Listopadowe posiedzenie mysłowickich radnych

26 listopada 2015

Drukuj artykuł
Kategoria:
Wydarzenia

Listopadowe obrady Rady Miasta Mysłowice rozpoczęły się od omówienia dokumentów mających duży wpływ na bezpieczeństwo w dziedzinie ochrony środowiska w mieście czyli realizacji "Programu Ochrony Środowiska dla Miasta Mysłowice", przyjęcia programu usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu Miasta Mysłowice (druk nr 10) oraz wdrożenia do realizacji planu gospodarki niskoemisyjnej dla Mysłowic (druk nr 18).

(foto.arch.)

Radni ustalili wysokość opłat za usunięcie pojazdu z drogi i jego przechowanie na parkingu strzeżonym (druk nr 1), ustalili zasady odpłatności za pobyt w ośrodkach wsparcia i mieszkaniach chronionych (druk nr 2), dokonali podziału środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (druk nr 19).
 
Podczas obrad dokonano dwóch zmian w nazewnictwie nieruchomości:zmieniono nazwę Skwer błogosławionego Jana Pawła II na Plac Świętego Jana Pawła II (druk nr 3) i nadano nazwę rondu na skrzyżowaniu ulic Piastów Śląskich i Kopalnianej na Rondo Górników Kopalni Wesoła"(druk nr 4).
 
Wycofano z porządku obrad projekt uchwały druk nr 7, o przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ulic Jastruna, Bończyka, Katowicka i Wielka Skotnica. Ten dokument wywołał spore emocje wśród mieszkańców, którzy są zdziwieni, że po 9 miesiącach obowiązywania nowego planu w tym rejonie, próbuje się dokonywać kolejnych zmian. Próby rzeczowego wytłumaczenia problemu podczas obrad Komisji Gospodarki Miejskiej, Ochrony Środowiska i Rolnictwa spełzły na niczym i być może dlatego druk został wycofany z porządku listopadowego posiedzenia.
 
Do kontrowersji doszło przy omawianiu projektu uchwały druk nr 1. Radny Tomasz Palka złożył pisemny wniosek o obniżenie stawek za odholowanie źle zaparkowanych pojazdów z dróg publicznych. Tłumaczył, że wniosek został złożony ze względów społecznych, bo mysłowiczanie nie są na tyle uposażeni finansowo, aby płacić stawki z niemal najwyższej, ustawowo przewidzianej kwoty. Rada odrzuciła wniosek.
 
Radni wyrazili pozytywną opinię na lokalizację kasyna w obiekcie Hotelu Trojak przy ulicy Stadionowej (druk nr 6), przyjęli program współpracy samorządu z organizacjami pozarządowymi (druk nr 11) oraz dokonali zmian w zapisach podatkowych na 2016 rok (druki nr 20 i 22).
 
Omawiając projekt uchwały druk nr 25, radny Tomasz Palka wniósł aby znieść opłatę prolongacyjną, która obciąża mieszkańców, którzy występują do Miasta o pomoc finansową m.in. za zaległości podatkowe. Radny Palka tłumaczył, że jeżeli ktoś ma zaległości wobec Miasta, to tym bardziej nie będzie go stać na dodatkową opłatę "prolongacyjną". Poparli go w dyskusji Eugeniusz Lelonek i Dariusz Wójtowicz.
Wniosek jednak upadł, a Rada Miasta przegłosowała uchwałę prolongacyjną, która będzie obowiązywała od 1 stycznia 2016 roku. Radni, którzy głosowali sprzeciwili się dodatkowej opłacie to: Mariusz Wielkopolan, Eugeniusz Lelonek, Józef Zajkowski, Tomasz Palka i Dariusz Wójtowicz.
 
Podczas obrad został złożony przez grupę radnych wniosek o uhonorowanie tytułem Zasłużony dla Miasta Mysłowice pana Józefa Szynderę, który znaczną część swojego życia poświęcił mysłowickiej młodzieży, prowadząc m.in. treningi jako koordynator sportu szkolnego w Mysłowicach. Życiorys Józefa Szyndery przybliżymy niebawem w osobnym materiale. Radni bez głosu sprzeciwu przyjęli wniosek o uhonorowanie znakomitego trenera i przyjaciela młodzieży.

O Autorze

Redakcja

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice