Edukacja, kultura, sport – co przygotowano na rok 2015?

25 lutego 2015

Drukuj artykuł
Kategoria:
Wydarzenia

Jakie imprezy sportowe, kulturalne i rozrywkowe będą organizowane w mieście w bieżącym roku? Czy obsługa stypendiów socjalnych zostanie przekazana do MOPS-u? Jak zmienią się rejony szkół podstawowych? Jakie zabytki będą dofinansowane? Takie kwestie były roztrząsane na Komisji Edukacji, Kultury i Sportu, która odbyła się w poniedziałek, 23 lutego. Zaopiniowane uchwały będą poddane pod głosowanie na najbliższej sesji Rady Miasta.

W pierwszej części posiedzenia przedstawiciele poszczególnych placówek – Muzeum Miasta Mysłowice, Mysłowickiego Ośrodka Kultury, Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji – zaprezentowali plany na rok 2015. Pełna oferta znajduje się TUTAJ. Warto zapoznać się z planem wydarzeń, jaki został na ten rok przygotowany.

W ofercie Muzeum Miasta Mysłowice, przedstawionej przez dyrektora Adama Plackowskiego, ciekawą pozycją jest m.in. włączenie się w Europejską Noc Muzeów. Kontynuowana jest także organizacja muzealnych czwartków. W szerokim wachlarzu propozycji przygotowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną, zaprezentowanym przez Dagmarę Kucharską, szczególne zainteresowanie wzbudziły warsztaty komputerowe „Senior 60+ w sieci”.

Po zaprezentowaniu kalendarza imprez organizowanych i współorganizowanych przez MOK radny Wojciech Chmiel zapytał o koszty miasta związane z niektórymi z imprez, na co uzyskał następujące odpowiedzi:

  • Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego: 2 500 zł
  • Festiwal muzyki alternatywnej „Alterfest”: 10 000 zł
  • Koncert ekumeniczny „Bądź jak Jezus”: 120 000 zł
  • IV Ogólnopolski Konkurs Rock'n'rolla: 10 000 zł
  • Świętojańskie Dni Mysłowic: 150 000 zł
  • Sylwester na Rynku Starego Miasta: 50 000 zł

Ciekawym projektem, na który MOK-owi udało się zdobyć dofinansowanie, jest Dom Kultury +, w ramach którego – podobnie jak w projekcie Odczarowane Podwórka – MOK ponownie wyjdzie do mieszkańców. Dyrektor Adam Radosz wspomniał na razie tyle, że projekt będzie ukierunkowany na 3 grupy odbiorców: seniorów, młodych rodziców i kibiców. Więcej informacji o projekcie przekażemy zapewne niebawem. Z kolei wspomniany projekt Odczarowane Podwórka w tym roku także będzie kontynuowany.

Równie obszerna jest oferta MOSiR-u, w której znajdziemy wydarzenia ciągłe, jak liga futsalu czy siatkówki amatorskiej, biegi przełajowe, oraz jednorazowe, jak minimistrzostwa Deichmann, gala MMA, memoriał S. Padlewskiego, kabarety i wiele innych. Ze względu na zmiany zasad organizacji nie znajdziemy natomiast w programie mistrzostw w siatkówce plażowej, które organizowane będą co 2 lata. Dyrektor Bartłomiej Gruchlik wspomniał także o planowanych inwestycjach, jak:

  • nowa siłownia w hali MOSiR z pakietami rehabilitacji, odnowy biologicznej i fitness;
  • projekt budowy/remontu stadionu na Lechii 06 (MOSiR będzie starał się o ok.1 mln zł dofinansowania z PZLA, na którego uzyskanie jest duża szansa);
  • projekt rozbudowy Parku Słupna, w tym budowa wodnego placu zabaw.

W ramach planów sportowo-rekreacyjnych radna Frysztacka spytała, czy w tym roku kąpielisko Słupna także będzie bezpłatne. Wiceprezydent odpowiedział, że ta decyzja jeszcze przed nimi.

Stypendia socjalne
Drugim punktem posiedzenia komisji był temat stypendiów socjalnych i omówienie problemów z nimi związanych. Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Aleksandra Żołna, pierwszy raz występując na komisji w swojej nowej roli, przedstawiła koncepcję, w ramach której przydzielanie stypendiów socjalnych zostałoby przekazane do MOPS-u. Na chwilę obecną wydział nie posiada odpowiednich narzędzi prawnych do oceny sytuacji danego ucznia, które z kolei posiada MOPS, co pozwoliłoby na optymalizację procesu przydzielania środków. Radna Joanna Frysztacka zapytała, jakie działania w związku z tą koncepcją zostaną podjęte, gdyż w obliczu także innych problemów związanych ze stypendiami, jest istotne do kogo kierować uwagi – do wydziału czy do MOPS-u. A problemy te dotyczą głównie sposobu rozliczania stypendiów, gdyż w obecnym systemie nierzadko rodzice nie są w stanie wyłożyć na dane artykuły, by móc mieć potem zwracane koszty. Problematyczna jest także sama ustawa rządowa, która mówi o konieczności znalezienia się na fakturze przymiotnika „szkolny” opisującego dany przedmiot. - Czy ktoś kiedyś widział na towarze opis „kurtka szkolna” lub „buty szkolne”? Tym bardziej w większych marketach? - krytykowała nieprzychylność ustawy radna.

Wiceprezydent Grzegorz Brzoska pokrótce zarysował wcześniejszy system rozliczeń, w ramach którego można było kupować w danych sklepach, które wystawiały faktury na określone dane. Niestety zarówno warunki prawne, jak i sygnały od rodziców wpłynęły na zmianę – też jak widać nie do końca korzystną. Radna Frysztacka zapytała, czy z mysłowickimi przedsiębiorcami były podejmowane jakieś rozmowy w celu przeanalizowania problemu i wspólnego znalezienia rozwiązania, na co wiceprezydent stwierdził, że jest otwarty na rozmowy i pomysły.

Po temacie stypendiów komisja zaopiniowała projekty uchwał, które na najbliższej sesji zostaną poddane pod głosowanie radnych:

W końcowej części przedłożony został także wniosek radnej Joanny Frysztackiej, który prezentowała już w minionym tygodniu na Komisji Samorządności i Przestrzegania Prawa, dotyczący bezpieczeństwa przy placówkach szkolnych i przedszkolnych. Więcej o wniosku TUTAJ.

O Autorze

Redakcja

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice