Przedszkole nr 20 im. Misia Uszatka w Mysłowicach - znasz je?

24 kwietnia 2014

Drukuj artykuł
Kategoria:
Kultura i Edukacja

Placówka jest zlokalizowana w mieście. Mieści się wolno stojącym, dużym, jednopiętrowym budynku. Jej atutem jest położenie z dala od ruchliwej ulicy. Teren przedszkola jest ogrodzony. Posiadamy piękny, duży ogród wyposażony w plac zabaw, na którym jest sprzęt do zajęć i zabaw ruchowych. Posiadamy też ogród warzywny, szklarnię i zagrodę ze zwierzętami.

Placówka posiada 5 jasnych i przestronnych sal dydaktycznych bogato wyposażonych w pomoce dydaktyczne oraz zabawki z atestami. Przedszkole posiada salę gimnastyczną z nowoczesnym sprzętem sportowym, salę do prowadzenia zajęć indywidualnych, gabinet logopedy, oraz ogród przedszkolny bogaty w różnorodne krzewy i drzewa.

Kadrę pedagogiczną Przedszkola nr 20 im. Misia Uszatka w Mysłowicach tworzy zespół wysoko wykwalifikowanych nauczycieli, którzy stwarzają warunki do wszechstronnego rozwoju każdego dziecka uwzględniając jego potrzeby. Nauczyciele stosują ciekawe metody i formy pracy z wychowankami. Kształtują u dzieci postawy kreatywności i otwartości na drugiego człowieka. Doskonalą także swoje umiejętności przez udział w szkoleniach, kursach i warsztatach.

Ważnym elementem rozwoju dziecka jest kontakt z naturą. Przedszkole, wychodząc naprzeciw potrzebom poznawczym naszych wychowanków, codziennie organizuje kontakt bezpośredni ze środowiskiem przyrodniczym. Placówka ma to zadanie bardzo ułatwione ze względu na rozległy ogród przedszkolny, którego jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami. Ogród przedszkolny spełnia wiele funkcji, w tym głównie: rekreacyjną, estetyczną i poznawczą. Jest to miejsce radości, odpoczynku i dobrej, bezpiecznej zabawy.

Nauczycielki razem z dziećmi założyły ogród warzywny, w którym dzieci poznają etapy prac pielęgnacyjnych przy wysianych warzywach. Uprawiając warzywa poznają ich rozwój i budowę. Dzieci mają ogromną satysfakcję ze swojej pracy zbierając plony i robiąc z nich przetwory na zimę. Wychowankowie biorą również udział w utrzymywaniu narzędzi i przyborów ogrodniczych w czystości i porządku.

Dzieci uczą się też współpracy w grupie i odpowiedzialności podczas bezpośrednich kontaktów ze zwierzętami. W ogrodzie przedszkolnym powstała bowiem ZAGRODA DLA ZWIERZĄT. W zagrodzie tej, w swoich osobnych domkach mieszkają dwie kurki-liliputki i słodka koza miniaturka Rozi. Latem w ogrodzie mieszka również malutki króliczek Puszek.

Każda grupa opiekuje się zwierzętami według ścisłego harmonogramu. Pociechy poszerzają
w ten sposób wiedzę o zwierzętach i ich potrzebach.

Jako placówka oświatowa staramy się z całych sił kształtować pozytywny stosunek do świata przyrody. Realizacja tego zadania może mieć wpływ na kształtowanie u wychowanków poczucia empatii i odpowiedzialności, obowiązkowości i szacunku dla innych.

Realizujemy również projekt wychowawczo-dydaktyczny pt. „Pomagamy zwierzętom”, angażujemy rodziców do celów związanych z tym projektem. Organizujemy, m.in. zbiórki pożywienia dla zwierząt z pobliskiego schroniska, zbieramy dla dzików żołędzie stanowiące ich pokarm zimą. Dzięki takim akcjom dzieci wykazują pozytywną postawę wobec zwierząt.

Jednak niezaprzeczalną i największą atrakcją naszego przedszkola jest minikoza Rozi. Dzień każdego przedszkolaka zaczyna się od „przywitania” z kozą, a kończy „pożegnaniem”. Zwierzątko jest oswojone i posiada „wybieg”, czyli ogrodzoną dla bezpieczeństwa dzieci przestrzeń, gdzie swobodnie harcuje. Jest rozpieszczana przez dzieci i rodziców, którzy przynoszą Rozi kozie frykasy.
Wszystkie nasze zwierzęta są pod stałą opieką weterynaryjną.

Środki dla zbudowania Zagrody Przedszkolnej pozyskaliśmy biorąc udział w Konkursie Wolontariackim „Dobry pomysł”, którego liderem została pani Agnieszka Rurarz (Departament Platform Kredytowych WPPP). Dzięki tej pani parę lat temu uzyskaliśmy również SZKLARNIĘ, która umożliwia nam realizowanie naszych ogrodniczych hobbies przez cały rok kalendarzowy.
Jesteśmy dumne, jako grono pedagogiczne pracujące w mysłowickim Przedszkolu nr 20 im. Misia Uszatka, że udało nam się uzyskać spore efekty w integrowaniu dzieci, rodziców, personelu oraz środowisk lokalnych.

Udało nam się wykorzystać ogród okalający placówkę jako miejsce stymulujące wszechstronny rozwój dziecka w relacji dziecko–rodzic–nauczyciel.

Przedszkole nr 20 im. Misia Uszatka w Mysłowicach jest placówką nastawioną na szeroko rozumiany rozwój dziecka, tak aby poznało ono radość płynącą z zabawy, nauczyło się nawiązywać relacje z innymi dziećmi, z przyjemnością odkrywało i rozumiało otaczający go świat, nauczyło się samodzielności, zasad bezpieczeństwa oraz radzenia sobie z trudnościami, poznało też nowe doświadczenia i odnosiło sukcesy. Każdemu dziecku stwarzamy szansę na miarę jego możliwości. Dążymy do tego, aby nasi wychowankowie osiągnęli gotowość szkolną i odnosili sukcesy w nauce.

Misją przedszkola jest zrobienie wszystkiego, aby w naszym przedszkolu każde dziecko czuło się akceptowane i bezpieczne. Dbamy o to, aby stworzyć mu warunki do harmonijnego rozwoju, do bycia samodzielnym, i otwartym na nowe doświadczenia.

Znając potrzeby i zainteresowania dzieci oraz posiadając umiejętność atrakcyjnego prowadzenia zajęć konstruujemy ciekawe i bogate oferty zabaw i zadań. Poszukujemy innowacyjnych rozwiązań pracujemy z pasją ciągle doskonaląc swoje umiejętności.

Bardzo ważny jest dla nas dobry kontakt z rodzicami dlatego też w swojej pracy uwzględniamy ich potrzeby i oczekiwania. Organizujemy comiesięczne zajęcia otwarte dla rodziców w każdej grupie. Zajęcia te są doskonałym uzupełnieniem informacji o naszej pracy. Rodzice mogą w bezpośredni i atrakcyjny sposób poznać wypełniane w przedszkolu zadania i stosowane metody pracy. Mogą obserwować własne dziecko, oceniać jego wiadomości i umiejętności. Stworzyłyśmy też spotkania z rodzicami w ramach programu „Poznajemy zawody naszych rodziców”, w trakcie których spotykamy się cyklicznie z rodzicami naszych pociech. Podczas takich spotkań dzieci poznają zawody rodziców swoich kolegów, potrafią wymienić cechy charakterystyczne danego zawodu, a przede wszystkim doznają uczucia radości, dumy i satysfakcji z możliwości zaprezentowania swojego rodzica rówieśnikom. W tym roku w ramach cyklu zajęć „Poznajemy zawody rodziców”, dzieci miały okazję spotkać się z aktorką, policjantami czy fryzjerkami. Wizyty rodziców cieszą się ogromną popularnością. Rodzice są zawsze naszymi sojusznikami, a działania nasze są skoordynowane.

W naszej placówce pracujemy w różnych zespołach zadaniowych, które stale monitorują procesy zachodzące w przedszkolu i udoskonalają je, z wykorzystaniem nowoczesnej wiedzy i własnych doświadczeń, dlatego też wizja dziecka w naszym przedszkolu to dziecko, które jest ciekawe świata, ufne w stosunku do nauczycieli, radosne, aktywnie uczestniczące w życiu przedszkola, twórcze i samodzielne w działalności zabawowej i edukacyjnej podejmowanej na rzecz własnego rozwoju. Dziecko, które jest uczciwe i prawdomówne, odpowiedzialne i obowiązkowe oraz kulturalne i tolerancyjne.

Przedszkole pracuje w oparciu o programy własne:

  • Program wychowawczy „Kodeks przedszkolaka”
  • „Aby nasze dzieci mówiły pięknie”
  • „Przedszkolak widzem i aktorem”
  • „Instrumentalny świat Misia Uszatka”
  • „Mały artysta”
  • „Tańczymy i wesoło się bawimy”
  • „Metody pracy z dziećmi z mikrodeficytami”

„Akceptuj, toleruj, wspieraj” to najwłaściwsze określenia i wskazania do pracy nauczyciela determinujące codzienną pracę z dzieckiem w naszym przedszkolu.

Mając na uwadze, że dziecko w wieku przedszkolnym wymaga szczególnej troski traktujemy dziecko jako partnera pomagając mu w jego indywidualnym rozwoju. Wskazujemy, w jakim kierunku rozwój ten może i powinien zmierzać. W tym celu nasze działania edukacyjne są skierowane na stosowanie różnorodnych metod.

Można wyodrębnić trzy grupy metod: oglądowe, słowne, oraz praktycznego działania. Przenikają się one wzajemnie i rzadko występują w swojej czystej postaci. Jednak niektóre z nich są dominujące w konkretnych rodzajach zajęć.

  • Metoda oglądowa jest oparta na obserwacji i pokazie, pojawia się podczas spacerów, wycieczek, czy oglądania różnego rodzaju ilustracji.
  • Metoda słowna wykorzystywana jest wykorzystywana w czasie słuchania różnego rodzaju utworów literackich, np. wierszy, opowiadań, bajek.

Obok metod działań odnoszących się do organizacji pracy nauczyciela można wyodrębnić metody odnoszące się do działań dziecka związanych z procesem uczenia się. Przedstawiają one możliwości wielostronnego uczenia, które polegają na: przyswajaniu, odkrywaniu, przeżywaniu oraz działaniu.

W naszym przedszkolu stosuje się wielostronne uczenie się, które przeciwstawia się jednostronnemu uczeniu się, czyli nauczaniu opartemu głównie na przyswajaniu gotowej wiedzy podanej przez nauczyciela. Dlatego też w pracy z dzieckiem stosujemy: metody podające, problemowe, aktywizujące oraz praktyczne.

Dobór metod zależy oczywiście od indywidualnych możliwości dzieci oraz od tego, jakie umiejętności zaplanowałyśmy kształcić w danej chwili.

W codziennej pracy z dziećmi w naszym przedszkolu wykorzystuje się następujące metody: metody aktywności ruchowej i tańca: Metoda Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne, której nadrzędnym celem jest osiągnięcie wewnętrznego spokoju, uświadomienie sobie własnej wartości, zrelaksowanie, a także rozwijanie wzajemnych kontaktów i porozumiewanie się poprzez zabawy ruchowe. Metoda ta sprawdza się w szczególności z dziećmi nadpobudliwymi, agresywnymi czy lękliwymi. Stosujemy tez Metodę gimnastyki twórczej (ekspresyjnej) Rudolfa Labana służącą rozbudzaniu zdolności tanecznych już od najmłodszych lat. Zależy nam na tym, aby dziecko miało zdolność wypowiadania swoich wrażeń, uczuć, oraz przeżyć przy pomocy ruchu. Metoda Carla Orffa, ćwiczenia rytmiczne oraz metoda aktywnego słuchania muzyki według Batii Strauss ćwiczy i rozwija umiejętność koncentracji i równoczesnej obserwacji kilku zjawisk, kształci szybką reakcję intelektualną, przyczyniają się do rozwoju spostrzegawczości, umiejętności porównywania i analizy, pamięci, wreszcie rozwoju wyobraźni i twórczej gotowości. Daje też możliwość wystąpienia w roli współwykonawcy lub artysty.

Mając na uwadze aktywność ruchową i taniec stworzyłyśmy kółko zainteresowań „Ruch i Taniec w muzyce” prowadzone przez nauczycieli grup. Dużą uwagę w naszej placówce zwracamy także na techniki parateatralne: drama, technika zmiany ról, pantomima czy teatrzyk kukiełkowy lub pacynkowy. Dla potrzeb dzieci stworzony został kolejny program własny: „Przedszkolak widzem i aktorem”, aby rozwijać w dziecku wiarę w siebie, dać dzieciom okazję do ujawnienia uczuć, emocji oraz wyzwolić aktywność twórczą, która pozwala przełamać lęk i nieśmiałość u wielu dzieci.

Aby wspomagać rozwój umysłowy dzieci i dobrze przygotować dzieci do podjęcia nauki w szkole stosujemy następujące metody z zakresu edukacji matematycznej: Edukacja matematyczna według Edyty Gruszczyk-Kolczyńskiej i Ewy Zielińskiej oraz metody wspomagające naukę czytania ¬¬- Metodę Dobrego Startu Marty Bogdanowicz. Zauważyłyśmy, że ćwiczenia te prowadzą do większej harmonii rozwoju psychoruchowego: wyższego poziomu rozwoju i współdziałania funkcji intelektualnych (mowy, myślenia) i instrumentalnych (spostrzeżeniowo-ruchowych).

Mając na uwadze popularyzację czytelnictwa uczestniczymy w kampanii społecznej, propagowanej przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” mającą na celu propagowanie codziennego czytania dzieciom jako skuteczną metodę wspomagania ich wszechstronnego rozwoju: psychicznego, umysłowego, społecznego i moralnego.

Uczestniczymy też w światowej akcji „Bookcrossing - uwolnij książkę” - niekonwencjonalnej formy popularyzowania książki i czytelnictwa dzięki ruchomej, wirtualnej bibliotece.

Nasze przedszkole cyklicznie bierze udział w lekcjach bibliotecznych w Miejskiej Bibliotece Publicznej Filii nr 2 w Mysłowicach. Dzieci mają też okazję do wypożyczenia nowych książek do czytania.

W ramach współpracy z rodzicami zorganizowałyśmy w naszym przedszkolu ogólnopolską akcję „Czytam sobie”, której celem jest pokazanie dzieciom, że samodzielne czytanie jest dobrą zabawą, a nauka czytania może być radosna i ciekawa. Dzieci wzorują się na nas dorosłych i powtarzając czynności przez nas wykonywane, poprzez zabawę uczestniczą w procesie socjalizacji - przyzwyczajają się do odgrywania takich a nie innych ról społecznych.

Aby złagodzić wewnętrzne napięcia i stworzyć dzieciom jak najlepsze warunki sprzyjające odprężeniu w naszym przedszkolu, szczególnie po południu stosujemy różnego rodzaju techniki relaksacyjne , tj. masaż relaksacyjny oraz muzykę relaksacyjną, która ma znaczący wpływ na dobre samopoczucie naszych wychowanków.

Okres przedszkolny to czas, w którym najlepiej można rozwijać mowę dziecka, jak i usuwać wszelkie nieprawidłowości, dlatego też w ramach dodatkowych zajęć odbywają się zajęcia logopedyczne, które obejmują zarówno profilaktykę (zajęcia grupowe) oraz terapię logopedyczną (zajęcia w małych zespołach, parach lub indywidualne). Każde z dzieci uczestniczących w zajęciach logopedycznych posiada swój zeszyt, w którym są zamieszczane wszystkie niezbędne ćwiczenia jakie z dzieckiem należy wykonywać w domu, aby efekty terapii były najbardziej optymalne. Dzięki prowadzeniu zeszytu i temu, że dziecko ćwiczy w domu efektywniej prowadzona jest terapia dziecka w przedszkolu.

Zajęcia z języka angielskiego również prowadzone są w ramach dodatkowego kółka, w oparciu o kurs ‘Cheeky Monkey 1’ wydawnictwa Macmillan. W trakcie lekcji dziecko korzysta z różnorodnych ćwiczeń i zabaw zaproponowanych przez nauczyciela. Podstawą zajęć są piosenki służące wprowadzeniu i stopniowemu utrwalaniu słownictwa. W ramach współpracy z rodzicami został stworzony kącik dla rodzica, w którym co tydzień zamieszczane są materiały do utrwalenia słownictwa przerabianego w ciągu tygodnia w trakcie zajęć z dziećmi.

Myślę, że na dużą uwagę zasługuje profesjonalnie prowadzona strona internetowa przedszkola, której głównym celem jest zamieszczanie informacji o najaktualniejszych wydarzeniach w naszej placówce wraz ze zdjęciami. Strona przedszkola prowadzona jest przez Panią Joannę Kokot.

Wszystkie metody, jak i techniki służą wspomaganiu wszechstronnego rozwoju dziecka rozbudzając jego aktywność twórczą, zapewniając pozytywną motywację do podejmowania zadań, a tym samym rozwijając wiarę we własne siły i możliwości.

Opracowały: mgr Małgorzata Włodarczyk-Olek i mgr Izabela Figiel,
nauczycielki Przedszkola nr 20 im. Misia Uszatka w Mysłowicach.
Oprawa graficzna: Joanna Kokot

O Autorze

Redakcja

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice