O nowoczesnym górnictwie w Szybie Bończyk

16 kwietnia 2015

Drukuj artykuł
Kategoria:
Wydarzenia

Z udziałem mysłowickich przedsiębiorców i władz miasta odbyła się konferencja „Nowoczesne górnictwo dla rozwoju przedsiębiorczości w Mysłowicach”. Inicjatorem spotkania była spółka Brzezinka.

Konferencja miała na celu przybliżyć mysłowickim przedsiębiorcom projekt pod nazwą Brzezinka 3. Budowa nowej kopalni, to spora szansa dla miasta. Nowy duży inwestor może bowiem skutecznie przyczynić się do ożywienia gospodarczego Mysłowic. Wpływy z podatków, współpraca z rodzimym biznesem, a przede wszystkim nowe miejsca pracy, to argumenty, które przemawiają za realizacją inwestycji.

–  W oparciu o założenia społecznej odpowiedzialności biznesu, ze szczególnym poszanowaniem interesów lokalnej ludności, ochrony środowiska oraz przy bliskiej współpracy i ze wsparciem władz regionu, zamierzamy skutecznie zarządzać przedsięwzięciem – mówił Jakub Sagan, dyrektor generalny Europejskiego Centrum Inwestycyjnego. To właśnie w skład Grupy ECI, mocnego gracza na polskim rynku kapitałowym wchodzi Brzezinka Spółka z o.o. SKA.

Prezydent Edward Lasok podziękował za organizację spotkania, jednak wyliczał obawy związane z eksploatacją górniczą. - Musimy zrozumieć sprzeciw części mieszkańców, którzy od lat zmagają się ze szkodami górniczymi na terenie miasta. Do tego dochodzi problem z siecią dróg, kanalizacji i wodociągów.

Przedstawiciele Spółki wyjaśniali, ze właśnie z uwagi na konieczność ochrony infrastruktury  zastosowany zostanie system eksploatacji odmienny do tego, który powszechnie stosowany jest w polskim górnictwie. Będzie to system chodnikowy z pozostawieniem filarów i z zastosowaniem podsadzki, dodatkowo przewiduje się rozrzedzenie eksploatacji pod najbardziej wrażliwymi obiektami. Prace zmierzające do udostępnienia złoża oraz sam proces wydobycia surowca nie wygenerują odkształceń terenu w kategorii wyższej niż 0-1 (zwykle w górnictwie jest to aż III, IV,V kategoria).

W praktyce oznacza to, że w przypadku systemu proponowanego przez Spółkę deformacje powierzchni będą niewielkie, Oczywiście z ostrożności konieczne będzie przeanalizowanie czy jakieś poszczególne obiekty nie będą wymagać dodatkowego zabezpieczenia. Jedynie taka strategia gwarantuje całkowite bezpieczeństwo obiektów infrastruktury powierzchniowej.

Te założenia zostały potwierdzone przez ekspertów z Głównego Instytutu Górnictwa. Dodatkowo spółka zainteresowana wydobywaniem węgla pod naszym miastem, w corocznym budżecie będzie rezerwować środki niezbędne na ponoszenie kosztów związanych z likwidacją ewentualnych szkód.

Zdaniem mysłowickich przedsiębiorców projekt Brzezinka 3 może dać poważny impuls do rozwoju miasta. Ważne by wszystko odbywało się profesjonalnie i z zachowaniem szczególnej ostrożności, pod nadzorem właściwych instytucji

O Autorze

Redakcja

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice