Czerwcowe obrady radnych i absolutorium dla prezydenta Mysłowic

25 czerwca 2015

Drukuj artykuł
Kategoria:
Wydarzenia

Czerwcowe posiedzenie Rady Miasta Mysłowice poświęcone były omówieniu i zatwierdzeniu sprawozdania z wykonania budżetu miasta Mysłowice za 2014 rok. Udzielenie absolutorium to jedno z najważniejszych głosowań, w którym samorządowcy określają swoje stanowisko wobec finansowych działań prezydenta miasta. W Mysłowicach już przed głosowaniem wiadomo było, że absolutorium to zwykła formalność.

Sprawozdanie z wykonania budżetu miasta Mysłowice za 2014 rok przedstawiła radnym pani skarbnik Lidia Łazarczyk. Następnie prezydent zreferował materiał, który przygotowały mu podległe służby, a przewodniczący Komisji Rewizyjnej odczytał stanowisko radnych - członków Komisji Rewizyjnej, którzy przez kilka tygodni analizowali materiały finansowe Gminy. Przypomniał, że "ZA" udzieleniem absolutorium głosowali trzej członkowie Komisji - Maria Musioł (Mysłowickie Porozumienie Samorządowe), Karol Berger (Mysłowickie Porozumienie Samorządowe) i Damian Sojka (My To Mysłowice), zaś przeciwko udzieleniu absolutorium dwaj radni - Eugeniusz Lelonek (PiS) i Dariusz Wójtowicz (Wspólnie dla Mysłowic).

Dyskusja nad absolutorium
Pierwszy głos w dyskusji nad oceną ubiegłorocznego budżetu zabrał Mariusz Wielkopolan (PiS), który w imieniu swojego klubu wniósł o nie udzielenie absolutorium prezydentowi Edwardowi Lasokowi. Zarzucił mum.in. słabe wyniki w pozyskiwaniu środków unijnych.

Tomasz Palka (niezależny) nie zostawił suchej nitki na działalności prezydenta i jego służb w dziedzinie racjonalizacji wydatków. - kolorowe wydawnictwa i autopromocja za publiczne pieniądze, olbrzymie kwoty wydawane z budżetu miasta za wynajmowanie dodatkowych pomieszczeń na potrzeby Urzędu Miasta to nie są powody do dumy - powiedział Tomasz Palka. Przypomniał, że pan prezydent do dzisiaj nie ściągnął pieniędzy z nienależnie pobranych diet od byłych i obecnych radnych, a to kwota kilkudziesięciu tysięcy złotych plus odsetki za 8 lat! - od zwykłych ludzi ściaga się podatki co do grosza, a tu mamy uprzywilejowaną grupę społeczną. To naganne działanie na szkodę miasta - zakończył swoja wypowiedź radny niezależny.

W podobnym tonie wypowiedział się Dariusz Wójtowicz, który przypomniał, że tylko w ostatnich 4 latach miasto zadłużyło się na kolejne 90 miliony złotych i dług według przekazanych mu przez urzędników dokumentów wynosi już ponad 213 milionów złotych! Przypomniał również, ze MPWiK ma jeszcze ponad 70 milionów innych zobowiązań kredytowych, a jak ich nie spłaci to gminny budżet poniesie kolejne straty. - radni, którzy popierają ciągłe zadłużanie miasta i pozwalają prezydentowi wydawać pieniądze publiczne na autopromocję nie czują odpowiedzialności za przyszłe pokolenia mysłowiczan. To oni będą zmuszeni spłacać dzisiajsze długi. Na koniec swojej wypowiedzi pragnę podziękować tym radnym, którzy nie boją się głosować przeciw absolutorium za poprzedni rok - zakończył wypowiedź Dariusz Wójtowicz. Również wniósł o nie udzielenie absolutorium dla prezydenta, z którym odbył tuż po głosowaniu ciekawą polemikę na temat wydatków i działalności miasta. Prezydent po raz kolejny wszystkie winy zrzucał na poprzednika.

- panie prezydencie, proszę pokazać mi dokumenty finansowe MPWiK, proszę dopuścic mnie do umów z firmą faktoringową to powiem panu kto jest odpowiedzialny za ogromne długi firmy wodociągowej. Pozwoli mi pan na to?! - pytał zdenerwowany Wójtowicz. Prezydent Edward Lasok spuszczając głowę nie odpowiedział radnemu Wójtowiczowi czy pozwoli wyciągnąć na światło dzienne dokumenty finansowe MPWiK, a przewodniczący Rady Miasta szybko ogłosił przerwę w obradach po zadanych pytaniach radnego.

W imieniu Klubu Radnych Mysłowickie Porozumienie Samorządowe głos zabrał również Tomasz Wrona, który wniósł o udzielenie absolutorium dla prezydenta miasta.

Radna Joanna Frysztacka twierdzi, że nie traktuje tego głosowania z takim patosem, ani nie wiąże z odwagą, jak niektórzy. - Absolutorium to tylko zweryfikowanie prawidłowości wykonania budżetu za miniony rok, czyli porównanie czy słupki i cyferki zgadzały się z tym, co było zaplanowane i zatwierdzone przez radnych minionej kadencji. I tę zgodność zatwierdziła i Regionalna Izba Obrachunkowa i Komisja Rewizyjna, mimo że ta ostatnia wyraziła także swoje obawy z sugestią, by tym tematom prezydent się przyjrzał. To, że nie do końca jestem przekonana do tego, jak podzielony jest ten „budżetowy tort”, który prezentował wykres, to inna kwestia. Tutaj swoje - kolokwialnie mówiąc - „5 groszy” będę mogła dodać w momencie planowania budżetu na rok 2016. I tak – jest parę spraw, które według mnie powinny się tam znaleźć, a inne niekoniecznie. Natomiast w chwili obecnej to oceniać mogę tylko to, co działo się w minionych miesiącach. Dlatego nie bawię się w uprawianie polityki, tylko staram się kierować logiką i słusznością działań - dodała radna Frysztacka.

Stanowiska przedstawione przez radnych Tomasza Palkę, Mariusza Wielkopolana, Dariusza Wójtowicza i Tomasza Wronę przedstawimy w kolejnym materiale, jeżeli zainteresowani zgodzą się nam przesłać w formie pisemnej swoje wystąpienia.

Radni w stosunku 17 głosów ZA i 5 głosów PRZECIW, udzielili absolutorium prezydentowi Mysłowic.
Przeciwko głosowali: Mariusz Wielkopolan (PiS), Eugeniusz Lelonek (PiS), Józef Zajkowski (PiS), Tomasz Palka (niezależny) i Dariusz Wójtowicz (Wspólnie dla Mysłowic).

Decyzje radnych
Podczas obrad radni przyjęli sprawozdanie z realizacji "Miejskiego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego" za 2014 rok, ustalili sposób konsultowania z organizacjami pozarządowymi aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących działalności statutowych tych organizacji (druk nr 6), określili tryb powoływania członków oraz organizacji i trybu działania Powiatowej Rady Działalności Pożytku Publicznego w Mysłowicach (druk nr 7), podjęto również działania zmierzające do przygotowania budżetu obywatelskiego (druk nr 8).
Radni dokonali zmiany w budżecie miasta Mysłowice na rok 2015 (druk nr 25) oraz w Wieloletniej Prognozie Finansowej miasta (druk 26).

Uchwałą rady miasta (druk nr 23) zarządzono wybory do Rady Dzielnicy Ławki (druk nr 23), powołano również zespół do spraw wyborów ławników sądowych (druk nr 10).

Skarga
Podczas obrad odbyła się dyskusja nad skargą złożoną na działania dyrektora MZGK. Radni w stosunku głosów 6 za, 3 przeciw i 7 wstrzymujacych odrzucili skargę, mimo iż dyrektor nie wykonał ubiegłorocznej decyzji wydanej przez zastępcę prezydenta miasta, a dotyczącej wymiany okien. W mieszkaniu nie było również wentylacji (!), a na ścianach jest grzyb m.in. z powodu nieszczelności okien i braku wentylacji. Do skargi i sposobu traktowania mieszkańców lokali komunalnych wrócimy niebawem.

O Autorze

Redakcja

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice