Tydzień Bibliotek!

18 maja 2017

Drukuj artykuł
Kategoria:
Kultura i Edukacja

W bibliotece kosztowskiej podczas Tygodnia Bibliotek zorganizowano dla młodzieży spotkania literackie oraz plastyczne.

Dnia 12 maja odbyła się tu lekcja biblioteczna dla trzecioklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 16, połączona z konkursem plastycznym pod hasłem „Książki naszych marzeń”. Spotkanie rozpoczęto od prezentacji multimedialnej „Budowa książki”, której celem było zapoznanie uczniów z poszczególnymi elementami składowymi książki.

Głównym zadaniem konkursowym było zaprojektowanie okładki do wymyślonej przez siebie książki. Prace wykonane były dowolną techniką, co stworzyło możliwość wykazania się pomysłowością i fantazją przez uczestników konkursu. Za najciekawsze prace dzieci otrzymały drobne upominki, a wszystkie projekty plastyczne uczniów można obejrzeć na wystawie w korytarzu biblioteki.

W dniu kończącym Tydzień Bibliotek - 15 maja - zorganizowano z kolei zajęcia czytelnicze dla uczniów Gimnazjum nr 6 pod hasłem „Czytam, więc jestem”. Celem spotkania było uświadomienie młodzieży niezwykłej roli, jaką może odegrać literatura w ich życiu oraz zachęcenie do czytania książek. Przeprowadzono dyskusję o tym, co daje czytanie, w jaki sposób przyczynia się do rozwoju intelektualnego, jak rozwija wyobraźnię, a nawet pomaga odnieść sukces.

W formie zabawy odbył się także test z literatury „Wiem, bo czytam”, sprawdzający znajomość lektur szkolnych. Dziewczęta i chłopcy czytali również fragmenty książek dla młodzieży, m. in.:  „Papierowe miasta” John Green, „Rozkaz zagłady” James Dashner oraz fragment reportażu o Afryce „Tego drzewa nie zetniesz” Krzysztofa Błażyca. Na zakończenie zajęć młodzi ludzie wypożyczyli sobie książki do domu.

O Autorze

Iwona Chajto

Mysłowiczanka z wyboru, dziennikarka społeczna zajmująca się sprawami miejskimi, ekologią i prawami zwierząt. Zapalona działkowiczka.

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice