Kolejny Festiwal Młodych Talentów w Gimnazjum nr 4

02 marca 2015

Drukuj artykuł
Kategoria:
Kultura i Edukacja

27 lutego w sali widowiskowej MOK w Brzezince uczniowie Gimnazjum nr 4 prezentowali swoje teatralne, muzyczne i recytatorskie talenty w ramach organizowanego co roku Festiwalu Młodych Talentów. Celem Festiwalu, którego pomysłodawcą i organizatorem od 16 lat jest mgr  Barbara Borek – Witkowska, jest prezentacja i promocja utalentowanej artystycznie  młodzieży oraz rozwijanie kreatywnych postaw uczniów. Występujący uczą się też autoprezentacji, która na pewno przyda się im w dorosłym życiu. 
 

Każdego roku tematyka występów teatralnych jest inna. W ramach Festiwalu wystawiano już „Zemstę” Fredry, „Dziady” cz. II  Mickiewicza, „Romeo i Julię” Szekspira, „Emigrantów” Mrożka, własne kabarety. Tym razem klasy drugie i trzecie miały zmierzyć się z „Balladami i romansami” Mickiewicza, a uczniowie klas pierwszych zaprezentować się w dowolnym repertuarze. Gimnazjaliści pod opieką wychowawców i polonistów adaptowali klasykę lub pisali własne scenariusze. Najciekawsza okazała się brawurowo wystawiona przez klasę IIa „Świtezianka”. Przedstawienie zachwyciło oryginalną adaptacją utworu, grą aktorską (Antek Batura, Małgosia Owsianik, Wiktoria Morkisz i Natalia Grabowska), bardzo pomysłową dynamiczną dekoracją, zastosowaniem projekcji multimedialnej i współczesnymi piosenkami wykonanymi przez trio dziewcząt (Alina Dziędziel, Paulina Białek, Klaudia Matys). Widownia, wychodząc po festiwalu, wciąż podśpiewywała piosenkę z tej adaptacji pt. „Czy ten pan i pani są w sobie zakochani”. Bardzo podobało się również pięknie zagrane i ozdobione oryginalnymi dekoracjami oraz strojami – zwłaszcza Pustelnika (Paweł Mrozik) i okrutnej Pani (Emilka Szary) przedstawienie klasy IIb, która bardzo wiernie zaadaptowała „Lilije”. Trzecioklasiści przede wszystkim rozbawili publiczność, wprowadzając elementy horroru i być może zamierzonego komizmu, a Dawid Kowalski (IIIa) w roli Karusi – bohaterki „Romantyczności” - wzbudził aplauz publiczności. Uczniowie klas trzecich z olbrzymią swobodą i odwagą prezentowali się na scenie.
Komisja oceniająca (panie: Danuta Pypłacz, Marzena Gąsiorek i Patrycja Hankus) miała trudne zadanie, gdyż poziom występów, zwłaszcza wśród uczniów klas drugich, był bardzo wyrównany. Komisja mogła przyznać tylko jedną główną nagrodę. Zwycięzcami zostali uczniowie klasy IIa. Poza głównym konkursem zaprezentowały się klasa Ic i Ib. I trzeba przyznać, że Konrad Niemczyk i Kamila Nosal z kl. Ic to prawdziwe talenty kabaretowe. Bawili publiczność prawie 20 minut. Nie ustępowali im Wojtek Wiśny i Tymek Nowak z kl Ib. Publiczność mogła wybrać spośród wszystkich występujących jeden zespół lub osobę i przyznać swoją nagrodę. Zasłużenie otrzymał ją za występ kabaretowy zespół z klasy Ic.
Wszyscy występujący otrzymali słodkie upominki, a zwycięzcy dyplomy i nagrody ufundowane przez sponsora. Dzięki współpracy z MOK możliwe jest prawdziwe święto teatru i choć trwa tylko 2 godziny, a potem trzeba znów wrócić na lekcje, to uczniowie długo jeszcze żyją swoimi rolami i występami.

O Autorze

Redakcja

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice