Mysłowice konsultują

03 września 2014

Drukuj artykuł
Kategoria:
Komunikaty

Władze naszego miasta uznały za priorytetowe poznawanie opinii mieszkańców w istotnych sprawach lokalnych. Wspólnie z przedstawicielami organizacji pozarządowych i radnymi wypracowane zostały zasady dialogu społecznego i naturalną konsekwencją działań będą spotkania konsultacyjne we wrześniu i październiku. Takich spotkań odbędzie się 28, a dotyczyć one będą rewitalizacji miasta i budżetu partycypacyjnego.

W pierwszej połowie 2014 r. miasto Mysłowice wraz z przedstawicielami organizacji pozarządowych wypracowało zasady przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami. Obecnie Urząd Miasta we współpracy ze Stowarzyszeniem Centrum Inicjatyw Społecznych Mysłowice i Stowarzyszeniem Wspierania Organizacji Pozarządowych MOST w Katowicach przygotowuje się do 2 spotkań konsultacyjnych w każdym z osiedli. Dyskusji społecznej poddany zostanie projekt aktualizacji „Miejskiego programu rewitalizacji dla miasta Mysłowice do roku 2020” oraz założenia do budżetu partycypacyjnego.

Celem konsultacji jest zebranie uwag i opinii oraz dyskusja nad proponowanymi rozwiązaniami. Konsultacje mają zasięg ogólnomiejski, tj. dotyczą całego terenu miasta. Spotkania odbędą się w placówkach oświatowych i kulturalnych, zgodnie z harmonogramem spotkań. Również za pomocą strony internetowej (w przygotowaniu), która stanowi platformę konsultacji będzie można zgłosić swoje propozycje. Organizatorem konsultacji realizowanych w ramach omawianego projektu jest Prezydent Miasta Mysłowice poprzez Kancelarię Prezydenta Miasta i Wydział Rozwoju Miasta.

Rewitalizacja – odnowa Mysłowic
We wrześniu w trakcie 14 spotkań konsultacyjnych, w każdym z osiedli zostaną przeprowadzone modelowe konsultacje społeczne programu rewitalizacji. Podwaliny tego programu wypracowali mieszkańcy w ramach projektu „Aktywowani – edukacja obywatelska organizacji pozarządowych …” w zeszłym roku. Teraz będzie okazja porozmawiać nad całościową koncepcją rewitalizacji miejskiej, nie tylko w jej społecznym aspekcie, ale również w kontekście planowanych inwestycji.

Budżet partycypacyjny – dialog i zaangażowanie społeczności
Prezydent Miasta Mysłowice przekazuje do konsultacji społecznych z mieszkańcami również założenia dla budżetu partycypacyjnego. Jest to jedna z najskuteczniejszych praktyk angażujących mieszkańców w proces zarządzania gminą. Skutecznie podnosi efektywność realizacji dotychczasowej, ustalonej polityki miejskiej. W trakcie spotkań konsultacyjnych odpowiemy sobie m.in. na pytania: jakie grupy mieszkańców i w jakich kwestiach są zainteresowane tworzeniem budżetu partycypacyjnego oraz czy powinien on być tworzony w oparciu o dotychczasowe doświadczenia rad osiedlowych.

materiały: UM Mysłowice

O Autorze

Redakcja

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice