Zwrot towaru zakupionego przez Internet

06 lutego 2014

Drukuj artykuł
Kategoria:
Porady prawne

Czytelnik: Kilka dni temu zakupiłem w sklepie internetowym buty, jednakże okazały się one niewygodne. Ponadto, zauważyłem, że w niektórych miejscach podeszwa buta jest popękana. Chciałbym zwrócić te buty. Kontaktowałem się ze sprzedawcą w tej sprawie, ale usłyszałem, że zwrotów nie przyjmują, mogę jedynie złożyć reklamację jeżeli towar posiada wady.

Prawnik: W powyższym przypadku mamy do czynienia z umową zawartą przez konsumenta na odległość. Regulacje dotyczące w/w umów zawarte zostały w ustawie z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny.

Z umową na odległość mamy do czynienia, gdy transakcja jest zawierana bez jednoczesnej obecności obu stron. Umowy zawierane na odległość to głównie handel elektroniczny, sprzedaż wysyłkowa, telefoniczna, oprócz tego umowy zawierane na różnego rodzaju prezentacjach oraz na ulicy z akwizytorami. Przepisy powyższe i uprawnienia do odstąpienia nie odnoszą się do umów zawieranych w drodze sprzedaży z licytacji, chyba że mówimy tu o umowach zawieranych, w ramach opcji „kup teraz”, dostępnej w transakcjach zawieranych przy użyciu portalu aukcyjnego allegro.pl.

Wbrew temu, co twierdzi sprzedawca, przysługuje Panu zgodnie z art. 7 ust.1 w/w ustawy prawo odstąpienia od zawartej umowy bez podania przyczyny. Uprawnienie to jest jednak ograniczone czasowo i należy je wykonać w ciągu 10 dni od wydania rzeczy lub w przypadku świadczenia usług od dnia zawarcia umowy. W opisanej przez Pana sprawie uprawnienie to jest niezależne od tego, czy dostarczony produkt posiadał wady w postaci popękanej podeszwy.
Bez względu na powyższe wady w dostarczonym towarze (jeżeli nie zostały oczywiście wyrządzone przez Pana), może Pan swobodnie złożyć oświadczenie w formie pisemnej o odstąpieniu od zawartej umowy.  Do zachowania dziesięciodniowego terminu na odstąpienie wystarczy wysłanie oświadczenia do przedsiębiorcy np.: listem poleconym za potwierdzeniem odbioru.

Po odstąpieniu od umowy winien Pan zwrócić zakupiony towar, natomiast sprzedawca ma obowiązek zwrócić niezwłocznie (ale nie później niż w ciągu 14 dni od dnia otrzymania oświadczenia konsumenta o odstąpieniu od umowy) wpłacone pieniądze. W przypadku braku zwrotu pieniędzy, konsumentowi przysługuje prawo dochodzenia roszczenia o zwrot wpłaconych pieniędzy na drodze postępowania sądowego.

Pamiętać należy, że sprzedawca nie może żądać od konsumenta żadnego odstępnego lub zapłaty sum pieniężnych za zwrot towaru.

Na marginesie, warto wspomnieć, że sprzedawca ma obowiązek z chwilą złożenia propozycji zawarcia umowy na odległość, poinformować nas o prawie do odstąpienia od umowy, a następnie potwierdzić tę informację na piśmie najpóźniej w momencie rozpoczęcia spełnienia świadczenia. Jeżeli sprzedawca nie uczyni tego, to termin na odstąpienie od umowy wydłuża się do trzech miesięcy od dnia wydania rzeczy lub zawarcia umowy (w przypadku umowy, której przedmiotem jest świadczenie usług).

Porady prawnej udzielił
Wojciech Berendowicz

O Autorze

Redakcja

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice