Wystawa „Węgry 1956. Twarze i Przedmioty”.

12 września 2017

Drukuj artykuł
Kategoria:
Kultura i Edukacja

Dnia 7 września odbył się w Muzeum Miasta Mysłowice pierwszy powakacyjnyh Muzealny Czwartek, którego motywem przewodnim były wydarzenia dziejące się na Węgrzech w 1956 roku.

Zwieńczeniem spotkania było otwarcie wystawy pt. „Węgry 1956. Twarze i przedmioty”. Wszystko odbyło się w niezwykłej atmosferze. Dało się odczuć  autentczne emocje i przeżycia.

Pan Ákos Engelmayer będący świadkiem wydarzeń dziejących się na Węgrzech w 1956 r., przedstawił publiczności wspaniałą i poruszającą relację z tamtych tragicznych chwil. Spotkanie w formie wywiadu z byłym Ambasadorem poprowadziła Pani Stanisława Warmbrand. Gościem wernisażu był również Pan Bernard Kopiec, który wygłosił wiersz „Rewolucyjny Czardasz” autorstwa poety o pseudonimie „Malaj” nawiązujący do rewolucji na Węgrzech z 1956 roku. Spotkanie uświetniły fragmenty operetki „Księżniczka Czardasza” autorstwa Imre Kálmána, w wyśmienitym wykonaniu Pani Danuty Chyckiej.

Wystawa i poświęcony jej wernisaż wywołały duże zainteresowanie gości uczestniczących w tym 117 Muzealnym Czwartku. Dr János Tischler, dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie opowiedział o treściach zawartych w wystawie i genezie jej powstania. Mówił o postaciach Węgrów i polaków, którzy brali udział w tamtych wydarzeniach - opowiedział o postaciach przedstawionych na ekspozycji i powodach, dla których zostali wybrani.

Na stole stało oryginalne wino węgierskie przywiezione przez konsulat (białe i czerwone) oraz regionalna słonina, pikantna i krucha na niesamowitym chlebie z Kresów. Wystawę „Węgry 1956. Twarze i Przedmioty” już przed budynkiem zapowiada plenerowy akcent w postaci ogromnych butów Stalina,
odciętych z pomnika sowieckiego tyrana.
Nową ekspozycję można zwiedzać do 8 października.
Serdecznie zapraszamy.

O Autorze

Iwona Chajto

Mysłowiczanka z wyboru, dziennikarka społeczna zajmująca się sprawami miejskimi, ekologią i prawami zwierząt. Zapalona działkowiczka.

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice