Przenosiny Poradni - gdzie kasa na adaptację pomieszczeń?

13 lipca 2017

Drukuj artykuł
Kategoria:
Wydarzenia

Od wielu tygodni głośno o przenosinach Mysłowickiej Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej, funkcjonującej przy ulicy Okrzei 1. To znakomicie działająca jednostka miejska, wspierająca wiele lat dzieci, ich rodziny oraz nauczycieli w szeroko pojętym rozwoju i optymalizacji działań edukacyjnych. Pracują tam znakomici fachowcy, których wiedzy i kompetencji mogą nam pozazdrościć samorządowcy ościennych miast.

Przenosiny siedziby to opowieść na osobną historię. Pierwotnie pracownicy mieli przejść do budynku Gimnazjum nr 2 przy ulicy Górniczej, później do Szkoły Podstawowej nr 7 w dzielnicy Słupna. Ostatecznie władze miejskie zadecydowały, że Poradnia działać będzie w budynku po byłej Szkole Handlowej i Gimnazjum nr 1 przy ulicy Wielka Skotnica.

Prezydenci i pracownicy wydziału zapewniali, że dla potrzeb Poradni zostaną dostosowane pomieszczenia po placówce edukacyjnej czyli wspomnianej handlówce.

Jak zwykle zapewnienia pana Lasoka i Brzoski nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości, o czym przekonał się kolejny raz radny Wójtowicz Dariusz, pytając w formie pisemnej o terminy rzekomo planowanych prac remontowych i kwoty przeznaczone przez Miasto na ten cel. I tu się srogo rozczarował...
Malowanie, doposażenie i dostosowanie pomieszczeń do specjalistycznych działań to koszty, których nie jest w stanie udźwignąć Poradnia, która służy mieszkańcom, nie zarabiając na swoich usługach.

- Osobiście dopytywałem o organizacyjną formę przenosin, docelowe miejsce Poradni i zostałem zapewniony, że pieniądze znajdą się na ten cel. Miały być przygotowane i wygłuszone pomieszczenia na potrzeby prowadzonej działalności terapeutycznej. Jako radny pytam się dzisiaj, gdzie są obiecywane pieniądze?! To przykre, że w tak ważnych działaniach Miasto nie wywiązuje się ze złożonych wcześniej zobowiązań! - mówi Dariusz Wójtowicz, który złożył interpelację widząc, że w budżecie nie zabezpieczono niezbędnych środków na modernizację pomieszczeń.

Z zaprezentowanego poniżej dokumentu wynika, że... wcześniejsze zapewnienia o przekazaniu miejskich pieniędzy na dostosowanie pomieszczeń to kolejna bujda. Żal tylko pracowników, którzy mieli być przeniesieni do komfortowych i odremontowanych pomieszczeń nowej siedziby.
Do tematu wrócimy niebawem!

S.J.

..............................................

Aby pokazać, jak szeroki zakres działań prowadzą pracownicy Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej, poniżej prezentujemy część nałożonych na nich obowiązków. By móc w profesjonalny sposób wykonać powierzone zadania, potrzebne jest dobrze doposażone zaplecze, wraz z niezbędnymi pomocami dydaktycznymi i wygłuszonymi pomieszczeniami. A tego bez pieniędzy nie da się zrobić, stąd zapytanie i wniosek radnego, który widzi zagrożenia niedostrzegane przez władze miasta.

Do zadań poradni należy w szczególności:
- wspomaganie wszechstronnego rozwoju dzieci i młodzieży, efektywności uczenia się, nabywania i rozwijania umiejętności negocjacyjnego rozwiązywania konfliktów i problemów oraz innych umiejętności z zakresu komunikacji społecznej
- terapia zaburzeń rozwojowych i zachowań dysfunkcyjnych
- wspomaganie wychowawczej funkcji rodziny
- pomoc uczniom w dokonywaniu wyboru kierunku kształcenia, zawodu i planowania kariery zawodowej
- prowadzenie edukacji prozdrowotnej wśród uczniów, rodziców i nauczycieli
- pomoc rodzicom i nauczycielom w diagnozowaniu i rozwijaniu potencjalnych możliwości oraz mocnych stron ucznia
- wspomaganie wychowawczej i edukacyjnej funkcji szkoły
- profilaktyka uzależnień i innych problemów dzieci i młodzieży, udzielanie pomocy psychologiczno – pedagogicznej dzieciom i młodzieży z grup ryzyka

Poradnia realizuje zadania w szczególności poprzez:
- diagnozowanie
- opiniowanie
- działalność terapeutyczną
- prowadzenie grup wsparcia
- prowadzenie mediacji
- interwencję kryzysową
- działalność profilaktyczną
- poradnictwo
- konsultację
- działalność informacyjno-szkoleniową

Poradnia wydaje opinie w sprawie:
- wczesnego wspomagania rozwoju dziecka
- odroczenia rozpoczęcia spełniania przez dziecko obowiązku szkolnego
- wcześniejszego przyjęcia dziecka do szkoły podstawowej
- zwolnienia ucznia z nauki drugiego języka obcego
- objęcie ucznia nauką w klasie terapeutycznej
- dostosowania wymagań edukacyjnych wynikających z programu nauczania do indywidualnych potrzeb edukacyjnych ucznia
- objęcia dziecka pomocą psychologiczno-pedagogiczną w przedszkolu, szkole lub placówce
- udzielenie zezwolenia na indywidulany program lub tok nauki
- przyjęcia ucznia gimnazjum do oddziału przysposabiającego do pracy
- specyficznych trudności w uczeniu się
- pierwszeństwa przyjęcia ucznia z problemami zdrowotnymi do szkoły ponadgimnazjalnej
- zezwolenia na zatrudnienie młodocianego w celu przyuczenia do wykonywania określonej pracy lub nauki zawodu
- braku przeciwskazań do wykonywania przez dziecko pracy lub innych zajęć zarobkowych
- innej, wynikającej z rozpoznanych potrzeb i możliwości dziecka, a także informacje o wynikach diagnozy

Poradnia wydaje orzeczenia:
- o potrzebie indywidualnego nauczania dla dzieci i młodzieży,których stan zdrowia uniemożliwia lub znacznie utrudnia uczęszczanie do szkoły
- o potrzebie indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego dla dzieci, których stan zdrowia uniemożliwia lub znacznie utrudnia uczęszczanie do przedszkola lub oddziału przedszkolnego zorganizowanego w szkole podstawowej
- o potrzebie kształcenia specjalnego dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej oraz niedostosowanej społecznie, wymagającej stosowania specjalnej organizacji nauki i metod pracy
- o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych dla dzieci i młodzieży upośledzonych umysłowo w stopniu głębokim

Zwracając się do psychologa możesz liczyć na profesjonalną diagnozę, terapię indywidualną dzieci i młodzieży, terapię rodzinną, wsparcie emocjonalne, wsparcie dla rodziców dzieci ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się, nadpobudliwością, wspieranie rozwoju małego dziecka, podejmowanie interwencji w sytuacjach kryzysowych.

Pedagog wykona pełną diagnozę, w tym surdopedagogiczną - przesiewowe badania słuchu, centralnych zaburzeń przetwarzania słuchowego, przeprowadzi treningi słuchowe, indywidualną i grupową terapię dzieci ze specyficznymi trudnościami w czytaniu i pisaniu, zajęcia korekcyjno-kompensacyjne. W zakres zadań wchodzi również doradztwo zawodowe dla młodzieży.

Pomoc logopedyczna w placówce polega na prowadzeniu diagnozy i terapii logopedycznej, stymulacji rozwoju mowy, kształtowaniu umiejętności komunikacyjnych dzieci niesłyszących i słabo słyszących.
Poradnia wspiera szkoły organizując i przeprowadzając treningi integracyjno-adaptacyjne dla klas pierwszych, szkolenia Rad Pedagogicznych, konsultacje dla nauczycieli, pedagogów i psychologów szkolnych, realizując programy profilaktyczno-edukacyjno-wychowawcze oraz poprzez udział w zebraniach dla rodziców.

O Autorze

Redakcja

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice