Marcowe posiedzenie radnych w Mysłowicach

26 marca 2015

Drukuj artykuł
Kategoria:
Wydarzenia

Marcowe posiedzenie mysłowickich radnych rozpoczęło się od omówienia stanu aktualnego w obszarze "Gospodarki Odpadami Komunalnymi" na terenie miasta Mysłowice. Materiał został przedstawiony przez kierownik Blankę Romanowską.

Rada naniosła poprawki do regulaminu utrzymania czystości i porządku (druk nr 12) oraz uszczegółowiła sposób i zakres świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów (druk nr 13).

Uchwały Rady
Przyjęto sprawozdanie z realizacji Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za 2014 rok, przyjęli raport z Miejskiego Programu Przeciwdziałania Narkomanii za 2014 rok, przyjęli regulamin określający zasady udzielania dotacji celowej na dofinansowanie osobom fizcznym kosztów inwestycji związanych ze zmianą systemu ogrzewania na proekologiczne w lokalach i budynkach mieszkalnych (druk nr 14), zatwierdzono Regulamin działalności Rady Społecznej SP ZOZ Szpital nr 2 w Mysłowicach na kadencję 2015-2019 (druk nr 1), podzielono środki PFRON na 2015 rok (druk nr 2), przyjęto sprawozdanie z realizacji Gminnego Programu Wspierania Rodziny za 2014 rok (druk nr 3), przyjęto sprawozdanie z Powiatowego Programu Rozwoju Pieczy Zastępczej za 2014 rok(druk nr 4) oraz przyjeto sprawozdanie z działalności MOPS i jednostek organizacyjnych pomocy społecznej w Mysłowicach za 2014 rok (druk nr 5).

Dotacja do inwestycji proekologicznych
W trakcie dyskusji na temat dofinansowania do zmiany systemu ogrzewania na proekologiczne (druk nr 14), radny Tomasz Palka złożył wniosek, aby zwiększyć dotację miejską na budynek mieszkalny/lokal w przypadku zmiany systemu ogrzewania na kocioł ekologiczny z atestem, z kwoty 3000 złotych na 7000 tysięcy złotych, na jedno gospodarstwo. - wyższa kwota zachęci mieszkańców do zmiany systemu ogrzewania z tradycyjnego na ekologiczne - argumentował Tomasz Palka.

Radni podjęli uchwałę o utworzeniu odrębnych obwodów do głosowania w wyborach Prezydenta RP, zarządzonych na 10 maja 2015 roku (druk nr 11).

Powstanie 15 Rada Dzielnicy?
Podczs obrad odbyła sie dyskusja na temat wyrażenia woli utworzenia Rady Dzielnicy Ławki (druk nr 15) przez Radę Miasta. Odbyły się już konsultacje społeczne. Teraz przed inicjatorami i samorządowcami trudny proces określenia granic nowej jednostki pomocniczej. Ławki mają się stać 15 Radą Dzielnicy funkcjonującą na terenie naszego miasta.

Wybory Rady Dzielnicy Janów Miejski - Ćmok
W sprawach bieżących głos zabrał radny Wojciech Chmiel, który zgłosił wątpliwość co do legalności wyborów do Rady Dzielnicy Janów Miejski - Ćmok. Jak wcześniej pisaliśmy, zgodnie ze statutem (prawo miejscowe) nie może być zamknięta lista zgłoszeń kanydatów do Rady Dzielnicy przed wyczerpaniem wszystkich zgłoszeń z sali, a to miało miejsce, co zgłaszali wcześniej radni miejscy. Wojciech Chmiel odczytał zapisy statutowe, które zostały złamane przez radnego Łukaszka podczas prowadzenia obrad w Janowie.

Podczas wyborów został również przegłosowany wniosek mieszkańca o zamknięcie listy zgłoszeń, co było ponownym złamaniem statutu przez prowadzącego Grzegorza Łukaszka. - nie jestem zwolennikiem ponownych wyborów w Janowie, bo to duże wyzwanie organizacyjne, a i sami mieszkańcy nie bedą czuli się konfortowo. Jednak radni miejscy tworzący prawo miejscowe, nie mogą go łamać. Przez dwa poważne błędy przewodniczącego zebrania, uchwała o legalności wyboru jednostki pomocniczej może być zakwestionowana przez nadzór prawny Wojewody Śląskiego - powiedział Dariusz Wojtowicz.

Radna Joanna Frysztacka przypomniała, że m.in. radny z Janowa Damian Sojka chciał doknać kolejnego zgłoszenia kandydata, byli też inni chętni. Zapytała przewodniczącego Rady Miasta czy tak można robić, a ten odparł, że może...i przeszedł do głosowania zamknięcia listy zgłoszeń!

- Takie błędy w prowadzeniu spotkania wyborczego dyskwalifikują przewodniczacego Rady Miasta, który moim zdaniem powinien być odwołany ze swojej funkcji. Takie działania kompromitują go prawnie - wtórował radny Tomasz Palka, który zapowiedział, że będzie dążył do odwołania Grzegorza Łukaszka z pełnionej funkcji w Radzie Miasta.

Wniosek o ponowne wybory do Rady Dzielnicy Janów Miejski - Ćmok został odrzucony przez większościową koalicję w Radzie Miasta. Po mimo, że przewodniczący zebrania nie dopuścił do dalszych zgłoszeń kandydatów, po mimo tego, że statut mówi jednoznacznie o trybie zamykania listy zgłoszeń, radni uznali, że wszystko jest w porządku. Maszynka do głosowania po raz kolejny zadziałała jak należy! Przypatrując się sprawie, można odnieść wrażenie, że radni nie muszą przestrzegać prawa miejscowego, bo nawet jak je złamią, sami je później mogą usankcjonować "milczącą" większością... 

Radny Tomasz Palka zwrócił uwagę na to, że gdy zabiera głos podczas obrad, dziwnym trafem nastepują "problemy techniczne" w trakcie transmisji miejskiej telewizji internetowej. Z tego powodu wywiązała sie ostra dyskusja, w trakcie której radni koalicji w sposób mało elegancki próbowali "utemperować" niezwykle aktywnego radnego Palkę. Warto dodać, że bezskutecznie. 

Na koniec obrad radni składali wnioski i interpelacje. Posiedzenie zostało zamknięte chwilę po godzinie 17:00.

O Autorze

Redakcja

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice