W lipcu siatkarskie święto na Słupnej, Mistrzostwa Świata za rok

06 maja 2015

Drukuj artykuł
Kategoria:
Sport

"Co z siatkówką na Słupnej?" - takie głosy pojawiły się ostatnio ze strony mieszkańców. Mistrzostwa Świata zgodnie ze zmianami w FIVB będą teraz zawodami rozgrywanymi co dwa lata, a Mistrzostwa Europy okazały się ponad dwa razy bardziej kosztowne. Zatem co w zamian uda się zorganizować w tym roku w Parku Słupna? Zobaczmy, co na ten temat pisze portal ITVM.pl.

fot. Paweł Zok

Międzynarodowa siatkówka plażowa, do Mysłowic zawitała w 2004 r. Wtedy to MOSiR Mysłowice wraz z władzami samorządowymi miasta oraz sympatykami i działaczami „plażówki" otrzymał zgodę od CEV na organizację Mistrzostw Europy juniorek i juniorów (U'19) w 2004 roku. Od tego momentu przez kolejne dziesięć lat z rzędu - w Mysłowicach corocznie organizowane są – najpierw (w 2004 i 2005) pod egidą CEV (Europejskiej Federacji Siatkówki), a od 2006 roku – już pod patronatem i na zlecenie FIVB (Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej) – co roku turnieje siatkówki plażowej – z zawodami z cyklu SWATCH WORLD TOUR włącznie.

Od lipca 2007 r., trwały Mistrzostwa Świata kobiet i mężczyzn lat 23, a od roku 2008 – nieprzerwanie przez kolejne lata odbywały się zawody najwyższej na świecie rangi – FIVB SWATCH World Tour. Zawody Pucharu Świata przyciągały na Śląsk najlepsze seniorskie duety z całego świata. W Mysłowicach w czasie tych pięciu turniejów można było podziwiać Mistrzów Świata i Mistrzów Olimpijskich. Nie brakowało również naszych par, które w tym czasie zaczęły walczyć o najwyższe laury.

W 2012 wygasła umowa podpisana na pięć lat z FIVB na organizację FIVB SWATCH World Tour. Jednak Mysłowice nie chciały się pożegnać z siatkówką plażową dlatego w latach 2013 – 2014 odbyły się zawody Mistrzostw Świata do lat 23.

Jak poinformował Dirk Decher, supervisor Światowej Federacji Siatkówki (FIVB) podczas Mistrzostw Świata, które odbyły się 2014 r. zmienia się też terminarz - kolejne mistrzostwa będą rozgrywane co dwa lata. W związku z powyższym kolejne zawody w tej kategorii odbędą się dopiero w 2016 roku. Jednak Europejska Federacja Siatkówki (CEV) zaproponowała Mysłowicom organizację Mistrzostw Europy do 22 lat w siatkówce plażowej.

- Propozycja taka pojawiła się z uwagi na fakt, że organizowane przez Mysłowice zawody zostały bardzo wysoko ocenione przez FIVB. Nasze miasto znane jest na siatkarskiej mapie, nie tylko Polski ale i świata. Głównie z uwagi na profesjonalne podejście oraz znakomitą organizację tego typu wydarzeń. Niestety koszty tego przedsięwzięcia są dla nas zbyt wysokie. Warto również zaznaczyć, że propozycję organizacji tego wydarzenia z powodów finansowych odrzuciło także jedno z większych miast zagłębia – mówi dyrektor MOSiRu Bartłomiej Gruchlik.

Pomysł ten został przeanalizowany przez mysłowicki magistrat, tyle że koszty organizacji Mistrzostw Europy okazały się znacznie wyższe niż Mistrzostw Świata.

– Po przeanalizowaniu budżetu Mistrzostw Europy okazało się, że koszty niezbędne do zorganizowania imprezy są trzykrotnie większe od kosztów współpracy ze Światową Federacją przy organizacji Mistrzostw Świata w kategorii młodzieżowych. Ponieważ nie zaplanowaliśmy środków finansowych aż w takiej wysokości w tegorocznym budżecie, nie mogliśmy się podjąć współorganizacji mistrzostw. Nie zamyka to oczywiście naszej współpracy z Polskim Związkiem Piłki Siatkowej i Europejską Federacją Piłki Siatkowej w kolejnych latach – tłumaczy Kamila Szal rzecznik Urzędu Miasta Mysłowice.

Mysłowice i tym razem nie chcą się pożegnać z siatkówką plażową, dlatego MOSiR wraz z UM wspólnie zawalczyli o organizację, równie prestiżowych, bo ogólnopolskich zawodów w tej dyscyplinie sportowej. I tak od 17 – 19 lipca odbędą się turniej eliminacyjny do Mistrzostw Polski seniorów: kobiet i mężczyzn, a od 21 – 23 lipca odbędzie się Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w siatkówce plażowej - będą to mistrzostwa polski kadetów i kadetek do lat 17. W związku z tym w Mysłowicach ponownie mogą zagościć takie gwiazdy siatkówki plażowej jak duety: Grzegorz Fijałek i Mariusz Prudel, Piotr Kantor i Bartosz Łosiak czy Monika Brzostek i Kinga Kołosińska.

- W całej sprawie tzw. siatkówki na Słupnej pamiętać należy o zachowaniu pewnej dozy racjonalnego podejścia. Po pierwsze rozgrywki będą, tylko niższej rangi. ME okazały się znacznie droższe niż organizowane przez dwa minione lata MŚ. Dla budżetu miasta 150 tys. a 300-350 tys. zł to istotna różnica, więc decyzja wydaje mi się słuszna, tym bardziej, że jak wspomniałam – rozgrywki i tak będą. Owszem, w przypadku ME do miasta zawitaliby siatkarze z całej Europy, jednak czy to aż tak bardzo działa na korzyść promocji miasta, skoro nocować musieliby podobnie jak ostatnio – w  Katowicach? A dla kibiców to przyjemność z oglądania sportowych zmagań powinna być ważna. No ale jeśli tak nie jest, to może to jest przyczyną, że rozgrywki naszego I-ligowego zespołu dziewcząt nie zapełniają po brzegi trybun? Natomiast ubolewam, że takiego racjonalnego podejścia brakuje w kontekście imprezy „Bądź jak Jezus”, na którą – przypomnijmy – także przeznaczone jest niebagatelne 150 tys. zł. - komentuje radna Wspólnie dla Mysłowic Joanna Frysztacka.

na podstawie artykułu na portalu ITVM.pl
fot. Paweł Zok

O Autorze

Redakcja

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice