Edukacja regionalna - jaka powinna być ?

20 września 2016

Drukuj artykuł
Kategoria:
Kultura i Edukacja

 Od września w Mysłowicach i w Rybniku uczniowie czwartych klas szkół podstawowych mają w programie jedną godzinę edukacji regionalnej. Co jednak z innymi gminami w naszym regionie? Czy w innych miastach jest już realizowana edukacja regionalna? A jeśli tak to w jaki sposób? Jak przekonać samorządowców o konieczności wprowadzenia przedmiotu do szkół? Na te pytanie miała odpowiedzieć konferencja „Edukacja regionalna w systemie szkolnym”, która odbyła się 14 września w Katowicach. Jej organizatorem była Rada Górnośląska, Zarząd Województwa Śląskiego i Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM”. Ta ostatnia instytucja była również gospodarzem spotkania. Inicjatorem zorganizowania konferencji była Rada Górnośląska, skupiająca 14 regionalnych stowarzyszeń  działających m. in. na rzecz wprowadzenia edukacji regionalnej do szkół. W spotkaniu wzięło udział ok. 150 samorządowców, dyrektorów szkół i nauczycieli. W tym gronie nie zabrakło nauczycieli z Mysłowic, m. in. ze Szkoły Podstawowej nr 9 i z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 3. Księdza Arcybiskupa Wiktora SKWORCA i ks. dr Romana BUCHTĘ -  Dyrektora Wydziału Katechetycznego reprezentował ks. Jacek BŁASZCZOK - wizytator katechetyczny Kurii Metropolitalnej. Konferencja była bardzo dobrze przygotowana merytorycznie co jest zasługą Pani dr Łucji STANICZEK – Prezes Bractwa Oświatowego Związku Górnośląskiego, która tak dobrała program spotkania by poruszyć wszystkie aspekty wprowadzenia edukacji regionalnej, rozwiać wątpliwości, a przede wszystkim przekonać do konieczności takich działań.

 

Dodatkową atrakcją podczas konferencji były stoiska trzech szkół, w których edukacja regionalna jest prowadzona od kilku lat - Zespołu Szkolno-Przedszkolnego ze Studzienic, Gimnazjum nr 9 w Bytomiu oraz Liceum Ogólnokształcącego im. Gustawa Morcinka w Rudzie Śląskie. Placówki zaprezentowały wielotomowe kroniki szkolne, które dokumentowały wszystkie najważniejsze wydarzenia związane z edukacją regionalną, a także puchary i nagrody zdobyte w konkursach. Można było również posłuchać na żywo śląskich pieśniczek w wykonaniu dzieci z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Studzienicach czy poczęstować się chlebym zy tustym przygotowanym przez rudzkich licealistów. Gimnazjum nr 9 przygotowało wydanie specjalne swojej gazetki „Super 9” – „Śląsk – moja mała ojczyzna”.

O Autorze

Iwona Chajto

Mysłowiczanka z wyboru, dziennikarka społeczna zajmująca się sprawami miejskimi, ekologią i prawami zwierząt. Redaktor Naczelny Myslowice.net

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice