Ubezpieczenie OC po poprzednim właścicielu nie zawsze opłacalne

23 sierpnia 2015

ARTYKUŁ SPONSOROWANY o_19tcdvbs34e4q4nfu5obbtfj10.jpg
Drukuj artykuł
Kategoria:
Miasto na luzie

Wraz z zakupem samochodu z drugiej ręki, często przejmuje się także jego polisę OC. Tego typu ochrona będzie trwać do zakończenia umowy, jednak to nowy właściciel pojazdu decyduje o tym, czy ubezpieczenie będzie kontynuował, czy też nie.

Co może zrobić nowy właściciel

Nowy posiadacz pojazdu całkowicie decyduje o tym, co będzie działo się z polisą auta, które niedawno kupił. Ma on dwie możliwości – będzie kontynuował ubezpieczenie aż do końca okresu, na jaki zostało zawarte lub zrezygnuje z niej. Każda droga wiąże się z pewnymi formalnościami.

Kontynuacja ubezpieczenia

Przy kontynuacji ubezpieczenia OC, zakład ubezpieczeń ma prawo do ponownego przeliczenia składki, z uwzględnieniem danych obecnego właściciela. Jeśli po rekalkulacji okaże się, że konieczna jest dopłata, nowy właściciel będzie musiał uregulować należność. Może on także sprawdzić, jak koszty tego typu ochrony kształtują się w innych towarzystwach. Przykładowa porównywarka ubezpieczeń OC - kalkulator-oc-ac.auto.pl pomoże określić aktualne stawki nawet kilku firm i znaleźć najkorzystniejszą. W takiej sytuacji można z polisy po zbywcy zrezygnować i przejść do konkurencji. Ważne by pamiętać, że być może trzeba będzie opłacić odpowiednią należność za okres, w którym udzielana była ochrona.

Jeśli nowy właściciel decyduje się na kontynuowanie ubezpieczenia, musi pamiętać, że ta polisa nie ulega przedłużeniu. OC po zbywcy auta wygasa wraz z ostatnim dniem okresu, na jaki zostało zawarte.

Rezygnacja z polisy

Jeżeli od razu chcemy zrezygnować z polisy po poprzednim właścicielu, warto mieć na uwadze, że w tym przypadku również może zaistnieć konieczność opłacenia polisy za okres od dnia kupna auta, aż do dnia rezygnacji z tej umowy. Aby rozwiązać polisę należy złożyć w obecnym towarzystwie odpowiednie wypowiedzenie, w którym podaje się dane pojazdu (marka, model, nr rejestracyjny, nr VIN), numer polisy oraz powód jej rozwiązania – zakup pojazdu i zmiana jego właściciela. Warto również zaznaczyć podstawę prawną, czyli art. 31 ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Jak widać, korzystanie z ubezpieczenia OC zbywcy pojazdu nie zawsze się opłaca. Aby się o tym przekonać, koniecznie sprawdź propozycje innych towarzystw, ubezpieczenie OC porównaj na kalkulator-oc-ac.auto.pl lub w innej porównywarce, która pozwoli na zestawienie ze sobą wielu różnych ofert ubezpieczenia.

O Autorze

Redakcja Myslowice.Net

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice