast informujcie Państwo policję korzystając z numeru alarmowego 997.

Pamiętajmy, że tylko nasza ostrożność, czujność i dystans do przekazywanych informacji spowodują, iż nie staniemy się kolejną ofiarą oszustwa!

Oto kilka rad, jak nie paść ich ofiarą:

• Nie należy wpuszczać do domu nieznanej nam osoby.
• Pamiętajcie Państwo, aby drzwi do mieszkań były zawsze zamykane na klucz.
• Jeżeli obca osoba przedstawi się, jako pracownik jakiejkolwiek instytucji, powinno żądać się pokazania stosownej legitymacji. Także telefonicznie można sprawdzić, czy dana instytucja wysyłała do nas swojego pracownika.
• Nie wolno pozostawiać nieznanej osoby samej w otwartych drzwiach. Często oszuści proszą o sprawdzenie czegoś we wnętrzu domu - korzystając z naszej nieuwagi dokonują kradzieży.
• Nie należy wpuszczać do domu sprzedawców, którzy oferują nam zakup przedmiotów niewiadomego pochodzenia, po bardzo atrakcyjnych cenach.
• Jeżeli straciliśmy na chwilę czujność i osoba, której nie znamy, znalazła się już
u naszym domu, nie zdradzajmy się z informacją, gdzie przechowujemy swoje oszczędności.

Prosimy starać się zapamiętać jak najwięcej szczegółów dotyczących wyglądu i zachowania osoby,  która wzbudza Państwa niepokój, a o swoich podejrzeniach powiadomić najbliższą jednostkę Policji.

O Autorze

Redakcja

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice