PUCHAR DLA Ruchu Autonomii Śląska MYSŁOWICE

13 września 2009

„Puchar jez nasz, bo puchar nom sie noleży ….” – z takim okrzykiem wchodzili do szatni zawodnicy reprezentujący RAŚ Mysłowice po ostatnim meczu III Turnieju Piłki Nożnej Miast Śląskich ... Na zdjęciu zwycięski zespół z Mysłowic

„Puchar jez nasz, bo puchar nom sie noleży ….” – z takim okrzykiem wchodzili do szatni zawodnicy reprezentujący RAŚ Mysłowice po ostatnim meczu III Turnieju Piłki Nożnej Miast Śląskich ...Nie najlepsza aura przywitała w sobotni ranek 05.09.2009r. uczestników III Turnieju Piłki Nożnej Miast Śląskich o Puchar Prezydenta Miasta Mysłowice organizowanego przez Ruch Autonomii Śląska koło Mysłowice na obiekcie K.S. „Górnik” Wesoła.Obawy zawodników i organizatorów o warunki w jakich przeprowadzony będzie turniej trwały tylko 30 min. Cała reszta zawodów przebiegała już przy pięknej pogodzie. Rekordowa liczba, bo aż 10 drużyn uczestniczyła w tej edycji turnieju. Oprócz faworyzowanych drużyn RAŚ Lędziny, Solidarności KWK Mysłowice Wesoła, Gwiazd Śląskiej Piłki – Dziennikarzy wystąpiły drużyny reprezentujące koła RAŚ z Rudy Śląskiej, Chorzowa, Wodzisławia Śl. – Żor, Tychów i oczywiście gospodarz turnieju, drużyna RAŚ Mysłowice.Drużynę Gwiazd Śląskiej Piłki – Dziennikarzy reprezentowali byli ligowi piłkarze m.in. Mariusz Śrutwa, Marek Koniarek, Stanisław Gawęda, Wojciech Osyra oraz etatowy ich torman red. Jerzy Dusik (wśród dziennikarzy byli obecni także: Marcin Jaroszewski, Paweł Zimończyk, Zbigniew Cienciała, Radosław Bryłka).Mecze były bardzo zacięte i obfitowały w dużą ilość ostrych starć, po których opieka medyczna w osobie p.Barbary Kubicy miała pełne ręce roboty.Po meczach eliminacyjnych w grupie A zwyciężył RAŚ Mysłowice wyprzedzając tylko lepszą różnicą bramek faworyzowaną drużynę Solidarności. Niespodzianką w tej grupie było niezakwalifikowanie się do dalszych rozgrywek drużyny „Gwiazd”, która przegrała dwa pierwsze mecze. Grupa B to dominacja RAŚ Lędziny, gdzie brylował były ligowiec Dariusz Szabrański. Drugie miejsce wywalczyła drużyna FC Krasowy, która okazała się „czarnym koniem” turnieju. W półfinałowych pojedynkach drużyna RAŚ Mysłowice poradziła sobie z Krasowami wygrywając 6:1, a Lędziny po bardzo emocjonującym meczu wygrały z Solidarnością 3:2.W starciu o 3 miejsce piłkarz Solidarności KWK Mysłowice-Wesoła pokonali rewelację turnieju FC Krasowy 4:2.Mecz finałowy pomiędzy RAŚ Lędziny a RAŚ Mysłowice stał na wysokim poziomie. Prowadzenie dla drużyny Lędzin zdobył w I połowie Dariusz Szabrański. Jednak zryw ekipy z Mysłowic w II połowie doprowadził do zdobycia najcenniejszego trofeum. Tuż po przerwie do remisu doprowadził pięknym strzałem z dystansu Janusz Spis, a zwycięską bramkę na kilka minut przed zakończeniem spotkania uzyskał najmniejszy na boisku – Krzysztof Gondzik.Najlepszym strzelcem turnieju został Dariusz Firlej z Solidarności, który z 13-toma trafieniami wyprzedził o jedno Jakuba Włoska z RAŚ Mysłowice. Najlepszym bramkarzem wybrano Janusza Hołuja z RAŚ Mysłowice, a najlepszym zawodnikiem Dariusza Szabrańskiego z Lędzin.Puchary i nagrody rzeczowe zwycięzcom wręczyli: Przewodniczący Ruchu Autonomii Śląska  dr Jerzy Gorzelik, radny Miasta Mysłowice i członek RAŚ Leon Kubica oraz przewodniczący RAŚ Mysłowice Lucjan Tomecki.Nad całością przebiegu turnieju czuwali członkowie mysłowickiego koła RAŚ, którzy wraz zawodnikami i kibicami jeszcze długo dyskutowali o fusbalu przy piwku i wuszcie. Za udane zawody dziękujemy  sponsorom tj. ”Skok” Wesoła, NSZZ „Solidarność” przy KWK Mysłowice-Wesoła, Centrum Ogrodzeń „Dorex”, Zakładom Mięsnym "Poliwczak", Miastu Mysłowice oraz członkowi naszego koła Norbertowi Oleschowi, który włożył bardzo wiele wysiłku w zorganizowanie tego turnieju. Dziękujemy również władzom K.S. Górnik Wesoła z prezesem Ryszardem Jędykiem na czele, za umożliwienie przeprowadzenia tak udanego turnieju na ich obiekcie.No to pyrsk. Do zobaczenia za rok. Janusz Macek