Oblicza holokaustu

22 października 2014

Drukuj artykuł
Kategoria:
Kultura i Edukacja

W mysłowickim Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. W. Korfantego  otwarta została 21 października wystawa "Oblicza Holokaustu. Anne Frank - opowieść współczesna". Ekspozycję dostępną do 31 października, będą mogli obejrzeć nie tylko uczniowie tej szkoły, ale również mieszkańcy miasta i uczniowie okolicznych szkół.

Gośćmi wernisażu byli wiceprezydenci, radni miasta i dzielnicy, dyrektorzy placówek kulturalnych i oświatowych naszego miasta
Dzięki realizowanemu przez szkołę projektowi można poznać losy Anne Frank (młodej żydówki), rówieśnicy współczesnych gimnazjalistów. Losy, które przybliżają wiedzę  na temat  wydarzeń z II wojny światowej,  holocaustu.  Ekspozycja ustawiona chronologicznie liczy około 50 unikatowych, opisanych fotografii. Zawiera fragmenty dziennika dziewczynki i jej cytaty oraz motta, z którymi warto się zapoznać.

Na wystawie znajduje się wiele czarno-białych fotografii, opatrzonych interesującymi komentarzami. Pokazane są ciekawe ujęcia i schemat domu, w którym ukrywała się Frank z rodziną. Obecnie w tym domu w Amsterdamie mieści się muzeum ku jej czci.

Wystawa realizowana  jest przez  Fundację Dom Pokoju z Wrocławia we współpracy z Fundacją Anny Frank z Amsterdamu.

Uroczystość otwarcia wystawy poświęconej pamięci Anne Frank, związane jest  m.in. z 75 rocznicą wybuchu II wojny światowej. Z inicjatywy polonistów Gimanzjum, którzy przybliżają uczniom literaturę wojny i okupacji, realizują na swoich lekcjach tematykę holokaustu, została nawiązana współpraca z Fundacją Dom Pokoju z Wrocławia, co zaowocowało sprowadzeniem wystawy do Mysłowic, do tej szkoły.  W przedsięwzięcie zaangażowali się także wychowawcy, nauczyciele historii, wiedzy o społeczeństwie, sztuki i bibliotekarze. Projekt co warto podkreślić, wykracza poza treści objęte podstawą programową z historii. Uczniowie zostali już wcześniej zapoznani z tematyką związaną z zagładą Żydów i obozami koncetracyjnymi, a na lekcjach wychowawczych i wiedzy o społeczeństwie , dzięki prezentowanej wystawie,  mogli poruszyć problemy dotyczące tolerancji, praw człowieka oraz dyskryminacji i prześladowań mniejszości.

Dzięki spojrzeniu na historię żydowskiej dziewczynki - Anne Frank (1929-45) pojawi się może szansa wzbudzenia u uczniów refleksji na temat dramatu ludzi żyjących w czasie II wojny światowej oraz zastanowienia się, jak dziś mogą włączyć się w działania na rzecz obrony praw człowieka. chętni gimnazjaliści wzięli udział w warsztatach. To oni, uczestnicy warsztatów,  z wielkim zaangażowaniem przygotowali wystawę a od dnia jej otwarcia będą oprowadzać po niej rówieśników i wszystkich zainteresowanych. Wystawa ma wymiar historyczny i pedagogiczny, cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, a jej autor Edward Skubisz (teolog, katecheta, Prezes Fundacji Dom Pokoju z Wrocławia, autor projektu we współpracy z Fundacją Anny Frank z Amsterdamu) odwiedził z nią wiele miast w Europie i Polsce, na wernisażu w Mysłowicach również osobiście gościł wśród uczniów.

Mottem tej wspaniałej, refleksyjnej wystawy są słowa młodej Anny: "Wciąż wierzę, na przekór wszystkiemu, że ludzie sa jednak dobrzy…”

Wernisaż wystawy uświetnił występ muzyczny przygotowany przez uczniów Gimnazjum nr 1,  przeplatany fragmentami z dzienniczka Anny.

materiały: ECH

O Autorze

Redakcja

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice