Spotkanie z Alicją Zdziechiewicz

21 marca 2017

Drukuj artykuł
Kategoria:
Kultura i Edukacja

W bibliotece przy ul. Mikołowskiej w marcowe popołudnie zebrali się pasjonaci literatury, by uczestniczyć w spotkaniu autorskim z Alicją Zdziechiewicz – dr nauk humanistycznych, polonistką, pisarką, autorką książek „Staropolskie polowania na czarownice”, „O czym nie mówią nam poloniści” i „Paryżanin na Śląsku, czyli Aleksander Dumas o Mysłowicach”. Ta ostatnia, wydana w zeszłym roku, opowiada o pobycie francuskiego pisarza Aleksandra Dumasa syna w 1851 r. w Mysłowicach.

Podczas miesięcznego pobytu w naszym mieście pisarz ukończył swoją powieść „Le Regent Mustel”, która w paryskim wydaniu zawiera przedmowę, traktującą o zabójstwie księżnej Sułkowskiej w Mysłowicach. I właśnie ta przedmowa, będąc skarbnicą wiedzy o ówczesnych Mysłowicach i ich mieszkańcach, stała się zaczynem do powstania promowanej na spotkaniu książki.

Alicja Zdziechiewicz przytoczyła fragmenty listów Dumasa do przyjaciół, traktujące właśnie o Mysłowicach oraz fragmenty przedmowy do „Le Regent Mustel”, w której opisał „(…) potężne lasy iglaste otaczające wtedy Mysłowice, drewnianą zabudowę naszego miasta, hotel, w którym mieszkał, trasy spacerowe: ul. Portową, Wielką Skotnicę, Promenadę wraz z dworem Sułkowskich jeszcze przed pożarem, jak również mieszkańców miasta: Ślązaków i mysłowickich Żydów, w ich tradycyjnych strojach”. Opisy Dumasa niezwykle barwne , jednak czasem  nieprzychylne - nie powinno to jednak dziwić, ponieważ dla tak światowego człowieka „wszystko, co nie było Paryżem, było wsią”.

O Autorze

Iwona Chajto

Mysłowiczanka z wyboru, dziennikarka społeczna zajmująca się sprawami miejskimi, ekologią i prawami zwierząt. Zapalona działkowiczka.

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice