O Radach Dzielnicy na pierwszym posiedzeniu Komisji Samorządności i Przestrzegania Prawa

21 stycznia 2015

Drukuj artykuł
Kategoria:
Wydarzenia

W środę 21 stycznia o godz. 15.00 swoje pierwsze posiedzenie miała obecna Komisja Samorządności i Przestrzegania Prawa. Z wstępnie założonego planu dwoma głównymi puntami było opiniowanie przyjętego budżetu pod kątem zadań z zakresu finansowania przedmiotów działania i zakresu zadań Komisji oraz sprawozdanie z działalności Miejskiej Komisji Bezpieczeństwa i Porządku za ubiegły rok. Jednak najciekawsze dyskusje miały miejsce podczas poruszania tematów związanych z Radami Dzielnic.

W skład Komisji Samorządności i Przestrzegania Prawa wchodzą: przewodnicząca Teresa Bialucha (MPS), wiceprzewodnicząca Joanna Frysztacka (WDM) oraz członkowie – Wojciech Chmiel (WDM), Tomasz Palka i Eugeniusz Lelonek (PIS), Wiesław Tomanek (niezrzeszony) oraz Karol Berger, Urszula Rasek, Tomasz Wrona i Jan Wajant (MPS).

W posiedzeniu komisji udział brali także: wiceprezydenci – Bernard Pastuszka i Grzegorz Brzoska, naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa Publicznego i Reagowania Kryzysowego Marek Lis, zastępca komendanta Państwowej Straży Pożarnej Mirosław Synowiec, komendant Straży Miejskiej Ginter Płaza, kierowniczka Kancelarii Rady Miasta Joanna Łoś oraz przedstawiciel Kancelarii prezydenta Marcin Patałąg. Na sali pojawili się także przedstawiciele środowisk senioralnych.

Po zreferowaniu przez naczelnika Lisa tematu przyjętego budżetu pod względem zadań związanych z komisją oraz tematu ubiegłorocznej działalności Miejskiej Komisji Bezpieczeństwa i Porządku komisja sprawozdanie (druk nr 4) zaopiniowała pozytywnie. W związku z zakończeniem się kadencji pracy tejże komisji wybrano nowych przedstawicieli Rady Miasta, którymi zostały radne: Teresa Bialucha i Joanna Frysztacka (druk nr 3).

Pozytywnie zaopiniowano także projekt uchwały w sprawie upamiętnienia 70-tej rocznicy wydarzeń Tragedii Górnośląskiej roku 1945 oraz ogłoszenia Dnia Pamięci o Tragedii Górnośląskiej  1945 roku (druk nr 26), który miałby przypadać na trzecią niedzielę stycznia. Projekt zweryfikowano zgodnie z sugestią radnej Teresy Bialuchy, aby dniem tym była sobota, gdyż do tej pory właśnie w soboty miały miejsce obchody. Radny Palka zwócił uwagę na fakt, iż nie zostało określone, z jakim finansowaniem wiązałoby się uchwalenie takiego dnia pamięci. Temat referował radny Tomasz Wrona.

Jednym z bieżących projektów uchwał, które komisja miała do zaopiniowania na najbliższą sesję, było powołanie Mysłowickiej Rady Seniorów (druk nr 6). Temat zreferował radnym przedstawiciel Kancelarii Prezydenta Marcin Patałąg. On też odpowiadał na pytania radnych, którzy mieli zastrzeżenia do treści i nieścisłości zawartych w statucie Rady Seniorów. Radny Chmiel zwrócił uwagę na tymczasową eliminację Rad Dzielnicy z możliwości wystawiania kandydatów do RS ze względu na wybory do RD, które dopiero się odbędą; na brak sprecyzowania kto wg statutu jest seniorem oraz jakie są zadania Rady Seniorów. Marcin Patałąg wyjaśnił owe braki merytoryczne wskazaniami prawnymi, które mogłyby przeszkodzić w powołaniu Rady. Kwestię zadań podjął także radny Lelonek wskazując, żeby opiniowanie czy wnioskowanie RS nie było tylko „sztuką dla sztuki”, na co z kolei odpowiedział wiceprezydent Pastuszka zaznaczając, że żadne wnioski „nie lądują w szufladzie”.

W dalszej części miało miejsce omówienie Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (druk nr 8). W tym temacie radna Frysztacka podjęła kwestię funkcjonowania Domów Wspólnotowych, które zamiast spełniać funkcję wsparcia są niekontrolowaną przez nikogo "meliną". Problem jest istotny, z czego władze miasta też zdają sobie sprawę. Temu tematowi zostanie poświęcone odrębne posiedzenie Komisji Samorządności i Przestrzegania Prawa. Radny Berger zapytał o możliwości kontrolowania sprzedaży alkoholu nieletnim, jednak przepisy w tym zakresie są wręcz absurdalne, mówiące o konieczności zapowiedzi takiej kontroli z 2-tygodniowym wyprzedzeniem. 

Pierwsze dyskusje na temat Rad Dzielnic miały miejsce podczas opiniowania projektu uchwały dotyczącego konsultacji społecznych w dzielnicy Wesoła w sprawie podziału dzielnicy na dwie odrębne jednostki – Wesoła i Ławki (druk nr 26). W tym temacie zabrał głos radny WDM Wojciech Chmiel, który nie negował istoty utworzenia takiej dzielnicy, jednak poruszył kwestię podziału środków do rozdysponowania przez poszczególne rady. Wskazał na zasadność wzięcia pod uwagę, czy sprawiedliwe jest przydzielenie takiej samej kwoty dzielnicy liczącej 600-800 mieszkańców jak dzielnicy o 7-mio lub 9-ciotysięcznej liczbie mieszkańców. Radny Tomasz Wrona wspomniał w tym miejscu na uwarunkowania historyczne dzielnicy (choć inne dzielnice też mają swoje uwarunkowania – przyp. autora) oraz pomijanie przy wydatkowaniu aspektu społecznego. Radna Frysztacka z kolei zwróciła uwagę na samą treść projektu uchwały – skoro temat dotyczy m.in. finansowania wydatków ewentualnie powstałej Rady Dzielnicy, które związane jest z ogólnym budżetem miasta, dlaczego w kosultacjach mają brać udział tylko mieszkańcy dzielnicy Wesoła?

Na zakończenie w ramach spraw bieżących radna Joanna Frysztacka zreferowała wniosek o przygotowanie i wdrożenie programu promocji działalności Rad Dzielnicy. Powołując się na konkretne dane z Urzędu Miasta, dotyczące minionej kadencji Rad Osiedla oraz na wykonane badanie ankietowe wskazała, że świadomość mieszkańców na temat funkcjonowania oraz możliwości Rad Dzielnicy nie jest wystarczająca.

Jeden z radnych zakwestionował wniosek sugerując, że istnieją prężnie działające rady. Radna Frysztacka odparła argumenty mówiąc, że problem ma skalę miejską, więc sugerowanie się 200-ma osobami z jednego osiedla nie daje wymiernych danych. Radny Palka wyraził swój szacunek dla pomysłu, określając go jako innowacyjny i tchnący świeżością. W efekcie wniosek zaopiniowano pozytywnie 9-cioma głosami ZA i 1 wstrzymującym się. Wkrótce poznamy stanowiska pozostałych radnych RM w tej kwestii.

O Autorze

Redakcja

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice