Informacje o smogu

14 listopada 2017

Drukuj artykuł
Kategoria:
Komunikaty

Jednym z priorytetów Mysłowickiego Alarmu Smogowego jest powszechne komunikowanie informacji o występującym zanieczyszczeniu powietrza w naszym mieście. Teraz będzie to możliwe dzięki specjalnym tablicom edukacyjnym. Placówki oświatowe będą mogły codziennie informować personel, dzieci i rodziców o prognozowanej jakości powietrza.

Sposób komunikacji oparty jest na opracowanym przez GIOŚ indeksie jakości powietrza, który w sposób intuicyjny za pomocą kolorów pokazuje aktualny stan. Kolor zielony oznacza bezpieczne stężenie trucizn, kolory żółty aż do ciemnoczerwonego oznaczają coraz wyższe stężenia które już są szkodliwe dla zdrowia.
Dzięki uprzejmości Urzędu Miasta zostaliśmy zaproszeni na spotkanie z przedstawicielami jednostek organizacyjnych mu podległych. Była to dobra okazja do przedstawienia krótkiej prezentacji na temat zagrożeń jakie niesie smog, omówienia sposobu sprawdzania jakości powietrza w Systemie Prognoz Jakości Powietrza woj. śląskim udostępnianym przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach (dostępny na stronie http://spjp.katowice.wios.gov.pl), oraz oczywiście rozdania przygotowanych przez Mysłowicki Alarm Smogowy tablic edukacyjnych – powiedział Jacek Paszek z Mysłowickiego Alarmu Smogowego.


Przyjęty w Polsce sposób informowania obliguje administrację do informowania społeczeństwa dopiero kiedy stężenia pyłów przekraczają 200 μg/m3 – jest to tzw. poziom informowania, poziom alarmowy jest przy 300 μg/m3. Są to poziomy zupełnie nie adekwatne do skutków zdrowotnych oraz najwyższe w Europie. Dla przykładu w Mołdawii poziom alarmowy to 50 μg/m3, u nas oznacza to kolor zielony – stan dobry! Dlatego tak ważne jest uświadomienie mieszkańców na jakie skutki zdrowotne są narażeni poprzez oddychanie zatrutym powietrzem, oraz przede wszystkim informowanie ich o aktualnym poziomie zanieczyszczeń. Jak podaje Europejska Agencja Środowiska w ostatnim raporcie z 2017 r. (EEA Report No 13/2017) w Polsce z powodu zanieczyszczenia powietrza tylko pyłem PM2.5 przedwcześnie zmarło w 2016 r. ponad 46 000 ludzi. Dla porównania w tym samym roku, w 33 067 wypadkach samochodowych zginęły 2993 osoby, a 40 343 zostały ranne. Zadajmy sobie pytanie, jak byśmy się zachowywali gdy absolutnie każdy wypadek samochodowy kończył się śmiercią 1 osoby a co drugi 2 osób?. Historia zna wiele przypadków, gdy ludzie nie uwierzyli w to zostało nad wyraz udowodnione, a było śmiertelnie niebezpieczne. Nie bez powodu wspomniałem o losach lekarza Ignatza Semmelweisa który odkrył, że lekarz po sekcji zwłok powinien umyć ręce, bo inaczej przenosi zarazki i pacjent którego miał ratować po prostu umiera. Zanim środowisko lekarzy zaakceptowało te zalecenia minęło kilkadziesiąt lat, i tysiące ludzi przypłaciło to życiem – podkreślił Jerzy Bryk - koordynator Mysłowickiego Alarmu Smogowego.


Smog to nie jakaś wymyślona postać, tylko to wynik naszych zachowań, dlatego pora aby każdy z nas uwierzył, że to właśnie my mamy największy wpływ na nasze bezpośrednie otoczenie. Uczyńmy to miasto przyjaznym i zdrowym tak aby nasze dzieci chciały tu pozostać, były szczęśliwe i bezpieczne. Mysłowice bez smogu są możliwe!

Wydruk tablic został sfinansowany z grantu w ramach akcji „Masz Głos” koordynowanej przez Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej Bona Fides.
Korzystając z okazji pragnę zaprosić wszystkich na Pierwsze Mysłowickie Rozmowy o Czystym Powietrzu które odbędą się 23.11.2017 r o godz. 18 w restauracji Biała Gruba. Szczegóły na naszym facebooku https://www.facebook.com/events/145750122714792/

Mat. nadesłane

O Autorze

Redakcja

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice