46 mysłowiczan w XXII Memoriale Jerzego Chromika

05 listopada 2014

Drukuj artykuł
Kategoria:
Sport

Po raz drugi na nowej – dziesięciokilometrowej trasie, a po raz dwudziesty drugi w ogóle, 25 października br., odbył się Memoriał Jerzego Chromika.

Przez dwadzieścia kolejnych lat, tj. w okresie 1989 - 2008 w Mysłowicach, corocznie Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji organizował i przeprowadzał 15 km bieg uliczny, poświęcony pamięci znakomitego i utytułowanego biegacza; w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego wieku członka słynnego polskiego wunderteamu, olimpijczyka, rekordzisty świata i starego kontynentu, mistrza Europy, 23 - krotnego rekordzisty kraju w biegach średnio i długodystansowych, 11- krotnego mistrza Polski, mysłowiczanina - Jerzego Chromika.

W poprzednich dwudziestu jeden biegach memoriałowych w naszym mieście, uczestniczyło wiele znakomitych biegaczek i biegaczy. W generalnych klasyfikacjach kobiet zwyciężały w kolejnych memoriałach m. innymi: Lidia Camberg, Izabela Zatorska, Beata Szyjka - aż czterokrotnie, a dwukrotnie jako pierwsze na linię mety przybiegły: Marzena Helbik, Janina Malska, Gortel Agnieszka i Aniela Nikiel. W kategorii generalnej mężczyzn trzykrotnie zwyciężali także Jacek Nitka oraz Krzysztof Przybyła. Ale od trzeciej soboty października 2014 roku, na honorowej liście zwyciężczyń figurować będzie również po raz pierwszy nazwisko mysłowiczanki, a tylko 13 sekund zabrakło, aby w klasyfikacji generalnej tegorocznego biegu zapisane zostało także nazwisko mysłowiczanina.

 

W sobotnie, słoneczne przedpołudnie, na starcie stanęło łącznie 160 uczestników (136 mężczyzn i 24 przedstawicielki płci pięknej), a w protokołach sędziowskich odnotowano 159 osób, które przybiegły do mety (biegu – z powodu złego samopoczucia - nie ukończył tylko jeden mężczyzna).

Najliczniejszą grupę – bo 54 osób startujących, stanowili trzydziestolatkowie, tj. mężczyźni w przedziale wieku 30-39 lat. Ponadto nas najbardziej cieszy fakt, iż w całej grupie uczestników, aż 46 osób - to mieszkańcy Mysłowic (co stanowiło prawie 30 % wszystkich biegaczy uczestniczących w memoriale).

Trasa – tak jak i w roku ubiegłym – prowadziła od Hali Widowiskowo Sportowej ulicami dzielnic: Bończyk, Janów i Słupna, gdzie po obiegnięciu alejek spacerowych w Parku Słupna, nastąpił nawrót i tymi samymi ulicami trzech dzielnic, biegacze kontynuowali bieg powrotny do hali sportowej MOSiR. Po niespełna 32 minutach i 26 sekundach jako pierwszy linię mety przebiegł dwudziestosiedmioletni Łukasz Grajcar reprezentujący KS Budowlani Częstochowa, a niespełna trzynaście sekund za nim przybiegł i drugie miejsce w klasyfikacji generalnej zajął Damian Kowalik – mysłowiczanin, od pięciu lat trenujący biegi w sekcji lekkoatletycznej MOSiR. Z kolei nasz dwudziestolatek o 19 sekund wyprzedził trzeciego na mecie – Pawła Szymańskiego, reprezentującego grupę „Niewymiękczacze Katowice”. Nasz dwudziestolatek przegrał naprawdę niewiele z niebyle kim, bo starszy od niego o siedem lat, doświadczony częstochowianin, to medalista mistrzostw Polski w biegach przełajowych sprzed dwóch lat, a w tym roku w 36. PZU Maratonie Warszawskim, który odbył się miesiąc temu, a w którym udział wzięło prawie 10 tys. biegaczy, Łukasz Grajcar przebiegając ponad 42 km w czasie 2 godz. i 28 minut, okazał się najlepszym w gronie amatorów !

Ogromne powody do radości wszystkim mysłowiczanom – no i sobie samej, sprawiła również mieszkanka naszego miasta – Katarzyna Rosikoń. Dziewiętnastolatka, studentka I roku Politechniki Śląskiej w Gliwicach, na co dzień trenująca tak jak i jej starszy kolega Damian, w sekcji LA MOSiR (od piątej klasy szkoły podstawowej, a więc już ósmy rok z rzędu), do mety przybiegła co prawda po osiemnastu mężczyznach, którzy ukończyli przed nią ten bieg, ale wśród płci pięknej okazała się najlepsza ! Jej sukces jest tym godniejszy podkreślenia, że był to jej dopiero trzeci w życiu bieg na tak długim dystansie oraz to, że Kasia w gronie wszystkich startujących kobiet była najmłodszą biegaczką. Kasia o prawie 20 sekund wyprzedziła inną mysłowiczankę – doświadczoną i odnoszącą wiele sukcesów w biegach ulicznych i przełajowych – Barbarę Gos (reprezentującą Truchtacz Mysłowice). Trzecią w generalnej klasyfikacji kobiet była Beata Kantyka (Niewymiękczacze Oświęcim).

Tuż po zakończonych zawodach, okolicznościowe dyplomy i puchary wymienionym wyżej najlepszym „trójkom” w klasyfikacjach generalnych, wręczali: Prezydent Miasta Mysłowice – Edward Lasok, Zastępca Prezydenta Miasta – Grzegorz Brzoska, Sekretarz Miasta – Andrzej Kijanka oraz Dyrektor PKO Bank Polski o/Mysłowice – pani Marzanna Trzepietowska. PKO Bank Polski już drugi rok z rzędu wspomaga MOSiR w organizacji różnorakich zawodów oraz sportu i rekreacji przeznaczonych dla dzieci i młodzieży szkolnej naszego miasta. W czasie tegorocznego biegu memoriałowego, fundacja PKO Banku Polskiego zorganizowała i promowała akcję charytatywną w celu udzielenia znacznego wsparcia finansowego na zakup specjalistycznej protezy dla podopiecznej Fundacji AVALON, w którą z dużym zrozumieniem i ochotą włączyli się wszyscy uczestnicy, gdyż obok numerów startowych na koszulkach przypinali i od startu do mety, kontynuowali zawody z kartkami „Biegnę dla Izabeli”. Godnym pochwały jest także fakt, iż sam PKO Bank Polski do zawodów wystawił oddzielnie dwie swoje sześcioosobowe sztafety, biegnące dla pani Izabeli.

Oprócz wyróżnień za czołowe miejsca w klasyfikacjach generalnych, przedstawiciele władz naszego miasta dokonali dekoracji najlepszych „trójek” w kategoriach wiekowych (czterech – żeńskich i aż siedmiu – męskich). Wszyscy oni, oprócz trofeów sportowych, odebrali również nagrody rzeczowe. Ponadto pani Justyna Wojak – Prezes Mysłowickiego Klubu Olimpijczyka, Damianowi Kowalikowi i Katarzynie Rosikoń wręczyła pamiątkowe puchary jako najlepszym mysłowiczanom tegorocznego memoriału Wyróżnienia otrzymali także: Alicja Kuchta z Katowic i Eugeniusz Kot (TKKF Saturn Czeladź) – jako najstarsi uczestnicy zawodów (Pan Eugeniusz za kilka dni ukończy 79 lat !) oraz Werner Legomiński (Truchtacz Mysłowice), który w dniu biegu obchodził swoje 71 urodziny (urodził się 25 października 1943 roku). Pamiątkowymi statuetkami uhonorowano również dwójkę biegaczy niepełnosprawnych. Byli nimi: Jerzy Goj (MOSiR Piekary Śląskie) i Marek Ciszyński (START Katowice).

Zobacz pełne wyniki.

zdjęcie: Kamil Brzeziński: http://brzezinskifoto.pl

materiały: MOSiR

O Autorze

Redakcja

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice