DOPALACZE – używki które niosą śmierć

22 maja 2015

Drukuj artykuł
Kategoria:
Wydarzenia

W ostatnich latach coraz częściej możemy usłyszeć w środkach masowego przekazu o substancjach psychoaktywnych, które mają zróżnicowany skład chemiczny.

Po zamknięciu sklepów z dopalaczami pojawiły się nowe – sklepy internetowe tzw: „smart shopy” oferujące w swej sprzedaży dopalacze jako „produkty kolekcjonerskie”. Producenci podają opis produktu, jego skład, wskazują dawkowanie i informują o przeciwwskazaniach. Na opakowaniach tych produktów widnieją wyraźne ostrzeżenia: „Nie do spożycia przez ludzi”.

Dopalacze, podobnie jak narkotyki są wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia, mają działanie psychoaktywne, tzn. mogą wywoływać w organizmie stany odurzenia, pobudzenia, euforii bądź halucynacji.

Najczęściej jeden dopalacz zawiera w sobie trujące związki pochodzące nawet z kilkunastu substancji. Po spożyciu tak silnej mieszanki pojawiają się omamy, zmienne nastroje, które charakteryzują się nagłym przejściem od euforii do depresji, nadwrażliwość zmysłowa.

Osoby zażywające takie preparaty, podpisują na siebie wyrok śmierci, gdyż nie wiadomo, co w nich się znajduje. A na ratunek często jest za późno. Wszystkie dopalacze stanowią poważne zagrożenie dla życia i de facto nie ma narządu, którego nie mogą uszkodzić. Lista niepożądanych objawów, jakie mogą wywoływać, jest bardzo długa. Nierzadko spożywa się je z alkoholem, lekami bądź innymi narkotykami, co zwiększa ryzyko poważnego zatrucia organizmu.

Również i na naszym mysłowickim terenie słyszymy, że ktoś kupił lub zażył „chwilę szczęścia” w postaci dopalaczy. Zdarzyło się, że podczas pełnienia służby patrolowej mysłowiccy strażnicy miejscy zauważyli dziwnie zachowującego się mężczyznę, obok którego na ziemi leżała młoda kobieta. Na miejsce wezwane zostało pogotowie ratunkowe. Nieprzytomna kobieta została odwieziona do szpitala, mężczyzna nie wyraził na to zgody. Ustalono, że przyczyną „zasłabnięcia” było zażycie zakupionego dopalacza o nazwie „Purpurowy płomyk”.

Farmakolog prof. Krystyna Gołembiowska z Instytutu Farmakologii PAN w Krakowie ostrzega, że pochodne amfetaminy, są bardzo szkodliwe, gdyż działają mocno uzależniająco i neurotoksycznie. Prowadzą m.in. do zaburzeń pamięci, wywołują agresję, a syntetyczne kanabinoidy mogą przyczynić się do wystąpienia schizofrenii. Szczególnie jednak niebezpieczne są mieszanki.

Jeśli zdarzyło ci się zażyć dopalacz i występuje złe samopoczucie, należy pamiętać, aby:

  •     wypić dużo wody mineralnej;
  •     zachować przy sobie opakowanie od dopalacza, aby pokazać lekarzowi, co ułatwi mu podjęcie akcji ratowniczej;
  •     nie siadać za kierownicą;
  •     nie zażywać żadnych leków, które mogą wejść w interakcje z substancjami zawartymi w dopalaczu;
  •     natychmiast skontaktować się z lekarzem. Liczy się każda sekunda!

Pamiętaj!

Zażywanie środków odurzających jest szkodliwe w każdym wieku, a spustoszenia, jakie sieją one w dojrzewającym organizmie nie da się naprawić.  mp

Gdzie zwrócić się o pomoc:

Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii;

Państwowa Inspekcja Sanitarna   bezpłatna infolinia  800 060 800

www.dopalaczeinfo.pl

O Autorze

Sandra Jędrzejas

Absolwentka socjologii, pedagogiki i zarządzania. Nieustanna pasjonatka zwierząt. W wolnym czasie nie stroni od dobrej książki. Stałe zatrudnienie nie przeszkadza jej w realizowaniu zadań związanych z portalem, który współtworzy społecznie od 2011 r.

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice