Wystawa Analogowe Historie

26 marca 2018

Drukuj artykuł
Kategoria:
Miasto na luzie

Graffiti. Dziedzina sztuki, z którą spotykamy się na co dzień. Choć doskonale nam znana, nadal nieodkryta. Już od 7 kwietnia, tym razem nie w przestrzeni miejskiej, a w Galerii M2, będziemy mogli zobaczyć graffiti stworzone przez jednego z twórców projektu Analogowe Historie - dwudziestolecie mysłowickiego graffiti jest ku temu najlepszą okazją.

Wystawa Analogowe Historie XX to próba podsumowania dwudziestolecia mysłowickiego graffiti. Prezentowane obrazy mają pokazać odbiorcy możliwie jak najszersze spektrum możliwości, które dają nam zdobycze techniki dzisiejszego świata. Czy to jest kamień czy najbardziej zaawansowane farby w sprayu, twórcę ogranicza tylko wyobraźnia i cel, który chce osiągnąć.
Faktem jest, że przedstawienie graffiti w galerii, czyli w nienaturalnym dla tej formy twórczości środowisku, jest bardzo trudne. Na wystawie będziemy mogli zobaczyć próbę pogodzenia tych dwóch światów. Nieprzewidywalność graffiti połączoną z nielegalnością jego wykonania koresponduje z obrazami które powstawały bez wcześniejszych szkiców, a średni czas przeznaczony na stworzenie całości wystawy zamyka się w jednym dniu na sztukę obrazu. Presja czasu wprowadza odrobinę stresu, a co za sobą niesie adrenaliny i improwizacji obecnych przy nielegalnym malowaniu graffiti oraz często powoduje niedokładności których z premedytacją się nie poprawia aby zachować autentyczność obrazu.
Pamiętajmy że graffiti jest formą dewastacji przestrzeni publicznej, chęcią zaznaczenia swojej obecności, walką z otaczającym nas światem, a doszukiwanie się w nim sensu, przekazu, walorów artystycznych pozbawione jest jakiejkolwiek logiki bo nie o to w tym wszystkim chodzi.
Warto pamiętać o różnicy pomiędzy graffiti, a niezwykle modnym ostatnio street artem. Graffiti jest organizmem występującym w przestrzeni miejskiej, tworzonym w sposób nielegalny, w różnych formach, najczęściej polegających na dewastacji przestrzeni publicznej przy pomocy dowolnej metody, a twórca pozbawia się poklasku w szeroko rozumianym społeczeństwie na rzecz chwały zdobytej w wąskim gronie społeczności związanej z nim samym. Twórca graffiti nie poszukuje odbiorcy z zewnątrz. Na drugim biegunie znajdujemy street art, czyli skomercjalizowaną formę graffiti, który u podstaw ma pogodzić odbiorcę i twórcę co do zasadności powstania go w przestrzeni miejskiej.
Wernisaż wystawy odbędzie się 7 kwietnia o godzinie 17:00 w Galerii M2 Mysłowickiego Ośrodka Kultury (ul. Grunwaldzka 7). Podczas wernisażu odbędą się również warsztaty Graffiti Kids - zabawy plastyczne dla dzieci towarzyszących rodzicom podczas odwiedzin w galerii.

Mat. nadesłane

 

O Autorze

Redakcja

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice