Kreatywny Dzień Wagarowicza w Szkole Podstawowej nr 10 z Oddziałami Dwujęzycznymi

01 kwietnia 2018

Drukuj artykuł
Kategoria:
Kultura i Edukacja

21 marca w sali widowiskowej MOK w Brzezince uczniowie ostatnich już roczników Gimnazjum nr 4 oraz klas siódmych Szkoły Podstawowej nr 10 prezentowali swoje teatralne, muzyczne i recytatorskie talenty w ramach organizowanego co roku Festiwalu Młodych Talentów.

Celem Festiwalu, którego pomysłodawcą i organizatorem od 19 lat jest mgr  Barbara Borek – Witkowska, jest prezentacja i promocja utalentowanej artystycznie  młodzieży, niestereotypowe utrwalanie wiedzy z najwybitniejszych dzieł literatury polskiej i światowej oraz rozwijanie kreatywnych postaw uczniów. Występujący uczą się także autoprezentacji, która na pewno przyda się im w dorosłym życiu, ale jest to też sposób na uniknięcie wagarów, gdyż impreza ta od zawsze cieszy się wśród uczniów  wielką popularnością.  W tym roku w organizację festiwalu włączyła się młoda polonistka mgr Magdalena Pastuszka.

Hasło festiwalu brzmiało „Lekturowy zawrót głowy”. Uczniowie klas siódmych wystawiali ballady Adama Mickiewicza, klasy drugie gimnazjum wybrane fragmenty „Zemsty” Fredry, a klasy trzecie „Emigrantów” Mrożka oraz „Skąpca” Moliera. Talentem wokalnym popisywała się Liliana Niemczyk z klasy 2a. Gimnazjaliści i siódmoklasiści pod opieką wychowawców i polonistów w twórczy sposób adaptowali klasykę. Najciekawszym przedstawieniem okazał się niezwykle zabawnie wystawiony przez klasę IIIb „Skąpiec”, w rolę którego wcielił się Maksymilian Idziak. Przedstawienie zachwyciło oryginalną adaptacją utworu, grą aktorską i strojami.

Widownia, doceniła także wielki talent aktorski Michała Wojtasia, Bartka Sorka, Darka Koźlika, którzy bardzo dobrze odegrali role polskich emigrantów stworzone przez Sławomira Mrożka. Ich występ oraz rola Cześnika w adaptacji Marty Rylskiej wzbudził aplauz publiczności. Uczniowie klas trzecich z wielką swobodą i odwagą prezentowali się na scenie, ale wszyscy występujący włącznie z konferansjerami (Asią Rak i Robertem Knapikiem) wykazali się olbrzymim zaangażowaniem i pomysłowością.

Komisja oceniająca (panie: Barbara Bednarczyk, Marzena Gąsiorek i Barbara Anforowicz - Niklik) miała trudne zadanie, gdyż poziom występów był bardzo wyrównany, a główna nagroda jedna. Zwycięzcami zostali uczniowie klasy IIIb, specjalne wyróżnienie otrzymała Marta Rylska, a zespoły teatralne klas trzecich będą reprezentować szkołę na Festiwalu Młodzieży Szkolonej. Każdy uczestnik festiwalu otrzymał w nagrodę materiały piśmiennicze, natomiast zwycięzca dodatkowo nagrodę pieniężną. W tym miejscu warto podziękować Firmie Purus SA, która hojnie sponsoruje nasz festiwal od 2000 roku.

Na zakończenie imprezy uczniowie obejrzeli film o historii Mysłowic w związku z 100 rocznicą Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Dzięki współpracy z MOK możliwe jest prawdziwe święto teatru i choć trwa tylko 3 godziny, a potem trzeba znów wrócić na lekcje, to uczniowie długo jeszcze żyją swoimi rolami i występami.

W Dzień Wagarowicza na Festiwalu Młodych Talentów w Szkole Podstawowej nr 10 z Oddziałami Dwujęzycznymi nikt się nie nudził. Można więc bawiąc, uczyć się, ale potrzeba olbrzymiego zaangażowania i kreatywności. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku XX jubileuszowy Festiwal będzie równie udany.

Materiał nadesłany

O Autorze

Iwona Chajto

Mysłowiczanka z wyboru, dziennikarka społeczna zajmująca się sprawami miejskimi, ekologią i prawami zwierząt. Redaktor Naczelny Myslowice.net

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice