aMOK Literacki w kwietniu: o Piłacie z ks. Prusakiem

31 marca 2017

Drukuj artykuł
Kategoria:
Kultura i Edukacja

Gościem kwietniowego „aMOKu literackiego” będzie ks. Jacek Prusak, jezuita, redaktor „Tygodnika Powszechnego”, teolog i doktor psychologii. Pretekstem do rozmowy będzie książka włoskiego filozofa Giorgio Agambena „Piłat i Jezus”. Spotkanie odbędzie się 10. kwietnia, o godz. 18:00, w MOK przy ul. Grunwaldzkiej 7.

Piłat to jedna z najbardziej zagadkowych postaci ewangelicznych. Z jednej strony to on był sędzią w procesie Jezusa, z drugiej – robił wiele, by nie doszło do wydania wyroku. Był odważny czy tchórzliwy, zasłużył na miano zdrajcy, czy – jak w kościele etiopskim – świętego? Bliższa prawdy jest czarna czy biała legenda o nim?

To tylko niektóre z wątków, które pojawią się w trakcie rozmowy z księdzem Jackiem Prusakiem, redaktorem „Tygodnika Powszechnego”. Znany jezuita będzie gościem kolejnego spotkania w ramach cyklu „aMOK literacki”. Punktem wyjścia rozmowy będzie książka „Jezus i Piłat” Giorgio Agambena, jednego z najwybitniejszych współczesnych filozofów włoskich. W erudycyjnym eseju autor stawia wiele pytań ważnych zarówno dla wierzących, jak i niewierzących.

– Spotkamy się już w mocno przedświątecznym czasie, dlatego książka Giorgio Agambena będzie raczej pretekstem, żeby porozmawiać nie tylko o Piłacie, ale też wielu innych kwestiach, związanych z obecnością tej tajemniczej postaci w sztuce, zwłaszcza w literaturze – mówi Artur Madaliński, dyrektor Mysłowickiego Ośrodka Kultury.

„aMOK literacki” to cykl spotkań i rozmów o książkach i literaturze. Gośćmi Mysłowickiego Ośrodka Kultury są pisarze, dziennikarze, autorzy książek, którzy opowiadają nie tylko o swoich tekstach, ale także o tym, że literatura jest jednym z najlepszych języków do opowiadania o naszym doświadczeniu.

O Autorze

Iwona Chajto

Mysłowiczanka z wyboru, dziennikarka społeczna zajmująca się sprawami miejskimi, ekologią i prawami zwierząt. Zapalona działkowiczka.

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice