Problem alkoholowy – sytuacja patowa?

19 marca 2015

Drukuj artykuł
Kategoria:
Wydarzenia

Alkoholizm jak wiadomo jest jednym z poważniejszych problemów społecznych - w badaniach ankietowych przeprowadzonych w naszym mieście w roku 2014 wymieniany był jako drugi, tuż po bezrobociu. Około 1,5 mln zł rocznie przeznaczane jest na Miejski Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Fundusze pochodzą z wpływów z koncesji. Zastrzeżenia w kontekście funkcjonowania tego systemu były jednym z głównych tematów marcowego posiedzenia Komisji Samorządności i Przestrzegania Prawa.

Poniżej załączamy sprawozdanie z realizacji Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania problemów Alkoholowych oraz Raport z wykonania Miejskiego Programu Przeciwdziałania Narkomanii za rok 2014.

Przyznając rację założeniom, iż profilaktyka i edukacja jest podstawą przeciwdziałaniu problemom uzależnień, pojawia się jednak szereg pytań w kwestiach budzących wątpliwości.

- „Problem alkoholowy” w naszym mieście postrzegany jest jako błędne koło – otwieramy kolejne, nierzadko całodobowe sklepy z alkoholem, a wpływy z koncesji przeznaczamy na program profilaktyczny. Nic dziwnego, że budzi to wiele wątpliwości. Stąd też bardziej dokładna analiza sytuacji, będąca wynikiem pytań i oczekiwań mieszkańców. – mówi radna Wspólnie dla Mysłowic Joanna Frysztacka.

Fakty i wnioski*:
 

DZIELNICA PLACÓWKI HANDLOWE PLACÓWKI GASTRONOMICZNE
MYSŁOWICE – CENTRUM 20 12
STARE MIASTO 11 16
SZOPENA – WIELKA SKOTNICA 16 8
BOŃCZYK – TUWIMA 12 13
WESOŁA 22 8
BRZEZINKA 15 5
KRASOWY 6 2
KOSZTOWY 9 5
MORGI 6 2
DZIEĆKOWICE 2 1
BRZĘCZKOWICE – SŁUPNA 16 11
LARYSZ – HAJDOWIZNA 1 1
JANÓW MIEJSKI – ĆMOK 12 8
PIASEK 9 4
  157 96

Liczbę punktów sprzedaży napojów alkoholowych określa uchwała XL/424/2001, którą podjęli radni IV kadencji :

  • o 170 punktów sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży (placówki handlowe).
  • o 150 punktów sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży (placówki gastronomiczne).

W kontekście powyższego wykazu mamy jeszcze limit na udzielenie koncesji 13 placówkom handlowym i 54 punktom gastronomicznym. Zmiana tych wytycznych mogłaby być dokonana wyłącznie poprzez uchwałę Rady Miasta.

Rodzi się pytanie, czy zmniejszenie ilości punktów, w których dostępny jest alkohol, faktycznie mogłoby zniwelować problem, czy raczej go pogłębi poprzez stworzenie warunków do powstawania nielegalnych punktów sprzedaży alkoholu bez akcyzy. Bardziej wskazane mogłoby być więc skupienie uwagi na wytycznych odnośnie lokalizacji punktów handlowych i gastronomicznych oraz godzinach ich otwarcia.

Wytyczne odnośnie lokalizacji punktów są mało precyzyjne: „Punkt sprzedaży i podawania napojów alkoholowych nie może być usytuowany na terenie i w bezpośrednim sąsiedztwie placówek oświatowych i czynnych obiektów sakralnych. Przez bezpośrednie sąsiedztwo rozumie się wzajemne graniczenie obiektów i posesji i wejść umożliwiających dostęp oraz bezpośredni kontakt wzrokowy i głosowy.”

Takie sformułowanie nie zabrania np. tego by 400 m od szkoły podstawowej powstały dwa niemal sąsiadujące ze sobą sklepy z alkoholem, w tym jeden całodobowy. Udzielanie koncesji musi mieć jednak także na względzie prawem wolnej konkurencji.

Ograniczenie godzin otwarcia punktów sprzedaży napojów alkoholowych wydaje się być najbardziej logicznym działaniem, które można w tej sprawie podjąć i takie rozwiązanie zostanie przeanalizowane przez radnych klubu Wspólnie dla Mysłowic, jak nam zapowiedzieli.

 

O Autorze

Redakcja

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice