Osiągnięcia sportowe mysłowickich szkół na szczeblu wojewódzkim i krajowym w roku szkolnym 2013/2014

02 września 2014

Drukuj artykuł
Kategoria:
Sport

Osiągnięcia sportowe mysłowickich szkół na szczeblu wojewódzkim i krajowym w roku szkolnym 2013/2014

Zakończyły się wakacje i niebawem rozpoczynie się rywalizacja sportowa mysłowickich szkół w nowym roku szkolnym. Pod koniec czerwca podsumowane zostały i przedstawione dokonania naszych szkół we współzawodnictwie wewnętrznym, tj. na szczeblu miasta (zamieszczone są na stronie internetowej: www.mosir.myslowice.pl, w zakładce – Sport szkolny,            w plikach: „Sprawozdania” i „Wyniki”). Ponieważ Śląski Szkolny Związek Sportowy opublikował również całokształt wyników zespołowych współzawodnictwa szkół naszego województwa, pora również na przedstawinie sportowych osiągnięć mysłowickich placówek oświatowych w roku szkolnym 2013/2014 w rywalizacji „zewnętrznej”, czyli w konkurencji z innymi placówkami szkolnymi Śląska (występy w finałach wojewódzkich) i kraju (udział w finałach Ogólnopolskich Letnich Igrzysk, Gimnazjad i Licealiad Młodzieży Szkolnej). Tym bardziej, że bilans dokonań kilku naszych placówek jest w tych rywalizacjach całkiem znaczący, gdyż został okraszony nie tylko wywalczeniem awansów w wielu dyscyplinach do tych finałowych rozgrywek, lecz - podobnie jak w latach poprzednich – wieloma sukcesami i czołowymi miejscami nie tylko w województwie, ale i na szczeblu ogólnopolskim. Na początek jednak kilka zdań wprowadzenia o zasadach tej rywalizacji.    
 

 Śląski Szkolny Związek Sportowy od ponad 60 lat – w cyklu kolejnych lat szkolnych - organizuje i nadzoruje system wojewódzkiego współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży szkolnej poszczególnych szczebli nauczania. Ta sportowa rywalizacja prowadzona przez Śl. SZS, przebiega pod patronatem Marszałka Województwa Śląskiego, a najlepsze szkoły naszego województwa walczą, co roku o puchary Śląskiego Kuratora Oświaty. Droga szkół do finałów wojewódzkich jest długa i trudna (a tylko wywalczenie awansu i udział w Wojewódzkich Igrzyskach, Gimnazjadzie i Licealiadzie, gwarantuje jakiekolwiek zdobycze punktowe w tym współzawodnictwie). Pierwszym etapem jest na tyle solidne i skuteczne przygotowanie reprezentacyjnej drużyny szkolnej w danej dyscyplinie, aby - wśród wszystkich rywalizujących mysłowickich szkół - z powodzeniem zajęła 1. Miejsce w finałach miejskich. Następnie mistrzowska szkoła z Mysłowic, walczy z mistrzem Katowic tej samej dyscypliny i tylko zwycięzca tej konfrontacji ma zagwarantowany awans do finałów wojewódzkich; a w grach zespołowych (siatkówka, koszykówka, piłka ręczna i piłka nożna), nawet pokonanie najlepszej katowickiej szkoły nie gwarantuje występu w ścisłym finale, gdyż po pomyślnym przebrnięciu tych dwóch etapów, szkolną reprezentację czeka jeszcze trzeci szczebel - półfinał wojewódzki w składzie czterech najlepszych szkół z rejonów: Chorzowa, Pszczyny, Tych i Katowic/Mysłowic (szkoły województwa śląskiego przydzielone są do jednego z 16 rejonów; a zwycięzcy rejonów tworzą następnie cztery grupy półfinałowe – po cztery mistrzowskie zespoły szkolne z rejonów. Reguła ta dotyczy wszystkich kategorii nauczania, tj. szkół podstawowych, gimnazjalnych i szkół ponadgimnazjalnych). Także i w tym trzecim szczeblu, – czyli w półfinałach wojewódzkich - wyłącznie zajęcie 1 miejsca zapewnia występ w ścisłym finale Wojewódzkich Igrzysk, Gimnazjady, czy Licealiady. A trzeba wziąć przy tym pod uwagę niebagatelną ilość placówek, jaka corocznie ubiega się o to, aby uzyskać awans do finałów wojewódzkich. W każdym rejonie na szczeblu poszczególnych miast, gmin i powiatów w grach zespołowych uczestniczy, co najmniej 15-20 szkół, – co łącznie w 16-stu rejonach oznacza rywalizację ok. 240 – 320 placówek! Zatem już sam awans do najlepszej “szesnastki” województwa jest już bardzo dobrym rezultatem, a wywalczenie miejsca na podium w poszczególnych dyscyplinach, – czyli zdobycie złotych, srebrnych lub brązowych medali w finale wojewódzkim, należy przyjąć, jako naprawdę szczególne duże i znaczące osiągnięcie.

Przedstawione powyżej zasady obrazują, jak wiele wysiłku i czasochłonnych przygotowań ze strony samej młodzieży – reprezentantów szkoły, ale i przygotowujących ich opiekunów (nauczycieli wychowania fizycznego) – potrzeba, aby przy tak dużej konkurencji odnieść wiele zwycięskich spotkań i osiągnąć te szczytowe, najwyższe cele. I tu Mysłowice zazwyczaj w każdym roku szkolnym mogą się poszczycić znaczącymi sukcesami sportowymi naszych miejskich placówek oświatowych. Nie inaczej było w minionym roku szkolnym 2013/2014. Na stronie internetowej Śląskiego Szkolnego Związku Sportowego (www.slaskiszs.republika.pl), zamieszczone są komunikaty zawierające kompletne zestawienia i klasyfikacje finałowych rozgrywek wojewódzkich Igrzysk (szkoły podstawowe), Gimnazjady (szkoły gimnazjalne) i Licealiady (szkoły ponadgimnazjalne) w dyscyplinach, w których prowadzona jest sportowa rywalizacja młodzieży szkolnej. Tam też w tabelach zbiorczych widnieją zestawienia generalnych klasyfikacji punktowych szkół za rok szkolny 2013/2014. W komunikatach tych można znaleźć dziewięć mysłowickich szkół, co oznacza, iż właśnie taka ilość awansowała i „punktowała” w finałach wojewódzkich. Są to: w kategorii szkół podstawowych – SP 9 i Zespół Szkół Sportowych, w kategorii szkół gimnazjalnych – Gimnazjum Sportowe ZSS, G nr 1, G nr 3 i G nr 5, a w grupie szkół ponadgimnazjalnych – I LO, II LO oraz ZSP nr 3. Ośmiokrotnie reprezentacje tych w/w mysłowickich szkół drużynowo osiągnęły w tych finałach miejsca medalowe; w tym czterokrotnie były to najwyższe laury, czyli puchary za zwycięstwa zespołowe, złote medale i tytuły szkolnych, drużynowych mistrzów województwa śląskiego w roku szkolnym 2013/2014. Ponadto w trzech dyscyplinach trzy razy dzieci i młodzież mysłowickich placówek stawała na 2. I 3. Miejscu podium, zdobywając srebrne i brązowe medale. Oto jak szczegółowo w poszczególnych grupach nauczania, przedstawiają się dokonania w różnych dyscyplinach sportowych naszych szkół:

A/ w kategorii szkół podstawowych:

 1 miejsce - dziewczęca reprezentacja Zespołu Szkół Sportowych w tenisie stołowym
            Drużyna w składzie: Zuzanna Grzesińska (drugi złoty medal zdobyła za 1. Miejsce • • indywidualnie), Julia Tomecka (indywid. Wywalczyła 3. Miejsce i zdobyła medal•• brązowy) oraz Wiktoria Urbaniak (4. Miejsce indywidualnie w gronie 48 tenisistek
                         Które walczyły w finałach). Trener - Beata Nowak.

 3 miejsce drużynowo chłopcy Zespołu Szkół Sportowych w zawodach pływackich
  reprezentacja w składzie: Adamski Jakub, Błotko Jacek, Budych Alan, Długaj  Jakub, Fołtyński Dawid, Graboń Mateusz, Nowak Szymon, Polak Michał,  Pietucha  Tymoteusz, Solecki Kamil, Szewczyk Filip, Twardowski Dawid, Tuszyński Piotr •i Zielosko Daniel. Trenerzy: Kentzer Aleksander, Langer Ireneusz, Nowak Tomasz             i Ślusarz Tomasz.

 4 miejsce drużynowo dziewcząt Zespołu Szkół Sportowych w zawodach pływackich
 7 miejsce reprezentantek Zespołu Szkół Sportowych w szachach
 12 miejsce drużynowo chłopców Zespołu Szkół Sportowych w biegach na orientację
 13 miejsce drużynowo dziewcząt Zespołu Szkół Sportowych w biegach na orientację
 14 miejsce reprezentantek Szkoły Podstawowej nr 9 w czwórboju lekkoatletycznym

b/ w kategorii szkół gimnazjalnych:

 1 miejsce - chłopięca reprezentacja Gimnazjum Sportowego ZSS  w tenisie stołowym
  Skład osobowy zespołu: Sebastian Baran (również indywidualnie zajął 1. Miejsce,   zdobywając drugi złoty medal), Patryk Krzemień (3. Miejsce indywidualnie) oraz   Grzegorz Ptaszek  (7. Miejsce indywidualnie) w gronie 48 tenisistów – finalistów   finałów Wojewódzkiej Gimnazjady Młodzieży Szkolnej 2013/2014).
  Trener tenisistów – Jurji Fomin.

 2 miejsce - dziewczęca reprezentacja Gimnazjum Sportowego ZSS w tenisie stołowym
        drużyna w składzie: Julia Braś (zdobyła także srebrny medal za wywalczenie 2. m-c              
                   w klasyfikacji indywidualnej), Monika Kasperkiewicz (5. m-ce indywidualnie) •••oraz Sonia Kulasińska (9. miejsce indywid.) w gronie 48 najlepszych tenisistek           szkół gimnazjalnych Śląska). Opiekunowie i trenerzy - Beata Nowak i Jurij Fomin.

 3 miejsce reprezentacji dziewcząt Gimnazjum nr 3 w szachach – drużyna w składzie:
   Marta Sobczak (5. miejsce indywid.) i Anna Zawadzka (10. miejsce indywidualnie
  w gronie 28 szachistek - finalistek). 

 5 miejsce drużynowo chłopców Gimnazjum nr 1 w piłce ręcznej
 5 miejsce drużynowo chłopców Gimnazjum nr 5 w lekkiej atletyce
 8 miejsce drużynowo dziewcząt Gimnazjum Sportowego ZSS w biegach na orientację
 12 miejsce drużyn. chłopców Gimnazjum nr 3 w sztafetowych biegach przełajowych
 12 miejsce drużynowo chłopców Gimnazjum Sportowego w szachach
 13 miejsce drużynowo chłopców Gimnazjum Sportowego w biegach na orientacj
 14 miejsce drużynowo dziewcząt Gimnazjum Sportowego w biegach łyżwiarskich

c/ w kategorii szkół ponadgimnazjalnych:

 1 miejsce męska reprezentacja I Liceum Ogólnokształcącego w piłce ręcznej

  Skład osobowy szczypiornistów I LO: Wilk Dawid (kapitan, bramkarz), Szołtys   Piotr, Gnyp Filip, Kosman Mateusz, Dembicz Amadeusz, Fabryczny Michał,   Mazur Mateusz, Gnyp Filip, Krzak Artur, Sikora Jacek, Myszor Maciej, Mauer   Jakub, Dembicz Dominik, Szymański Piotr. Opiekunowie: Strzelczyk Krzysztof   Ryś Maria.

-    1 miejsce żeńskiej, reprezentacyjnej drużyny Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3
  w halowej piłce siatkowej. Skład osobowy siatkarskiej reprezentacji ZSP nr 3:
  Justyna Balcer, Dorota Garszczyńska, Agata Hankus, Agnieszka Kaczmarczyk,   Klaudia  Kotecka,  Kinga Ozga,  Maja  Pelczarska,  Martyn  Pietrek,  Angelika   Szostak, Majka Szczepańska, Klaudia Świstek i Kamila Toborek. 
  Nauczyciel - Aneta Sikora.

 3 miejsce reprezentantek Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w piłce siatkowej plażowej (brązowe medale wywalczyły: Angelika Szostok i Majka Szczepańska).

 7 miejsce drużynowo dziewczęta I Liceum Ogólnokształcącego w biegu na orientację
 8 miejsce drużynowo dziewczęta I Liceum Ogólnokształcącego w tenisie stołowym
 8 miejsce drużynowo chłopcy I Liceum Ogólnokształcącego w sztafetowych biegach
           przełajowych
 10 miejsce drużynowo chłopców I LO w biegu na orientację,
 12 miejsce drużynowo chłopców II LO w tenisie stołowym,
 14 miejsce drużynowo chłopców I LO w lekkiej atletyce,

Szkolni mistrzowie poszczególnych województw, uzyskali prawo i mieli zaszczyt reprezentować swoje miejscowości i województwo w finałach Ogólnopolskich Igrzysk, Gimnazjad i Licealiad, organizowanych w większości dyscyplin przez Zarząd Główny Szkolnego Związku Sportowego. Tego zaszczytu dostąpiły również reprezentacje trzech mysłowickich szkół: Zespołu Szkół Sportowych, I Liceum Ogólnokształcącego i Zespołu Szkól Ponadgimnazjalnych nr 3.
Oto ich dokonania w szkolnych finałach krajowych:

 Finały Ogólnopolskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w tenisie stołowym – Rawa Mazowiecka, 23-25 maja br. - 2 miejsce reprezentantek Zespołu Szkół Sportowych.
  ( Zuzanna Grzesińska i Julia Tomecka).

 Finały Ogólnopolskiej Licealiady 2013/2014 w piłce ręcznej chłopców – Mysłowice,
31 maja - 1 czerwca br. - 3 miejsce szczypiornistów I Liceum Ogólnokształcącego.

 Finały Ogólnopolskiej Gimnazjady 2013/2014 w tenisie stołowym – Dżonków,
  4 - 6 czerwca 2014 r. - 4 miejsce tenisistów Gimnazjum Sportowego ZSS

 Finały Ogólnopolskiej Licealiady 2013/2014 w piłce siatkowej dziewcząt – Wieliczka,
            13 - 14 czerwca br. - 6 miejsce siatkarek Zespołu Szkól Ponadgimnazjalnych nr 3.
  (w roku szkolnym 2011/2012 reprezentantki ZSP nr 3 zdobyły złote medale i tytuł   najlepszej żeńskiej drużyny siatkarskiej na Śląsku i również prezentowały nasze    miasto i województwo w finałach Ogólnopolskiej Licealiady organizowanej także   w czerwcu 2012r. w Wieliczce. Wówczas w gronie szesnastu siatkarskich, szkolnych  mistrzowskich zespołów wszystkich województw kraju – wywalczyły  2. Miejsce  i srebrne medale).

W zależności od zajętego miejsca w finałach wojewódzkich w danej dyscyplinie, każda szkoła – finalistka tej rywalizacji, otrzymała odpowiednią ilość punktów do końcowej klasyfikacji współzawodnictwa sportowego szkół o puchary Śląskiego Kuratora Oświaty w Katowicach                (1. Miejsce – 32 pkt., 2 miejsce – 30 pkt., itd. - aż do 2 pkt. za 16. Miejsce).

I/  W grupie szkół ponadgimnazjalnych prowadzona jest oddzielnie klasyfikacja dla dziewcząt i chłopców, (jako jedynej kategorii), a suma uzyskanych najwyższych rezultatów punktowych w pięciu dyscyplinach, wyznaczyła szkołom odpowiednie miejsce w tej klasyfikacji. W zakończonym roku szkolnym w kategorii dziewcząt punkty zdobyło 80 różnych szkół ponadgimnazjalnych Śląska, natomiast w kategorii chłopców „punktowało” 96 szkół z różnych miast i miejscowości. Nasze dwie miejskie placówki wśród tych szkół, za cały rok szkolny 2013/2014, w generalnej klasyfikacji wojewódzkiego współzawodnictwa sportowego szkół Śląska, znajdują się w tabelach zbiorczych na czołowych pozycjach:

a/ w kat. dziewcząt - 5 miejsce w generalnej klasyfikacji końcowej I LO
     -   9  miejsce w generalnej klasyfikacji końcowej ZSP nr 3

b/ w kat. chłopców - 4 miejsce w generalnej klasyfikacji końcowej I LO
                - 79 miejsce w generalnej klasyfikacji końcowej II LO

Natomiast generalne współzawodnictwo w kategorii szkół podstawowych i gimnazjalnych na szczeblu naszego województwa – zgodnie z regulaminem Szkolnego Związku Sportowego - jest prowadzone wspólnie dla obu grup (suma punktów dziewcząt i chłopców – razem); przy czym do końcowych klasyfikacji zaliczonych zostaje maksymalnie sześć najlepszych wyników punktowych uzyskanych przez daną szkołę w finałach Wojewódzkich Igrzysk i Gimnazjady. Oto jak przedstawiają się lokaty naszych mysłowickich szkół w tabelach zbiorczych w sportowej rywalizacji wojewódzkiej w tych dwóch szczeblach nauczania:

  W kategorii szkół gimnazjalnych:

 10 miejsce – Gimnazjum Sportowe ZSS  im. Olimpijczyków Śląskich

 50 miejsce – Gimnazjum nr 3 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Integracyjnymi
       Im. Kardynała Karola Wojtyły
 105 miejsce – Gimnazjum nr 5 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego
 121 miejsce – Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. W. Korfantego

  Na przestrzeni roku szkolnego 2012/2013 w różnych dyscyplinach w finałach wojewódzkich łącznie rywalizowało i zostało sklasyfikowanych 205 szkół gimnazjalnych Śląska.

  w kategorii szkół podstawowych:

 4 miejsce – Zespół Szkół Sportowych im. Olimpijczyków Śląskich
 188 miejsce – Szkoła Podstawowa nr 9 im. Bernarda Świerczyny

W tej kategorii w tabelach zbiorczych widnieje 206 szkół podstawowych Śląska, które „punktowały” w sportowej rywalizacji tego szczebla w województwie.

Opracował: Wiesław Ziarko – MOSiR,  01. 09. 2014 r.

O Autorze

Agnieszka Bielarczyk

Pasjonatka fotografii i krajobrazów wykształcona z dziedziny BHP. Po pracy V-ce przewodnicząca Rady Osiedla Stare Miasto i sekretarz Forum Równych Szans i Praw Kobiet. Aktywnie uczestnicząca w życiu miasta „z aparatem w ręce”.

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice