Kłopotliwe pensum na Komisji Edukacji

28 kwietnia 2015

Drukuj artykuł
Kategoria:
Wydarzenia

Kwietniowe posiedzenie Komisji Edukacji, Kultury i Sportu zdominowały dwa tematy – oferty kulturalnej i oświatowej mysłowickich placówek oraz propozycja zmiany uchwały dotyczącej zwiększenia obowiązkowego tygodniowego wymiaru pracy nauczycieli wspierających.

W pierwszej części spotkania dyrektorzy placówek – Adam Radosz z Mysłowickiego Ośrodka Kultury, Izabela Partyka z Miejskiej Biblioteki Publicznej, Adam Plackowski z Muzeum Miasta Mysłowice i Joanna Karczewska z Młodzieżowego Domu Kultury – przedstawili sytuację prowadzonych instytucji z uwzględnieniem tak sukcesów, jak i problemów, z jakimi się borykają.

W trakcie dyskusji przez radnych był podejmowany temat różnorodność, jakości i odpłatności za oferowane zajęcia oraz gospodarowania posiadanym budżetem.

Bardziej emocjonująca była druga część spotkania, w której radni, resortowy prezydent, przedstawiciele związków zawodowych oraz zainteresowani nauczyciele dyskutowali nad projektem uchwały dotyczącym tygodniowego obowiązkowego wymiaru pracy nauczycieli wspierających, biorących udział w nauczaniu w oddziałach integracyjnych.

Zgodnie z proponowanymi zmianami, nauczycieli prowadzących zajęcia specjalistyczne miałby obowiązywać  26-godzinny wymiar pracy tygodniowej, a nauczycieli ze specjalnym przygotowaniem pedagogicznym zatrudnionych dodatkowo w szkołach podstawowych i gimnazjalnych z oddziałami integracyjnymi – 22-godzinny (załącznik). Dodać należy, że wcześniej nie było zapisów warunkujących pracę tych grup nauczycieli i pracowali oni wg przyjętej zasady 18-godzinnego tygodnia pracy. Apel prezentujące argumenty przeciwko temu projektowi, wskazując na działanie na szkodę nauczycieli, wystosował Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Marek Fabryczny (załącznik).

Już na samym początku prezydent Grzegorz Brzoska wspomniał, że po rozmowach z nauczycielami, które miały miejsce w minionym tygodniu, do projektu na pewno będzie autopoprawka zmieniająca zapis na 18-godzinny wymiar. Niemniej odbyła się dyskusja na temat potrzeb i specyfiki pracy z dziećmi w oddziałach integracyjnych. W jej efekcie radni najpierw przegłosowali wniosek radnego Wojciecha Chmiela o odrzucenie w całości projektu uchwały, a na koniec przyjęli propozycję zmiany zapisów w projekcie – żadnej z wspomnianych grup nie zwiększono wymiaru do 26 godzin.

Na zakończenie posiedzenia miała miejsce analiza sytuacji Szkoły Podstawowej nr 16, w związku z głosami rodziców obecnych przedszkolaków, obawiających się dwuzmianowości planu w momencie, gdy ich pociechy pójdą do szkoły.

materiały nadesłano

O Autorze

Redakcja

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice