Mysłowiczanki zajęły V miejsce w konkursie „Silesia Incognita”

11 kwietnia 2018

Drukuj artykuł
Kategoria:
Kultura i Edukacja

Dwie uczennice z mysłowickiej Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Wojciecha Korfantego – Julia BRYJA i Dominika ŻYŁA dotarły do finału III Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Regionie „Silesia Incognita”, który odbył się 06 kwietnia na Stadionie Miejskim w Tychach. Mysłowiczanki rywalizowały w nim z drużynami z Katowic, Bytomia, Tychów, Bojszów i Bierunia. Ostatecznie po finale, stojącym na bardzo wysokim poziomie, zajęły V miejsce. Uczennice do konkursu przygotowywała nauczycielka historii - Anna Ciach. Śmiało można powiedzieć, że dla Julii i Dominiki historia Śląska nie jest „incognita” (nieznana), a wręcz przeciwnie – bardzo „cognita”. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Organizatorem konkursu były tyskie placówki - Szkoła Podstawowa nr 37 i Muzeum Miejskie. Patronat merytoryczny objął Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach. Pomysłodawcą konkursu jest Marcin Melon – nauczyciel – anglista, autor powieści kryminalnych w ślōnskij gŏdce, a przede wszystkim wielki propagator edukacji regionalnej. W tegorocznym konkursie wzięło udział aż 45 dwuosobowych drużyn, m. in. z Mysłowic, Imielina, Bytomia, Chorzowa, Świętochłowic, Zabrza, Lysek, Tychów, Katowic i Bojszów. Każda z nich musiała przygotować kilkuminutową prezentację dotyczącą ciekawej postaci, miejsca czy wydarzenia związanego z naszym regionem. Obok tak popularnych tematów, jak: zamek w Pławniowicach, Pszczynie, Karl Godulla, Johanna von Schaffgotsch, Henryk Mikołaj Górecki, Joseph von Eichendorff, Jadwiga Śląska, księżna Daisy, Gerard Cieślik czy szlak drewnianych kościołów na Śląsku,  nie zabrakło oryginalnych prac dotyczących pływalni miejskiej w Siemianowicach Śląskich, osiedla Zandka w Zabrzu czy Klausa Hegenscheidta. Mysłowiczanki przygotowały prezentację „Konferencja Katowicka” – o spotkaniu w listopadzie 1884 roku, w Katowicach, delegatów Ruchu Miłośników Syjonu, na którym podjęto decyzję o założeniu nowych osad żydowskich w Palestynie. Uczennice korzystały nie tylko z publikacji książkowych czy internetowych, ale również spotkały się z przewodniczącym Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach – Włodzimierzem Kacem.


Do piątkowego etapu konkursu, który składał się z kilku części, zakwalifikowało się 30 drużyn. W części pisemnej uczniowie musieli wykazać się wiedzą o Piastach śląskich, rodach arystokratycznych, noblistach, wynalazcach, pisarzach, poetach, sportowcach i przemysłowcach. Do ścisłego finału zakwalifikowało się 6 drużyn. Każda z nich musiała omówić prezentację przysłaną na konkurs, a także odpowiedzieć na kilka, wylosowanych przez jurorów, pytań. Okazało się, że po ostatniej rundzie pytań aż cztery drużyny – z Katowic, Bytomia, Tychów i Bojszów – uzyskały taką samą liczbę punktów. Konieczna zatem była dogrywka. Trwała ona ponad 20 minut, bo wiedza dziewczyn była niesamowita. Jako pierwsze z rywalizacji opadły uczennice ze Szkoły Podstawowej nr 18 z Tychów, które na pytanie – jak w XVIII wieku nazywano Śląsk, zamiast „pruska Anglia”, stwierdziły, że „nowa Anglia”. Ten błąd kosztował je miejsce na podium i ostatecznie zajęły czwartą lokatę. Gimnazjalistki z Bojszów źle odpowiedziały, gdzie znajduje się kopalnia nazwana na cześć Guido Henckla von Donnersmarcka i tym samym zakończyły rywalizację na trzecim miejscu. Do walki o tytuł najlepszej drużyny stanęły uczennice z Bytomia (Szkoła Podstawowa nr 16) i Katowic (Szkoła Podstawowa nr 44). Po kilku pytaniach te ostanie pomyliły kolejność imion Daisy, czyli Marii Teresy Oliwii Hochberg von Pless. W nagrodę bytomianki - Marcelina Szulc i Agata Bąk wraz z nauczycielką Aleksandrą Jasicką pojadą na wycieczkę do Parlamentu Europejskiego, którą ufundował europoseł Marek Plura.

Mat. Mirella Dąbek

O Autorze

Redakcja

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice