Miasto nieprawidłowości

20 czerwca 2017

Drukuj artykuł
Kategoria:
Wydarzenia

Kontrola trwała od grudnia 2016 do marca 2017 roku. Wykazano ponad 20 nieprawidłowości, których dopuścili się mysłowiccy urzędnicy z prezydentem Lasokiem na czele. Kontrolę przeprowadziła Regionalna Izba Obrachunkowa - niezależny organ kontroli i nadzoru jednostek samorządu terytorialnego. 
 

Kontrolerzy punktują całą masę nieprawidłowości. Przy przetargu na remont dachu Zespołu Szkół Ogólnokształcących czy remont pomieszczeń dziennego Domu Wigor-Senior określono nieprecyzyjne i niejednoznaczne warunki udziału w postępowaniu przetargowym.

Sporo zarzucono również procedurze przetargowej na świadczenie usługi odbierania odpadów. W tym przypadku bezpodstawnie wykluczono wykonawcę, który złożył najkorzystniejszą ofertę. Nieprawidłowości nie ominęły również przetargu na zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom. Wiele bałaganu znaleziono w księgach rachunkowych Urzędu Miasta. W latach 2012-14 nieterminowo regulowano zobowiązania finansowe wobec KZK GOP. 

Ustawiony przetarg na remont Handlówki?

Najwięcej kontrowersji kontrolerów z RiG wzbudza przetarg na adaptację pomieszczeń dawnego Liceum Handlowego przy Placu Wolności na potrzeby Urzędu Miasta. W budynku mają powstać biura dla urzędników magistratu. Fakt, że przetarg na remont wygrało konsorcjum powiązane z właścicielem kamienic od których obecnie urząd wynajmuje powierzchnie biurowe może budzić kontrowersje, ale już samo przeprowadzenie procedury było skandaliczne.

Po pierwsze kontrolerzy zarzucają bezzasadne zaniżenie przetargu o kwotę 350 tys. złotych. Ponadto UM nie dookreślił wartości wierzytelności, co mogło doprowadzić do nieporównywalności ofert. Największy zarzut to zdaniem RiG zaniechanie odrzucenia wybranej jako najkorzystniejszej oferty, której treść nie odpowiadała treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia.

Kontrolerzy piszą wprost: Wybrana oferta powinna zostać odrzucona, czego Zmawiający, czyli UM Mysłowice nie uczynił. Kto odpowiada za taki stan rzeczy? Tutaj RiG również nie ma wątpliwości: Odpowiedzialność w powyższym zakresie ponosi Edward Lasok. Niektórzy twierdzą, że zamówienia publiczne mogą stać się przyczynkiem do kolejnych śledztw w Mysłowicach.

W ostatnim tygodniu czerwca radni miejscy będą w głosowaniu jawnym oceniali pracę prezydenta za 2016 rok. Czy znajdą się odważni, którzy powiedzą głośne NIE dla takiego sposoby działania?!

 

O Autorze

Redakcja

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice