O niepełnosprawności i programie "500 plus" na Komisji Zdrowia w Mysłowicach!

19 lutego 2016

Drukuj artykuł
Kategoria:
Wydarzenia

W czwartkowe popołudnie w Ośrodku Rehabilitacyjno-Opiekuńczym w Brzezince odbyło się wyjazdowe posiedzenie mysłowickiej Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia. Główną tematyką spotkania była ocena realizacji programów związanych z rehabilitacją osób niepełnosprawnych, ich zatrudnieniem i likwidacją barier architektonicznych.

Jednak  największe emocje wywołała dyskusja na temat wdrożenia Programu „500 PLUS” w Mysłowicach, wraz z organizacyjnym przygotowaniem rejestracji osób i zatrudnieniem dodatkowych pracowników. Zobacz więcej TUTAJ

Materiał informujący o ubiegłorocznych wydatkach na wsparcie osób niepełnosprawnych został przygotowany przez Urząd Miasta Mysłowice i znajduje sie poniżej tekstu, jako załącznik.
Wynika z niego, że w 2015 roku 184,5 tysiąca PLN przeznaczono na likwidację barier architektonicznych, 1 425 PLN na likwidację barier w komunikowaniu się, a 97 232 PLN na likwidację barier technicznych. Z urzedowych dokumentów wynika, że na te trzy ważne ze społecznego punktu widzenia zadania w 2015 roku wydano mniej pieniędzy, niż na promocję pana prezydenta Lasoka i jego poltycznych dokonań w mediach miejskich, lokalnych i regionalnych!

Wszystkie informacje o programie 500 PLUS dostępne są TUTAJ!

Za wdrożenie w Mysłowicach programu „500 PLUS” odpowiedzialny będzie Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.
Według wstępnych prognoz, z ministerialnego programu korzystać będzie od 6000 do 9000 mysłowickich dzieci i młodzieży do 18 roku życia. Wypłaty świadczeń wahać się będą między 36, a 54 milionami złotych rocznie.

Radnych poinformowano, że do realizacji tego zadania ma być przyjętych co najmniej 12 dodatkowych osób.

W pierwszym roku funkcjonowania ustawy 2% wartości rocznych wypłat, wykorzystane będzie na dostosowanie pomieszczeń, zakup komputerów, mebli i niezbędnych sprzętów do realizacji zadania oraz wypłatę wynagrodzeń dla pracowników. W drugim i kolejnych latach 1,5% wartości rocznych wypłat na ustawowe świadczenia wykorzystane będzie na funkcjonowanie systemu, wraz z wynagrodzeniami dla pracowników. Owe 2% i późniejsze 1,5% wartości to dodatkowe pieniądze na funkcjonowanie programu, które Gminie Mysłowice przekaże właściwy minister.

Ustawa mówi, że świadczenie wychowawcze o wartości 500 zł na dziecko, będzie wypłacał urząd miasta, gminy, ośrodek pomocy społecznej lub centra do realizacji świadczeń socjalnych. Jak wspomnieliśmy powyżej, w Mysłowicach świadczenia będzie wypłacał MOPS, a biura zlokalizowane będą w budynku byłego Pogotowia Ratunkowego, przy ulicy Powstańców 9.

Jak możemy wyczytać na ministerialnych stronach, projekt „Rodzina 500 PLUS” to system wsparcia rodzin, a nie pomoc socjalna. Świadczenie w wysokości 500 zł będzie wypłacane rodzicom lub opiekunom na każde dziecko do momentu osiągnięcia przez nie 18 lat i wejdzie w życie w drugim kwartale 2016 roku.

Ważną informacją jest to, że gdy rodzina będzie ubiegać się o świadczenie na drugie i kolejne dzieci, nie będzie konieczności dołączania zaświadczenia o dochodach. Jedynie świadczenie na pierwsze dziecko uzależnione będzie od kryterium dochodowego, a więc co roku trzeba potwierdzić fakt nieprzekroczenia tego progu.

O wdrożeniu programu „500 PLUS” w Mysłowicach dowiecie się niebawem w naszym serwisie informacyjnym.

O Autorze

Redakcja

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice