Nowa kopalnia – czy to się opłaca?

25 sierpnia 2014

Drukuj artykuł
Kategoria:
Wydarzenia

O kondycji mysłowickich finansów można mówić źle lub wcale. Jednym z powodów przemawiających za budową nowej kopalni w mieście miałyby być wpływy do budżetu. Sprawdziliśmy o ile bylibyśmy bogatsi, gdyby fedrowała u nas kopalnia Brzezinka 3. Wyniki mogą was zaskoczyć!

Kredyty, pożyczki, obligacje. To słowa, po których cierpnie skóra osobom zarządzającym miejskimi finansami. Od zamknięcia kopalni Mysłowice sytuacja w mieście wyraźnie się pogarsza. Kolejne firmy bankrutują, wpływów do miasta coraz mniej. Sytuację z pewnością poprawiłby duży zakład, który po pierwsze zatrudni mysłowickich bezrobotnych, po drugie ożywi przedsiębiorczość i po trzecie, co roku będzie zasilał miejską kasę wpływami z podatków. Od dłuższego czasu żaden zakład nie jawił się na horyzoncie. Aż do teraz.

Budowa nowej kopalni budzi duże emocje. Mysłowiczanie są podzieleni. Część mieszkańców zbiera podpisy przeciw, a część za jej powstaniem. My postaramy się spojrzeć na całą sprawę chłodnym okiem. Tylko tak jesteśmy w stanie ustalić czy budowa kopalni w ogóle nam się opłaca. W oparciu o obowiązujące przepisy prawa, w tym m.in. ustawę o podatkach, opłatach lokalnych i ustawę o podatku dochodowym oraz po otrzymaniu danych od spółki Brzezinka, wyliczyliśmy szacunkowe wpływy z podatków do naszej gminy tytułem powstania zakładu górniczego Brzezinka 3. Uwaga, podatki nie będą płynęły do Warszawy! Większość podatków zasili budżet Mysłowic.

Już na etapie budowy kopalni, gmina będzie uzyskiwać wpływy na poziomie ok. 3 mln zł rocznie. Jak udało nam się ustalić będą to: – podatek od nieruchomości - budowli - (2% wartości), podatek od nieruchomości – gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz podatek od budynków związanych z prowadzeniem działalności . To na początek. Co dalej?

Po rozpoczęciu eksploatacji, spółka Brzezinka będzie zasilać miejski budżet kwotą pomiędzy 5 a 7 mln złotych, na którą składa się: podatek od nieruchomości (budowli), podatek od gruntów i podatek od budynków związanych z prowadzeniem działalności. Do tego podatek od tony wydobywanego węgla.

Dodatkowo na konto gminy wpłyną podatki, których wielkość z uwagi na wiele zmiennych trudno jest oszacować. Po pierwsze podatek od dochodów kapitałowych (potocznie nazywany w Polsce podatkiem Belki) (19%), z którego na konto gminy może wpłynąć  ok. 2,5 mln zł/rocznie. Zysk będzie zmienny i zależny od roku eksploatacji oraz warunków rynkowych.

Ponadto do gminy trafi również podatek dochodowy z tytułu zatrudnienia pracowników w kopalni. Można założyć, że do gminy może wpłynąć ok. 4 mln zł. Do tego należy doliczyć podatek dochodowy od zatrudnienia osób w nowopowstałych miejscach pracy wygenerowanych przez górnictwo, czyli przyszłą kopalnię Brzezinka 3”. To ok. 2 500 podatników. Szacunkowa kwota to 15 mln zł/rok.

Nowopowstałe firmy generować będą dochód, więc zapłacą również podatek od dochodu kapitałowego. Z uwagi na trudność oszacowania jego wartości nie uwzględnimy go w naszych wyliczeniach.  Podsumowując – łącznie w latach eksploatacji, roczne wpływy do budżetu gminy mogą wynieść co najmniej 30 milionów złotych, co stanowi 15 procent całego rocznego budżetu miasta.

Co można zrobić mając 30 milionów złotych wolnej gotówki rocznie? Wybudować 30 kilometrów drogi gminnej, postawić 5 sal gimnastycznych, basen lub 50 dużych placów zabaw. Czy nam się to opłaca?

Czekamy na Wasze opinie pod adresem: alarm@myslowice.net

 

O Autorze

Redakcja

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice