Włącz się do akcji: ratujemy szpital geriatryczny w Katowicach!

20 lutego 2017

Drukuj artykuł
Kategoria:
Miasto na luzie

Szpital geriatryczny w Katowicach - Szopienicach od lat cieszy się bardzo dobrą opinią. Potwierdzają to sami pacjenci i ich rodziny. To jedyna taka placówka w Polsce. Niestety, od lipca szpitale mają funkcjonować w tak zwanej nowej sieci, przez co geriatria ma zostać wcielona do oddziału interny, a to może odbić się negatywnie na przyszłości placówki, a w szczególności samych pacjentach.

W związku z powyższym, grupa pacjentów, ich rodzin oraz zainteresowani mieszkańcy regionu postanowili rozpocząć akcje pisania listów do Ministra Zdrowia. Jako członkowie redakcji MYSLOWICE.NET postanowiliśmy wesprzeć tą inicjatywę i prosimy naszych czytelników o wysyłanie listów!

Żródło informacji: Dziennik Zachodni, foto: nadesłane

Nowa ustawa o sieci szpitali, forsowana przez rząd, nie uwzględnia oddzielnego finansowania dla geriatrii, czyli specjalności zajmującej się leczeniem najstarszych pacjentów. Oddziały te znajdą się w jednym worku rozliczeniowym z pacjentami oddziałów internistycznych. Nieuchronnie dojdzie do naturalnej selekcji chorych i dyskryminacji ze względu na wiek, bo kogo ratować w pierwszej kolejności: osobę po pięćdziesiątce czy 90-letniego schorowanego człowieka?
W Województwie  Śląskim m.in. dzięki funkcjonowaniu szpitala geriatrycznego, spełniamy europejskie standardy dotyczące leczenia seniorów.

Pozbawienie geriatrii samodzielności cofnie nas o 40 lat – mówi dr Jarosław Derejczyk, dyrektor szpitala geriatrycznego w Katowicach.

Z danych wynika, że leczenie geriatryczne jest ostatecznie o 1,3 tys. zł tańsze od leczenia internistycznego starszych pacjentów. Na dobre imię geriatrii dyrektor szpitala, dr Jarosław Derejczyk, pracował długi czas. Opłaciło się. Dziś województwo śląskie jest wyjątkiem, jeśli chodzi o leczenie najstarszych pacjentów. Niemal spełniamy europejskie wymogi. Ten wielki wysiłek może być niebawem zmarnotrawiony. Od lipca szpitale mają funkcjonować w sieci. Te, które się w niej znajdą, otrzymają stabilne finansowanie. Pozostałe będą musiały walczyć o resztki. Plan Ministerstwa Zdrowia nie uwzględnia bowiem geriatrii jako oddzielnej dziedziny do znalezienia się w sieci. Zostanie wcielona do interny. Dla najstarszych pacjentów oznacza to naprawdę walkę o życie.

Liczba Polaków potrzebujących specjalistycznej opieki będzie rosła. Ba, eksperci twierdzą, że statystyki, którymi się dzisiaj posługujemy, są zaniżone. W 2016 roku liczba chorych powyżej 65. roku życia wynosiła 1,5 miliona. W 2050 roku takich pacjentów będzie niemal 5 mln.

Dziś jest właściwie ostatni moment, by zaapelować do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła, by jeszcze raz przeanalizował przyszłość geriatrii. Specjalność ta integruje różne dziedziny medycyny i powoduje, że pacjent otrzymuje kompleksową pomoc. Jeśli rządowa sieć szpitali nie obejmie geriatrii jako samodzielnej specjalności, szpital nie będzie miał kontraktu, co oznacza, że chorzy stracą bezpłatną opiekę.

Wiem, że i w Naszym mieście jest wiele osób, które korzystały bądź w tej właśnie chwili korzystają z " usług " tego Szpitala. Oni sami jak i Ich rodziny wydają same pozytywne opinie o warunkach i opiece tam panującej. Ja również mam takie pozytywne zdanie, bo i osoby z mojej rodziny potrzebowały pomocy specjalistycznej Szpitala Geriatrycznego, dlatego dziś w imieniu swoim i innych pacjentów zwracam się z prośbą do czytelników naszego portalu: włączmy się  akcję ratowania szpitala Geriatrycznego.

Co musimy zrobić?  Wystosujmy krótki list do Ministra Zdrowia o następującej treści:

Sz. P.
Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł

My pacjenci z województwa śląskiego, oraz ich rodziny apelujemy do Pana Ministra, by włączył Pan Szpital Geriatryczny im. Jana Pawła II w Katowicach do sieci szpitali. W przeciwnym razie czeka go likwidacja. Liczymy na Pana wsparcie i pomoc Ministerstwa!

List tej treści trzeba wysłać na adres Ministerstwa Zdrowia: Warszawa 00-952, ul. Miodowa 15 lub na mejla: kancelaria@mz.gov.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O Autorze

Iwona Chajto

Mysłowiczanka z wyboru, dziennikarka społeczna zajmująca się sprawami miejskimi, ekologią i prawami zwierząt. Redaktor Naczelny Myslowice.net

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice