Protokół pokontrolny Parku Zamkowego w Mysłowicach!

29 grudnia 2017

Drukuj artykuł
Kategoria:
Interwencje

W październiku zakończyła się kontrola dokumentów dokumentacji związanej ze zbyciem gruntu w Mysłowickim Parku Zamkowym przy ulicy Bytomskiej 18a. Członkowie zespołu Komisji Rewizyjnej, prowadzącego działania kontrolne doszli do zdumiewających wniosków związanych z wartością nieruchomości.

Jak wynika ze zgromadzonej dokumentacji, ziemia pod budowę Wyższej Uczelni Gallus, została zbyta przez Gminę Mysłowice za kwotę 30 tysięcy złotych! Z prostych wyliczeń wynika, że metr kwadratowy działki (nr 499/53) o powierzchni 729 metrów kwadratowych poszedł w obce ręce za 41,15 złotych! Nawet 20 lat temu były to niewielkie pieniądze.

Pewnie nie ma w Polsce drugiego takiego miejsca, gdzie w ścisłym centrum miasta, w urokliwym parku, na terenie objętym nadzorem przez konserwatora zabytków można nabyć grunt za nieco ponad 41 złotych. Cena budynku byłego Żłobka Miejskiego i urządzeń została zbyta również za "szokującą" kwotę 80 tysięcy złotych!

Z dokumentów wynika również, że Gmina Mysłowice czyli kolejni prezydenci, na przestrzeni 20 lat nie zadbali o to, aby wyznaczyć w umowie inwestorowi ramy czasowe realizacji umowy. To byłby argument na natychmiastowe odebranie nieruchomości. Trudne do zrozumienia jest również to, że kolejni prezydenci nawet nie próbowali odebrać Władzom Uczelni terenu, który do dzisiaj jest niezagospodarowany. Przez to Park Zamkowy od strony Placu Mieroszewskich nie ma alejek i wygląda jak plac budowy.

Poniżej protokół sporządzony przez członków Komisji Rewizyjnej Rady Miasta Mysłowice.

Protokół z przeprowadzonej kontroli realizacji umowy górnej części Paru Zamkowego w Mysłowicach.

Podmiot kontrolowany: Urząd Miasta Mysłowice.
Kierownik podmiotu kontrolowanego: Prezydent Miasta Edward Lasok

Skład Zespołu Kontrolnego:
Antoni Zazakowny– kierujący zespołem;
Wojciech Chmiel – członek zespołu;
Maria Musioł – członek zespołu;
Dariusz Wójtowicz – członek zespołu;
Eugeniusz Lelonek – członek zespołu;
Damian Sojka – członek zespołu

Czas prowadzenia kontroli: od 10.01.2017 r. do 30.10.2017 r.

Zespół kontrolny dokonał analizy dostarczonych dokumentów przez podmiot kontrolowany:
1. uchwała Nr 239/96 Zarządu Miasta Mysłowice w sprawie oddania w użytkowanie wieczyste w drodze pisemnego przetargu nieograniczonego nieruchomości Miasta Mysłowice położonej przy ul. Bytomskiej 18C,
2. protokół z przetargu wraz z ofertą WSZMiJO w Katowicach,
3. Umowa Rep. Nr 4238/1997 o oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste oraz sprzedaży budynków i urządzeń,
3. pisma wystosowywane w sprawie przedmiotowej nieruchomości, jak i odpowiedzi z lat 2000-2017
4. opinie prawne w sprawie przedmiotowej nieruchomości z dnia 20.12.2006r ora z dnia 29 września 2015r.
5. Zezwolenie nr 3923/503/03 Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z dnia 28.05.2003r.

Wnioski zespołu kontrolnego:

Po analizie dokumentów oraz na podstawie udzielonych odpowiedzi i wyjaśnień na zadane pytania przez członków Zespołu kontrolnego, od zaproszonych osób na obrady Komisji Rewizyjnej, poniżej przedstawiamy następujące wnioski:

Uchwałą Nr 239/96 z dnia 4 listopada 1996r. Zarząd Miasta Mysłowice wyraził zgodę na oddanie w użytkowanie wieczyste działki nr 499/53 przy ul. Bytomskiej 18C oraz sprzedać znajdujący się na niej obiekt, wyznaczając jednocześnie w załączniku nr 1 do ww. uchwały cenę użytkowania wieczystego na kwotę 30.000,00 zł oraz cenę obiektu na kwotę 80.000,00 zł. Zdaniem członków Zespołu kontrolnego położenie działki oraz ówczesny stan obiektu powinien przedstawiać wyższą wartość.

W odpowiedzi na ogłoszenie o oddaniu gruntu w użytkowanie wieczyste i sprzedaż obiektu wpłynęła tylko jedna oferta zawierająca kwoty, o których mowa powyżej. Transakcję usankcjonowano aktem notarialnym z dnia 16 kwietnia 2017r., zastrzegając m.in.:
w §3, że nieruchomość powinna być wykorzystywana na cele handlowo-usługowe,
w §7,  że nieruchomość będzie używana zgodnie z przeznaczeniem określonym powyżej oraz Gmina Miasto Mysłowice będzie mogła rozwiązać umowę, jeżeli nie będą spełnione warunki określone w §7

Jak zauważają członkowie Zespołu kontrolnego momentu transakcji do chwili obecnej, nieruchomość nie jest użytkowana zgodnie z przeznaczeniem na jaki została oddana.

Dopiero po ponad trzech latach od przekazania nieruchomości Wydział Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Mysłowice składa informację do Zarządu Miasta ws. przedmiotowej nieruchomości, informując jednocześnie o możliwości rozpoczęcia długotrwałego procesu odzyskiwania nieruchomości na podstawie art. 240 KC. Zarząd Miasta upoważnił Wydział do negocjacji w celu odkupienia nieruchomości.

Jak zauważają członkowie zespołu kontrolującego, dalsze kroki podejmowane przez Urząd Miasta Mysłowice, pracownicy nie podjęli (brak odpowiednich dokumentów) skutecznych działań w celu odzyskania, bądź odkupu nieruchomości, przyjmując jedynie pisemne zapewnienie rektora WSZMiJO w Katowicach z 5.09.2017r. o przewidzianym remoncie na rok 2001. Powyższe uzasadnia fakt, że nie podjęto jakichkolwiek działań, aż do roku 2003.

W dniu 02.06.2003r. Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał decyzję zezwalającą na wyburzenie dawnego budynku „zameczku” wraz z jego odtworzeniem, zaś prace miały być ukończone do dnia 31.05.2005r.

Jak zauważają członkowie Zespołu kontrolnego, w przedstawionej dokumentacji brak dokumentów świadczących o skutecznym działaniu Urzędu Miasta Mysłowice, które informowałyby Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o braku realizacji zapisów w.w. decyzji w zakresie odtworzenia obiektu. Co więcej, pismem z dnia 29 września 2004r., czyli przed upływem terminu oznaczonego w decyzji ŚWKZ poinformowano WSZMiJO w Katowicach, że niezrealizowanie inwestycji w latach 2007-2008 spowoduje rozwiązanie umowy dot. przedmiotowej nieruchomości. Takie działanie mogło jedynie zdaniem członków Zespołu kontrolnego utwierdzić przedstawicieli WSZMiJO o możliwości odkładania w czasie realizacji zobowiązań

Jak zauważają członkowie Zespołu kontrolnego, przedstawiciele Miasta nie skorzystali z zapisów art. 220 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami, t.j. nie określili decyzją terminów zagospodarowania nieruchomości, co w późniejszym czasie spowodowało kolejne przesuwanie terminów rozpoczęcia jej wykorzystywania zgodnie z przeznaczeniem.

Do dnia dzisiejszego nie wystosowano jakichkolwiek kroków, o których wspominano wielokrotnie w pismach kierowanych do WSZMiJO, t.j.
- nie wystąpiono o zwrot nieruchomości na podstawie zapisów aktu notarialnego,
- nie poinformowano prokuratury o naruszeniu obowiązków wynikających z przepisów ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.

Zdaniem członków Zespołu kontrolującego sytuacja dotycząca przedmiotowej sprawy jest wynikiem zarówno przyjmowania przez przedstawicieli Urzędu Miasta Mysłowice kolejnych zapewnień Uczelni o chęci odtworzenia zabytkowego obiektu, jak i nieegzekwowanie przez Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków postanowień zawartych w decyzji wydanej w roku 2003.

Dlatego też zdaniem członków Zespołu kontrolującego należy niezwłocznie:
- wystąpić do Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o wyegzekwowane wobec następcy prawnego WSZMiJO zapisów decyzji z 2003r.,
- rozpocząć działania wynikające z przepisów ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, o czym wspomniano w pismach z roku 2011, 2014 i 2016.
- rozeznać możliwości prawne w celu rozpoczęci procedury odzyskania przedmiotowej nieruchomości, ze względu na uporczywe uchylanie się nabywcy oraz następy prawnego dot. wykorzystywania nieruchomości na cel zgodny z przeznaczeniem.

Kontrolę zakończono w dniu 30.10.2017 r.
Kopie dokumentów przedstawionych w trakcie kontroli do wglądu dla Radnych w Kancelarii Rady Miasta.
Na tym protokół zakończono i po przeczytaniu podpisano.

O Autorze

Redakcja

Inne posty tego autora

gazeta_myslowicka logo-tvmyslowice