Komisja Edukacji, Kultury i Sportu – styczeń 2015

27 stycznia 2015

Drukuj artykuł
Kategoria:
Wydarzenia

Pierwsze posiedzenie Komisji Edukacji, Kultury i Sportu nowej kadencji odbyło się 26 stycznia 2015 r. Zgodnie z punktami posiedzenia omówiona została Strategia Edukacji Miasta Mysłowice, w trakcie której przegłosowano także wniosek związany z zapewnieniem w szkołach opieki higienistek oraz przeanalizowano plan pracy komisji na bieżący rok. W sprawach bieżących sporo czasu poświęcono na niedawno rozstrzygnięty konkurs na podział środków na organizację sportu w Mysłowicach oraz na kwestię budowy sali sportowej przy ZSS im. Olimpijczyków Śląskich.

W skład komisji wchodzą w tej kadencji: przewodniczący Tomasz Wrona, wiceprzewodnicząca Urszula Rasek oraz członkowie – Krzysztof Biolik, Wojciech Chmiel, Joanna Frysztacka, Jacek Klimas, Dorota Konieczny-Simela, Eugeniusz Lelonek, Grzegorz Łukasz, Edmund Sawicki i Mariusz Wielkopolan.

Strategia Edukacji Miasta Mysłowice
W pierwszym punkcie planu było omówienie Strategia Edukacji Miasta Mysłowice przez jej autorkę, naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Iwonę Nowak.

  • Zmalał procent udziału środków pochodzących z budżetu miasta w finansowaniu zadań oświaty, na co istotny wpływ miały działania racjonalizujące wydatki, w tym wprowadzenie bonu edukacyjnego.

44% w roku 2010
45% w roku 2011
42% w roku 2012
41% w roku 2013

Istotne było wprowadzenie dodatkowej dodatcji dla placówek przedszkolnych. Warto też zaznaczyć, że w poprzednim roku wprowadzono także podwyżki dla administracji i obsługi, a mimo to widoczna jest tendencja spadkowa udziału finansów miasta.

  • Najwięcej dopłacamy do szkół gimnazjalnych – średnio ponad 1,1 mln zł na 1 placówkę. W przypadku szkół podstawowych jest to ok. 800 tys. zł na jedną szkołę, a w przypadku ponadgimnazjalnych – niecałe 450 tys.
  • W opracowaniu wykorzystano metodę analizy SWOT, według wyników której:
    • do mocnych stron zaliczamy: wysokie kwalifikacje kadry, szeroką ofertę zajęć pozalekcyjnych, wyniki egzaminów i olimpiad, dobrą bazę ogólną i wyposażenie, racjonalizację wydatków, dopasowaną do mieszkańców sieć szkół, wprowadzanie innowacji, sięganie po środki unijne, zróżnicowaną specyfikę szkół ponadgimnazjalnych czy sprawny dojazd.
    • do słabych stron zaliczamy w większości problemy ogólnokrajowe, jak: brak spójnej polityki, duże środki pochłaniane przez placówki, brak zaplecza adekwatnego do specyfiki szkoły (brak sali przy szkole sportowej czy windy w szkole z oddziałami integracyjnymi), brak zaplecza dla Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej czy Młodzieżowego Domu Kultury, potrzebę modernizacji placówek, kryzys szkolnictwa zawodowego, słabo rozwinięte doradztwo w gimnazjach, odpływ gimnazjalistów do miast ościennych czy niską efektywność komponentu motywacyjnego.
    • szanse widziano na przykład w zwiększeniu aktywności obywatelskiej, a zagrożenia na przykład w nadciągającym niżu demograficznym, w niezrównoważeniu wydatków z subwencją, w starzeniu się kadry czy konfliktach społecznych.

Pełne opracowanie przekazane zostanie komisji w późniejszym czasie, przed zopiniowaniem go na kolejną, marcową sesję Rady Miasta.

W trakcie dyskusji miało miejsce złożenie formalnego wniosku o o wyliczenie kosztów brakujących do zapewnienia pełnowymiarowej podstawowej opieki zdrowotnej w placówkach szkolnych oraz o określenie, jakie gmina ma możliwości sfinansowania tego zadania. Więcej na ten temat publikowane jest TUTAJ.

W trakcie spotkania miała miejsce także dyskusja na temat podziału środków na organizację sportu w Mysłowicach, która wywiązała się po zaprezentowaniu przez przewodniczącego pisma, które wpłynęło z Klubu Sztuk i Sportów Walki „Shogun”. Stanowisko klubu i problematykę kwestii zaprezentował Leszek Siekański. Był to innowaycjny projekt i z pewnością wszelkie uwagi będą analizowane podczas kolejnych edycji.

Na komisję przybyli także przedstawiciele Zespołu Szkół Sportowych im. Olimpijczyków Śląskich z pytaniem o przyszłość sali gimnastycznej dla szkoły. Problematyka sprawy publikowana jest TUTAJ.

W ramach spraw bieżących przegłosowano także projekty uchwał na najbliższą sesję, dotyczące uchwalenia w mieście Dnia Pamięci o Tragedii Górnośląskiej (druk nr 25) oraz określenia kryteriów drugiego etapu rekrutacji dzieci do placówek przedszkolnych w roku 2015 (druk nr 7).

O Autorze

Redakcja

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice