O bezpieczeństwie i podziale dzielnic na komisji samorządności

19 lutego 2015

Drukuj artykuł
Kategoria:
Wydarzenia

W środę 18 lutego odbyło się posiedzenie Komisji Samorządności i Przestrzegania Prawa, którego tematyka zdominowana była tematem bezpieczeństwa w mieście. Po omówieniu sprawozdań gorącą dyskusję wywołał temat inicjatywy mieszkańców w celu odłączenia dzielnicy Ławki od Wesołej.

W pierwszym bloku omówione zostały sprawozdania za rok 2014. Informację z prokuratury i Komendy Miejskiej Policji zreferował naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa Publicznego i Reagowania Kryzysowego Marek Lis. W odniesieniu do tych informacji radni nie mieli żadnych pytań.

Straż Miejska

Następnie sprawozdanie za rok 2014 zostało przedstawione przez komendanta Straży Miejskiej Gintera Płaza. W kontekście podsumowania ubiegłorocznej pracy straży sporo pytań zadała radna Joanna Frysztacka. Po podziękowaniach za efektywne interwencje podejmowane przez SM w przypadku każdego jej zgłoszenia, radna pytała m.in. o system patrolowania – w jakim składzie strażnicy patrolują, w jakich godzinach, w jakich rejonach czy o sugestie komendanta co zrobić, by działania dodatkowe SM ujęte w sprawozdaniu (jak najbardziej słuszne i potrzebne) nie wpływały na wykonywanie podstawowych zadań. Posuszyła także kwestię braku w regulaminie utrzymania czystości w mieście punktu obligującego mieszkańców do sprzątania odchodów zwierzęcych.

Radna zapytała też, czy jest szansa, by dyrekcje informowały SM o planowanych dniach wzmożonego ruchu wokół prowadzonych placówek, a SM zadbała o bezpieczeństwo w tych dniach. Do takich zdarzeń zalicza się np. wyjścia lub wyjazdy wszystkich podopiecznych lub znacznej ich części w jednym czasie na określone wydarzenia, wyjazdy na tzw. zielone szkoły itp. Takich sytuacji w danej placówce w skali roku nie jest wiele, jednak w ich efekcie ruch wokół placówek, na co dzień rozłożony w czasie ze względu na różne godziny rozpoczynania zajęć, zwiększa się poprzez skumulowanie w jednym momencie wszystkich przyjeżdżających czy przychodzących do placówki. W szczególności jest to istotne w przypadku przedszkoli oraz szkół podstawowych, do których dzieci przywożone są lub przyprowadzane przez rodziców. W związku z przychylnością SM, wniosek ten przedłożony będzie na najbliższej Komisji Edukacji.

Na zakończenie wątku związanego ze Strażą Miejską wiceprezydent Bernard Pastuszka zabrał głos mówiąc, że celem jest to, by na patrolach było 20 strażników, a zorganizowanie tego leży w gestii komendanta.

Następnie zaprezentowane zostało sprawozdanie Państwowej Straży Pożarnej w Mysłowicach, po którym przewodnicząca komisji Teresa Bialucha udzieliła głosu Sebastianowi Hajduga. Przedstawił on ciekawy projekt związany z geolokalizacją hydrantów na terenie miasta Mysłowice, który byłby realizowany w ramach wolontariatu przez strażaka PSP Jarogniewa Krupińskiego. O samym projekcie więcej niebawem na łamach naszego portalu.

Na zakończenie naczelnik Marek Lis przedstawił funkcjonowanie Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Czy oddzielić Ławki od Wesołej?

Ostatni punkt posiedzenia komisji – sprawy bieżące – skupiony był głównie na temacie inicjatywy mieszkańców dzielnicy Ławki, którzy dążą do odłączenia się od Wesołej i stania się odrębną jednostką pomocniczą samorządu. Jeśli projekt uchwały związany z przeprowadzeniem konsultacji społecznych zostanie na najbliższej sesji przegłosowany przez Radę Miasta, już na początku marca takie konsultacje zostaną przeprowadzone.

Więcej w temacie oddzielenia się Ławek od Wesołej już niebawem na łamach naszego portalu.

O Autorze

Redakcja

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice