Obchody Tragedii Górnośląskiej

01 lutego 2016

Drukuj artykuł
Kategoria:
Wydarzenia

Tegoroczne obchody 71 rocznicy Tragedii Górnośląskiej odbyły się w Mysłowiach w dwóch miejscach – pod pomnikiem  na Promenadzie oraz na Leśnym Cmentarzu Leśnym w Ławkach. To właśnie tam w latach 1941-45 działały najpierw obozy nazistowskie. Wydawało się, że mroczna historia tych miejsc zakończy się wraz ze wkroczeniem Armii Czerwonej do Mysłowic (27 stycznia 1945). Stało się jednak inaczej.

Przerwa w funkcjonowaniu obozów trwała zaledwie kilka tygodni. Już w lutym 1945 roku urzędy bezpieczeństwa publicznego rozpoczęły tworzenie obozów pracy, nie wchodząc w niuanse postaw narodowościowych.                       

W zasadzie wykorzystały całą infrastrukturę, która została po poprzednim totalitaryzmie. Tak było w Mysłowicach, Świętochłowicach, Jaworznie czy Łambinowicach. Machina śmierci znowu zaczęła zbierać swoje krwawe żniwo.

Stowarzyszenie Ślōnskŏ Ferajna zorganizowało uroczystości pod pomnikiem na Promenadzie. Natomiast mysłowickie Koło Ruchu Autonomii Śląska uczciło pamięć zamordowanych i pochowanych na Leśnym Cmentarzu Wojennym w Ławkach.                            

W uroczystościach wzięły udział władze Mysłowic: Prezydent Edward LASOK, Wiceprezydenci – Grzegorz BRZOSKA i Bernard PASTUSZKA, Przewodniczący Rady Miasta – Grzegorz ŁUKASZEK, Wiceprzewodniczący Rady Miasta – Wiesław TOMANEK, radni – Teresa BIALUCHA (jednocześnie Prezes Związku Górnośląskiego, Koło w Brzezince) i Tomasz WRONA, a także przedstawiciele stowarzyszeń działających w regionie (Przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społęczno – Kulturalnych w Polsce -  Bernard GAIDA, Przewodniczący  Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców Województwa Śląskiego – Martin LIPPA   oraz wiceprzewodniczący - Eugeniusz NAGEL, Prezes Związku Górnośląskiego – Grzegorz FRANKI z Wiceprezes – Łucją STANICZEK, członkowie Zarządu Ruchu Autonomii Śląska – Waldemar MUREK i Jacek TOMASZEWSKI). Jeśli chodzi o stowarzyszenia działające na terenie naszego miasta tradcyjnie już w obchodach wzięli udział przedstawiciele Związku Górnośląskiego z Brzezinki, którzy – jak co roku - wystawili poczet sztandarowy, Stowarzyszenia Miłośników Śląskiej Tradycji, Kultury i Historii, Mysłowickiego Stowarzyszenia Ślązaków i Mysłowickiego Detektywa Historycznego.

Podczas uroczystości pomodliliśmy się wraz z ks. Proboszczem Adamem MALINĄ z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej oraz ks. wikarym Sławomirem SZWETER z Parafii Rzymskokatolickiej Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Prezydent Edward LASOK podziękował organizatorom, ale także apelował by przypominać o tych tragicznych wydarzeniach po to żeby były przestrogą na przyszłość. Dyrektor Muzeum Miasta Mysłowice – Adam PLACKOWSKI przypomniał jak wyglądały obchody Tragedii Górnośląskiej w Mysłowicach w 2015 roku, który był ogłoszony przez Sejmik Wojewódzki Rokiem Tragedii Górnośląskiej. Natomiast radny Tomasz WRONA – pasjonat śląskiej historii opowiedział o lokalnym wymiarze Tragedii Górnośląskiej – podał przykłady represji, które dotknęły mieszkańców naszego miasta. Przewodniczący  Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno – Kulturalnych w Polsce -  Bernard GAIDA przypomniał o losie ludności cywilnej pod koniec II wojny światowej i tragicznych wydarzeniach, które miały miejsce nie tylko na Śląsku, ale również na Warmii i Mazurach. Wszystkie wystąpienia można podsumowac jednym zdaniem - dzisiaj nikt nie szuka odwetu, nikt nie chce budzić demonów nienawiści, ale naszym obowiązkiem  jest przypominać o tych strasznych czasach, by już nigdy się nie powtórzyły.

Mirella DĄBEK

O Autorze

Redakcja

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice