„Przyjaciele z moich lektur”

18 maja 2017

Drukuj artykuł
Kategoria:
Kultura i Edukacja

„Przyjaciele z moich lektur” – to hasło zajęć literackich dla uczniów klas III Szkoły Podstawowej nr 9, jakie odbyły się 12 i 15 maja w Czytelni Głównej, a których celem było uświadomienie dzieciom potrzebę przyjaźni i bezinteresownej chęci pomagania oraz zachęcenie do sięgnięcia po wartościowe książki z bibliotecznych półek.

Na początku spotkań dzieci odpowiadały na pytania: kto to jest przyjaciel, co jest najważniejsze w przyjaźni, czym kierujemy się przy wyborze przyjaciela. Stworzyły „Słoneczko przyjaźni”, na którego promykach zostały zapisane cechy prawdziwego przyjaciela, natomiast do kosza trafiły wady, których mieć on nie powinien. Kolejne zadanie  polegało na wyborze jednej z rysunkowych postaci - tej, która mogłaby być moim przyjacielem. Dzieci dowiedziały się, że patrząc na kogoś oceniamy ubranie, fryzurę, ale to, co w człowieku najważniejsze - charakter, talenty, stosunek do innych ludzi - jest niewidoczne na pierwszy rzut oka.

Krzyżówka z hasłem „Książka to twój najlepszy przyjaciel” była wstępem do części spotkania poświęconej książkom. Dzieci wysłuchały krótkich wierszyków – rymowanek, kształtujących szacunek do książki i zachęcających do dbania o jej wygląd. Inspiracją do rozmów o książkowych przyjaciołach stały się zarówno znane dzieciom szkolne lektury: „Dzieci z Bullerbyn”, „Oto jest Kasia”, „Plastusiowy pamiętnik”, jak i książki zaprezentowane przez bibliotekarkę: „Mikołajek i inne chłopaki”, „Hania Humorek”, „Dynastia Miziołków” oraz „Zezia i Giler”. Uczestnicy spotkania dyskutowali, który z poznanych literackich bohaterów mógłby zostać  ich przyjacielem i dlaczego akurat ten.

Zajęcia inspirujące do czytania odbyły się w Czytelni Głównej także 16 i 17 maja, tym razem uczestniczyli w nich uczniowie klas I i II Szkoły Podstawowej nr 2. Przygodę z książką dzieci rozpoczęły od poznania historii pisma - od rysunków naskalnych, przez pismo węzełkowe, obrazkowe, klinowe aż do używanego współcześnie alfabetu. Dowiedziały się również, że przed wynalezieniem papieru pisano na kamieniach, korze, glinianych tabliczkach, papirusie i pergaminie. Uczniowie poznali także różne formy książki: rękopiśmienną, drukowaną i współczesną – elektroniczną oraz próbowali zapisywać informacje za pomącą sznurka i węzełków, obrazków oraz patyczków na tabliczkach z plasteliny - i te ćwiczenia bardzo ich zainteresowały.

Następnie odbyła się pogadanka dotycząca czytania: czy i dlaczego warto czytać oraz jakie są korzyści z czytania. Okazało się, że ulubione książki drugoklasistów to „te, które rozśmieszają, rozbudzają wyobraźnię, z których mogą nauczyć się lub dowiedzieć czegoś nowego”. W świat ciekawych i wartościowych książek poprowadzili dzieci bibliotekarze, prezentując kilkanaście interesujących tytułów dostępnych bibliotece. Obszerny fragment jednej z książek - „Przygody dziesięciu skarpetek” Justyny Bednarek - został głośno przeczytany, a następnie dzieci same wymyślały nowe przygody skarpetek, rysując do wymyślonych historii ilustracje. Zajęcia te miały rozbudzić w dzieciach zainteresowanie książkami i biblioteką, które być może z czasem przerodzi się w miłość do książek.

 

O Autorze

Iwona Chajto

Mysłowiczanka z wyboru, dziennikarka społeczna zajmująca się sprawami miejskimi, ekologią i prawami zwierząt. Zapalona działkowiczka.

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice