Tragedia Górnośląska

05 lutego 2015

Drukuj artykuł
Kategoria:
Kultura i Edukacja

W ramach obchodów Roku Pamięci Ofiar Tragedii Górnośląskiej, ogłoszonego przez Sejmik Województwa Śląskiego dla upamiętnienia 70. rocznicy wydarzeń z 1945 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Mysłowicach we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej zorganizowała cykl spotkań dla młodzieży „Tragedia Górnośląska – czy(m) była naprawdę?”. Gościem pierwszego spotkania, które odbyło się 28 stycznia w bibliotece przy ul. Mikołowskiej była Pani Anna Skiendziel z OBEP IPN Katowice.
 

„Deportacje kilkudziesięciu tysięcy mieszkańców Górnego Śląska do pracy przymusowej w Związku Radzieckim w 1945 r. to jedna z największych XX-wiecznych tragedii, które dotknęły nasz region. Tragedia pozostawiła po sobie bolesne rany w górnośląskiej społeczności. Pamięć o niej, mimo zakazu ze strony władz komunistycznych, pielęgnowana była wśród rodzin wywiezionych. Aż do 1989 r. temat wywózek nieobecny był w mediach, w prasie, w opracowaniach naukowych. Ale przetrwał w społecznej pamięci. Dopiero upadek systemu komunistycznego umożliwił publiczne wyartykułowanie krzywdy, jaka spotkała dziesiątki tysięcy Górnoślązaków”.


Jednak Tragedia Górnośląska to nie tylko deportacje i obozy pracy przymusowej. To akty terroru przeciwko ludności górnośląskiej - śmierć wielu niewinnych dzieci, kobiet i mężczyzn, to rozboje i grabieże majątków, gwałty i zbrodnie przeciw ludzkości. Uczestnicząca na spotkaniu młodzież z II LO w Mysłowicach poprzez warsztaty połączone z prelekcją poznała fakty, czym naprawdę była Tragedia Górnośląska, poznała kawałek historii regionu, ich „małej ojczyzny”.


Kolejne spotkania z Anną Skiendziel już 10 marca w Filii nr 9 w Kosztowach o godz. 10.00 oraz w Filii nr 1 w Brzezince o godz.12.30. Serdecznie zapraszamy.

O Autorze

Redakcja

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice