Co i w jaki sposób można pozostawić spadkobiercy

04 kwietnia 2014

Drukuj artykuł
Kategoria:
Porady prawne

Czytelnik: Moja mam chciałaby zapisać swoim dzieciom samochód oraz mieszkanie, przy czym samochód chciałaby zapisać mi, natomiast mieszkanie z uwagi na trudną sytuacje finansową swojej córce, czyli mojej siostrze. Czy jest to możliwe, oraz jak skutecznie i właściwie tego dokonać, tak żeby w przyszłości po śmierci mamy nie było pomiędzy mną a siostrą sporów, co do tego komu jaka rzecz z masy spadkowej przysługuje?

Prawnik: Oczywiście jest możliwe takie rozrządzenie składnikami swojego majątku, aby konkretne osoby dostały wskazane przez nas przedmioty. Rozwiązanie takie zostało wprowadzone do kodeksu cywilnego w 2012 r. i nosi nazwę zapisu windykacyjnego.

W testamencie sporządzonym w formie zapisu windykacyjnego, który musi mieć charakter aktu notarialnego, Pana mama może postanowić, że konkretna osoba dziedziczy wskazaną przez nią część majątku. W ten sposób będzie można zapisać w testamencie rzeczy poszczególnym osobom np.: samochód Panu, a mieszkanie Pana siostrze.

W ramach zapisu windykacyjnego sporządzonego przed notariuszem, spadkodawca może wskazać określoną osobę lub osoby, które w chwili otwarcia spadku nabędą konkretne przedmioty zapisu – np. mieszkanie lub samochód. Dzięki zapisowi windykacyjnemu można zatem przekazać spadkobiercy oznaczoną co do tożsamości rzecz, np. samochód, jak również zbywalne prawo majątkowe (np. spółdzielcze mieszkanie własnościowe), firmę, gospodarstwo rolne.

W chwili śmierci spadkodawcy, zapisobiercy wskazani w zapisie windykacyjnym składają w sądzie wniosek o stwierdzenie nabycia spadku. Następnie, Sąd w wydanym postanowieniu stwierdza nabycie przedmiotów zapisanych windykacyjnie i określa dokładnie kto i co otrzymuje. Sądem właściwym do rozpoznania sprawy jest Sąd ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy. Dla skuteczności zapisu windykacyjnego jest to, czy rzecz w nim zapisana należała do spadkodawcy w chwili jego śmierci.

Na marginesie należy pamiętać, że osoby wskazane w zapisie windykacyjnym, odpowiadają również za długi spadkowe pozostawione przez spadkodawcę. Tak, więc zapisobierca może przyjąć lub odrzucić zapis w ciągu sześciu miesięcy od chwili kiedy dowiedział się o uczynieniu zapisu na jego rzecz. Nie złożenie oświadczenia o odrzuceniu zapisu windykacyjnego w w/w terminie skutkuje tym, iż jest on uważany za przyjęty. Odrzucenie zapisu powoduje, iż składnik majątkowy stanowiący przedmiot zapisu wchodzi do masy spadkowej i podlega dziedziczeniu natomiast osoba, na rzecz której uczyniono zapis windykacyjny, przestaje być zapisobiercą i tym samym nie ponosi odpowiedzialności za długi spadkowe, chyba że jest również spadkobiercą.

 

Porady prawnej udzielił
Wojciech Berendowicz

O Autorze

Sandra Jędrzejas

Absolwentka socjologii, pedagogiki i zarządzania. Nieustanna pasjonatka zwierząt. W wolnym czasie nie stroni od dobrej książki. Stałe zatrudnienie nie przeszkadza jej w realizowaniu zadań związanych z portalem, który współtworzy społecznie od 2011 r.

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice